Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 38

İhracat Türkiye gibi doğal kaynaklar bakımından yetersiz, genç ve dinamik ülkelerin en önemli ticari etkinlikleri arasında yer alır. Günümüzde Türkiye’nin ihracat kapasitesi diğer dünya ülkelerinin ihracat kapasitelerinden oldukça fazladır. Türkiye’nin devamlı olarak ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Yüksek ihracat hacimlerine sahip olan iki ülkenin birbirleriyle yapmış oldukları ticari işlemlerde kullanılan belgeleri, izinleri ve ihracatın nasıl yapıldığına ilişkin detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Almanya dünya geneline bakıldığında en büyük ekonomik güçlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki e-ihracat sitelerini kullanma bakımından da ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Yapılan araştırmalara bakıldığında Almanya’da yaşayan  vatandaşların yaklaşık 40 milyonu e-ihracat sitelerini aktif olarak kullanmaktadır. Bu kullanım potansiyeli de ülkeyi dünyadaki ülkeler arasında ilk sıralara konumlandırmaktadır.

Önemli bir hususa değinmekte fayda bulunmaktadır. Bir ülkede yaşayan vatandaşların talep ettiği, ihtiyaç duyduğu ürünleri karşılayan başka bir ülkenin varlığı iki ülke arasında ticari potansiyeli artırır. Türkiye’nin Almanya’ya ihraç ettiği ürünler, Almanya’da yaşayan vatandaşların ihtiyacını büyük oranda karşılamaktadır. Bu da ihracat potansiyelini artıran bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizin Almanya’ya En Çok İhraç Ettiği Ürünler Nelerdir?

TÜİK verilerinin de gösterdiği gibi Almanya, ülkemizin ihraç faaliyetlerinde ilk sırada bulunmaktadır. Pek çok farklı alanda bu ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. İşte Almanya’ya ülkemizden gönderilen o ürünlerin listesi:

 • Hazır giyime ve tekstil faaliyetlerine dayalı ürünler
 • Küçük ve büyük ev aletleri
 • Kuyumculuğa dair malzemeler
 • Televizyon gibi teknolojik ürünler
 • Müzik aletleri
 • Spora dair üretilen malzemeler
 • Seramik ürünleri
 • Çeşitli mobilyalar
 • Ayakkabı
 • Kozmetiğe dair ürünler
 • Çanta, valiz ürünleri
 • Zeytin ve buna bağlı üretilen ürünler

Almanya’ya İhracat Gerçekleştirme Şartları

Türkiye yıllar boyunca Almanya ile ticari ilişkiler gerçekleştiren sayılı ülkeler arasında yer almaktadır. İhracatı gerçekleştirilen ürünler arasında motorlu taşıtlar ve otomobiller yer bulunur. Metal ve çelik kazanların yanı sıra elektronik cihaz ihracı da gerçekleştiren Türkiye, 19,3 milyar dolarlık ihracat hacmi ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu rakamın önceki yıllarda düşük olmasının sebebi Türkiye’de bulunan bir üreticinin Almanya pazarında bulunması ya da ürünlerini Almanya’ya ihraç etmesi sadece toptan satışlarla mümkün olabilmekteydi.

Günümüzde Almanya gibi birçok ülkeye ihracat yapmanın yolu e-ticaretten geçmektedir. E-ticaret tüm zorlu ve çetrefilli süreçleri daha kolay ve çözümlenebilir hale getirmiştir. Daha önceden perakende satışın imkansız olduğu ortamda artık üreticiler internet üzerinden rahatlıkla satışlarını gerçekleştirme imkanı bulmuşlardır. E- ihracat gerçekleştirilirken mikro ihracat kavramının önceliklerini ve faydalarını öğrenmek gereklidir. Fatura tutarı 7500 Euro’yu aşmayan ve ağırlığı 150 kilogram olan tüm ürünler mikro ihracat kapsamında değerlendirilir. Eski dönemlerde olduğu gibi gümrük müşavirliği firmasıyla çalışmaya ya da İhracatçılar Birliği’ne üye olmaya gerek kalmadan elektronik ortamda Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB)’nı doldurmak yeterli olacaktır.

Almanya İçin Vergi Muafiyeti

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ihracata teşvik amacıyla oldukça fazla devlet desteği yer almaktadır. Bu desteklerden biri ve en önemlisi vergi muafiyetidir.  Ürün ihracı gerçekleştiğinde hazırladığınız faturalara KDV’yi dahil etmeyebilir kısacası KDV iadesinden yararlanabilirsiniz. Almanya’ya göndermiş olduğunuz ürünlerin fatura tutarı 22 Euro’yu geçmiyorsa, yurt dışında gümrük vergisi ya da herhangi bir KDV ödemenize gerek yoktur. 22 Euro’nun üzerinde bulunan ürün ihraçları için %19’luk bir dilimde vergi uygulanıyor. Ancak tüm bunların yanı sıra Türkiye’den Almanya’ya yapılacak ihracat işlemlerinde vergiden muaf sayıldığı için bu tutarın sizi korkutmasına gerek yoktur.

Almanya’ya İhracat Yapmada Kazanılan Avantajlar

Eski dönemlere bakıldığı zaman Almanya gibi bir ülkeye Türkiye’den ürün ihraç etmek zor bir süreci kapsamaktaydı. Almanya’da bir pazar kurmak zordu. Öyle ki Türkiye’den bu ülkeye ihraç işini başaran kesim, kardan ziyada zarar elde ediyordu. Ancak günümüzde e-ihracat kavramının ticarete girmesiyle birlikte işler daha da basit bir hal almıştır. Üreticiler bu yöntem ile ürünlerini perakende fiyatına alıcıya satabilmektedir. İşte bu ülkeye yapılan ihracat faaliyetlerinin hem üretici hem de ülkemiz açısından avantajları mevcuttur.

Almanya’ya yapılan ihracatın en büyük avantajı euro kurunda olan değişimdir. Yurt içi pazarda satılan bir ürünü Almanya’ya ihraç etmek, euro kurunu düşündüğünüzde kara dönüştürmektedir. Türkiye içerisinde üretilen bir ürünün değerinden fazla satılıp kara geçilmesi imkansız gibidir. Ancak Almanya’ya satılması söz konusu olduğunda ciddi gelir elde edilebilmektedir.

Almanya’da yaşayan vatandaşlara bakıldığında e-ticaret sitelerinden sıklıkla alışveriş yaptıklarını görmek mümkündür. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ülkede bulunan vatandaşların 40 milyona yakınının internet ortamında alışveriş yapıyor olması, ülkemizdeki ihracatçıların da yüzünü güldüren bir durumdur.

Almanya vatandaşlarının ne istediğini bilmek, ne tür gereksinimleri olduğunu kavramak ihracat için çok önemlidir. Talep edilen durumlara göre üretim yapmak ve ihracat gerçekleştirmek hem üretici hem de ülke için iyi bir ticari atılımdır. Daha önce de sözü geçtiği gibi, bu ülkede yaşayan insanların ihtiyaçlarına uygun olarak ihracat yapmak, ülkemiz açısından ciddi kazanç sağlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.