Arjantin’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 27

Yıllar itibarıyla incelendiğinde Arjantin ile ticaretimizde açık verildiği, özellikle Arjantin’de krizin etkili olduğu dönemlerde ihracatımızın daha da azaldığı gözlemlenmektedir. 2016 yılında ihracatımız bir önceki yıla kıyasla %7,artış ile 127,0 milyon ABD Dolar olarak gerçekleşirken, Arjantin’e ithalatımız ise %63 artış ile 382,1 milyon ABD Dolar olarak gerçekleşmiştir. İki ülke ticaretinin gelecekte ulaşacağı seyrin ve büyüklüğün tahmini çok kolay görünmemektedir. Zira mevcut ticaretin önemli bölümünü ülkemizde üretim açığı olan tarım ürünleri oluşturmaktadır. İki ülkenin tarım ürünleri alanındaki ithalat ve ihracat kapasiteleri de her iki ülkedeki yıllık iklim ve üretim gibi faktörler dışında dünya koşullarından ve fiyatlarından da büyük ölçüde etkilenmektedir. Ancak, sanayi ürünleri alanında, özellikle de makine ve otomobil yedek parça ticaretinde gözlenen mevcut eğilimin devamı halinde daha kalıcı ve öngörülebilir bir ticari ilişkinin yerleşebileceği düşünülmektedir.
Arjantin’e İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Arjantin’e İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Arjantin’e Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Arjantin’e e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Slovakya’ya e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Arjantin’e Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Arjantin’e En Çok İhraç Edilen Ürünler

Arjantin’e ihracatımızın üçte ikisinden fazlasını otomotiv ana ve yan sanayi oluşturmakta; demir-çelik, tütün, çimento, elektrikli ev aletleri, makine ve cihazlar, tekstil ve plastik ürünleri ilk sıralarda yer almaktadır. Diğer ürünler ise; Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, Yaprak tütün ve tütün döküntüleri, İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; tek tek kaplanmış liflerden oluşan fiber optik kablolar, Sentetik devamsız liften iplik (dikiş ipliği hariç), Demir veya alaşımsız çelikten profiller, Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları, Maddelerin aşındırılarak, lazerle, foton, ultrasonik, diğer ışınlarla vb yöntemlerle işlenmesine mahsus makina ve aletler, Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yarış arabaları dâhil) ve Vulkanize edilmiş kauçuktan boru ve hortumlardır (bağlantı elemanlarıyla birlikte olsun olmasın).

Arjantin’de Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler; Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise; Fiyatı 3.500 $ veya üzerinde olan lüks Tekneler, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Arjantin Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Arjantin vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Arjantin Gümrük Muafiyet Sınırı

Arjantin de vergi muafiyeti uygulamamaktadır %20 ye varan oranlarda alınan gümrük vergisi uygulanmaktadır.

Arjantin Vergi Oranları

MERCOSUR Güney Amerika Ortak Pazarı’na verilen kısaltma isimdir. Latin Amerikan bütünleşme çabalarının en başarılılarından biri olarak ortaya çıkmıştır ve Arjantin bu grup içerisindedir.

MERCOSUR ülkelerinin uyguladığı Ortak Gümrük Tarifesi- Common External Tarif- (CET) kapsamında malın cinsine bağlı olarak ortalama %14-20 oranında vergiye tabidir.

Arjantin’in Resmi Dili nedir?

İspanyolca kullanılır ancak Güney Amerika’nın en çok nüfusuna sahip ülkelerden olan Arjantin’de genç nüfusun büyük bölümü İngilizce bilmektedir.

Arjantin’in Para Birimi

Arjantin’in para birimi Arjantin Pesosudur. 1 Arjantin Pesosu 0.088 Türk Lirasına eşittir.

Arjantin Pasaport ve Vize İşlemleri

1992’de iki ülke arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması çerçevesinde Arjantin, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. 3 aya kadar girişlerde vize gerekmemektedir.

Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

Arjantin’de mesai saatleri genelde 9.00 ve 18.00 arasındadır (Pazartesi-Cuma), Bankalar ise 10.00 ve 15.00 saatleri arasında çalışmaktadırlar (Pazartesi-Cuma). Alışveriş merkezleri 10.00-22.00 (her gün), Süper marketler 08.30-20.30 (Pazartesi-Cumartesi), 10.00-20.00 (Pazar) saatlerinde açıktır. Posta İdaresi 08.00-20.00 (Pazartesi-Cuma), 08.00-13.00 (Cumartesi) saatlerinde açıktır. Arjantin resmi tatilleri ise;

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 29 Mart Paskalya Tatili
 • 2 Nisan Malvinas Günü
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 25 Mayıs Devrim Günü (1810)
 • 10 Haziran Egemenlik Günü
 • 20 Haziran Bayrak Günü
 • 9 Temmuz Bağımsızlık Günü
 • 17 Ağustos General J.de San Martin’in ölümü
 • 12 Ekim Columbus Günü
 • 8 Aralık Meryem ana Günü (Immaculate Conception)
 • 22 Aralık Noel Tatili
 • 25 Aralık Noel şeklindedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.