Amerika’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 37

Amerika Birleşik Devletleri dünya üzerinde bulunan, en gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerin başını çekmektedir. Bu ülkeye verilen ürünlerin ihracat yapan ülkeler için ekonomik olarak hatrı sayılır şekilde kazanç sağlayacağı bilinen bir gerçektir. Peki bu ülkeye ihracat yapmak için gerekli şartlar nelerdir, hangi belgelere sahip olmak gerekir, ihracatın avantajları nelerdir? Bu gibi merak edilen soruların detaylı cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Amerika’ya ihracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Amerika’ya İhracat Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki ekonomik bağ oldukça güçlü bir durumda bulunmaktadır. Türkiye’nin ihracatında ilk sıralarda yer alır. Peki bu iki ülkenin ekonomik ilişkilerini kazanca dökersek ne kadar bir meblağ çıkar karşımıza? Bunu, 20 milyar doların üzerinde bir meblağ olarak belirtmek mümkündür. Bu kadar yüksek bir meblağın 2 önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki Amerika’da yaşayan 300 bin civarında Türk vatandaşının bulunmasıdır. Diğer önemli nedeni ise ülkemizde bulunan yaklaşık 2.000 ABD firmasıdır. Bu etmenlerden ötürü bu ülkeye ihracat yapmak, hem ülkemiz hem de üreticiler açısından bir kazanç kapısı olmaktadır.

Amerika’ya E- İhracat Yapmak

Amerika Birleşik Devletleri’ne ürün satmak isteyen üreticiler bu ülkeye nasıl ihracat gerçekleştirebileceklerini araştırmaktadır. Ülkeye ihracat yapmanın en basit yolu, e-ihracat olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde internet kullanımının artması ile tüketiciler diledikleri ürünü internetten sipariş eder olmuşlardır. Yurt dışında yaşayan insanlar için de aynı durum söz konusu olmaktadır. İnsan ihtiyacının farkında olan üreticiler bu ihtiyaçları karşılamak için birtakım yollara başvurmaktadır. Bu yollardan biri de son zamanların gözdesi olan e-ihracattır.

Eski dönemlerde yurt dışından müşteri bulmak oldukça zordu. Günümüzde ise artık daha basit bir hal almıştır. İnternetin sınırsız olanak tanıması da bunda başat rol oynamaktadır. Kaliteli bir e-ihracat sitesi bularak ve dijital pazarlama faaliyetlerinde bulunarak ihracat basit hale gelmektedir.

Amerika’ya ürün göndermek isteyenlerin seçebileceği en basit yol  mikro ihracat dahilinde kargo yolu ile ürün göndermektir. Bu kargoların iş yapması da belirli kurallara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yetkisine sahip olan UPS, PTT, DHL gibi farklı kargolar ile ihracat işlemi yapılabilmektedir. Ürün faturası eğer 7.500 euro ve ağırlık 150 kg kadar ise KDV %18 oranında düşmektedir. Bunun yanı sıra yapılan muhasebe ile birlikte ihraç ürünü olarak KDV’ye dahil edilmeden ihracat işlemi gerçekleşmektedir.

Amerika Vergi Muafiyeti

İthal edilen ürünlerin vergiden muaf tutulmaları için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki posta ve hızlı kargo taşımacılığı ile gelmesi diğeri de ürün başı 22 euro bedele sahip olmasıdır. İhraç edilen ürünlerde ise vergiden muaf olma durumu da vardır. Gönderilen ürünler için 800 dolara kadar olan kısım vergiden muaf tutulmaktadır.

Amerika Gümrük Muafiyet Sınırı Hakkında

Amerika’ya ihraç edilecek ürünler için belli miktarda gümrük muafiyet sınırı bulunmaktadır. Bu muafiyet sınırını bilmek üreticiler için önem arz etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri gümrük muafiyet sınırı 800 dolar olarak belirlenmiştir. Bu sınıra dahil olan ürünler içerisinde %15’e kadar varan oranlarda gümrük vergisi uygulaması görülmektedir. Bu orana tabii olan ürünlere örnek olarak; aksesuarlar, ayakkabı çeşitleri, bahçe malzemeleri ve ürünleri, bebek eşyaları ve ürünleri, beyaz eşyalar, elektronik ürünler, kozmetik ürünleri verilebilir.

Amerika’ya E-İhracat İçin Gerekli Olan Belgeler

E-ihracat için gerekli belgeler, bu ülkeye ürün ihracında bulunmak isteyen her ülke için geçerlidir. Eğer kargo firması ile bu iş yürütülecekse kargo yetkilileri gerekli evrakları talep etmektedir. Bu  evrakları aşağıdaki gibi saymak mümkündür:

 • ETGB denilen Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi
 • Ticari olarak alınan fatura
 • Yurt dışı için gerekli kargo teslimat belgeleri

Amerika’ya İhracat Yapmada Kısıtlama Getirilen Ürünler

Amerika’ya ihraç edilmek istenen bazı ürünler sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu ürünlerin gümrük idaresinden geçmeleri esnasında birtakım sıkıntı yaşamaları söz konusudur. Belli başlı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlar yerine getirildiğinde kısıtlamanın ortadan kaldırılması mümkün olabilmektedir. İşte bu ürünleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Evcil hayvan türleri
 • Tıbbi olarak kullanılan ilaç türleri
 • Her türlü ateşli silahlar
 • Patlayıcı nitelik barındıran ürünler
 • Tehlike barındıran maddeler
Amerika’ya İhraç Edilmesi Yasaklı Olan Ürünler

Amerika’ya ihraç edilmeyen belli başlı ticari mal bulunmaktadır. Bu ürünlerin hem ülkeye ihracatı hem de ülkenin bu ürünleri ithali yasaklı olarak bilinmektedir. Amerika’ya ihraç edilmesi yasaklı olan ürünler olarak aşağıdakiler sayılabilir:

 • Her türlü uyuşturucu madde türleri
 • Taze ve çabuk bozulabilecek gıda çeşitleri
 • Bitki çeşitleri
 • Tohum türleri
 • Kimyasal maddeler
 • Nesli tehlike altında ve tükenmekte olan türler
 • Kültürel miras listesinde bulunan ürünler
 • Sakıncalı olarak bilinen yayınlar
 • Taklidi yapılan ürünler

 

Listelenen bu ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilmesi yasaktır. Aynı zamanda ülkenin bu ürünleri ithal etmesi de yasaklı olarak bilinmektedir. Amerika’ya ihraç yapıp ekonomik olarak gelişmek isteyen kişiler ve kurumlar, ihracat için yasak olan ürünleri göz önünde bulundurmalı ve ona göre ihracat hareketlerinde bulunmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.