Arnavutluk’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 37

Arnavutluk’a İhracat  nasıl yapılır? Zamanında Osmanlı imparatorluğunun devi olan Arnavutluk halkı, devletleştikten sonra kendi ekonomisi açısından da kendini geliştirmiştir. Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ekonomik ilişkiler iyi ve düzenlidir. 430 milyon doların üzerinde bir ticaret gerçekleşmektedir. Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ilişkinin bu kadar kuvvetli olmasının nedeni temelde eskiye dayanan bir dostluktur.

Arnavutluk’a İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye’den Arnavutluk’a çelik, tekstil ürünleri, kimyevi malzemeler, konfeksiyon ürünleri, mobilya ürünleri, bakliyat ürünleri, zeytinyağı, meyve, madencilik gibi pek çok ürün ihraç edilmektedir. Yıllara göre ihraç edilme oranları ile Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişki kendini geliştirmiştir.

Arnavutluk Mikro İhracat

Döviz kurundaki artıştan dolayı pek çok firma artık mikro ihracata yönelmiştir. 2011 tarihinde resmî gazete yapılan değişikliğe göre mikro ihracat sayesinde 7.500 Euro ve 150 kg sınırını geçmeyen her ürün için KDV iadesi yapılmaktadır. Bundan dolayı firmalar için mikro ihracat daha karlı konumda kalmaktadır.

Mikro ihracat için en sağlıklı ve ekonomik olarak en uygun seçenek e-ihracat olmaktadır. E- ihracat eski zamanlara bakıldığında fuar ve reklam fiyatları açısından zorlayıcı bir konumdaydı. Fakat artık günümüzde teknolojik ağın gelişmesi ve küreselleşmeyle birlikte artık e-ihracat da kolaylaşmıştır. İnternetin birçok olanağı içinde dijital pazarlama için açılan siteler sayesinde reklam yapmak ve satış gerçekleştirmek saniyeleri almaktadır.

Mikro ihracat kargolama işlemleri için bu alanda uzman birkaç kargo şirketi bulunmaktadır. Firmalar bu şirketlerle çalıştığı taktirde gümrük de herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadırlar. PTT, DHL, UPS, TNT gibi kargo şirketleri bunun için tercih edilebilir. Konşimento ve 7.500 Euro- 150 Kg sınırı belirtilen faturanız ile de muhasebeniz sayesinde %18 KDV iadesi alınabilir. Bu teşvik iadesi her firma için avantaj sağlamaktadır. Arnavutluk için yeni yeni ihracata başlayan yerli firmalar için ilk tercihlerden biri mikro ihracat yani e-ihracat olmaktadır. Bundan dolayı bu KDV iadesi yeni yerli firmalar için bir teşvik oluşturmaktadır.

Arnavutluk İhracat İçin Gerekli Belgeler

İhracat işlemlerinin sorunsuz geçmesi adına birkaç belge gereklidir. Firmalar bu belgelerin tam olmasına dikkat etmelidir. Bu belgelerde bazı bilgilerin de tam olması gereklidir. Bu belgelere ve bilgilere dikkat edildiği taktirde ihracatta herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Bu belgeler kesinlikle gereklidir;

 1. Konşimento
 2. Faturalar
 3. Yurt dışı kargo teslimat belgesi
 4. Paketleme ve sigorta evrakları
 5. Gümrük Beyannamesi
 6. TR dolaşım belgesi
 7. 1 dolaşım belgesi
 8. EUR-MED dolaşım sertifikası

Bu belgelerin içinde bazı ürün bilgilerinin yer alması ve belirtilmesi gereklidir. Onlar da şu şekildedir;

 • Fatura şartları
 • Ürün paketlerinin sayısı
 • Ürünün miktarı
 • Nakliye ve sigorta ücretleri
 • Her pakette yer alan ürün sayısı
 • Ürünün menşei ülke
 • Ürünü satın alan firmanın adı ve adresi
 • Ürünün tam tanımı

Gibi bilgilerinde yer aldığından emin olunmalıdır.

Türkiye Tarafından Arnavutluk’a İhraç Edilen Ürünler

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki dostluk ilişkisi onlar arasındaki ticari ilişkiyi de yüksek derecede etkilemiştir. Bundan dolayı pek çok ürün Türkiye’den Arnavutluk’a ihraç edilmektedir. En çok ihraç edilen 10 ürünü ve ihraç rakamlarına bakmamız gerekirse;

 1. Kimyevi maddeler ve mamuller 999.688,51
 2. Hazır giyim ve konfeksiyon 52.962,20
 3. Çelik 65.855,92
 4. Tekstil ve Hammaddeleri 24.199,42
 5. Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri 26.503,45
 6. Bakliyat, yağlı tohumlar ve mamuller 21.056,03
 7. Elektrik elektronik 827,71
 8. Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri 14.116,17
 9. Demir ve Demir Dışı Metaller 14.004,46
 10. Makine ve Aksamları 13.459,43

Bu ürünler Türkiye’nin Arnavutluk’a en çok ihraç yaptığı 10 üründür. Bunlar dışında halı, tütün, meyve, fındık, zeytinyağı gibi pek çok ürün de ihraç edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Bu ürünlerin Arnavutluk için farklı vergi oranları ve kuralları bulunmaktadır.

Arnavutluk İhracat Vergileri

%0 vergiye tabi olanlara bakmamız gerekirse; kitap, gazete, gemi ve havacılık ürünleri

%2 vergi alınan ürünler; Hububat, plastik ürünler, tekstil ürünleri, kimyasal sanayi ürünleri, işlenmemiş madenler

%5 vergi alınan ürünler; Kâğıt ve orman ürünleri, alkollü içecekler

%8 vergi alınan ürünler; Kozmetik ürünleri, ilaçlar, deri ürünleri

%10 vergi alınan ürünler; Kahve, kakao, meyve gibi gıda ürünleri

%15 vergi alınan ürünler; mineraller, çay, baharat, oyuncaklar, hazır giyim ürünleri, elektrikli ürünler

Arnavutluk’a İhraç Edilmesi Yasak ve Kısıtlı Ürünler

Her ülkede olduğu gibi Arnavutluk ihracatında da belli ürünlerin ihracatı kısıtlanarak kimi izinlere tabi tutuluyor, kimi ürünler de direkt olarak yasaklanıyor.

Askeri ve uyuşturucu maddeler kısıtlanan ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin ihracatı için savunma ve sağlık bakanlığından izin alınması gerekiyor.

Özellikle yasaklanmış mallar yoktur. Sadece yeme içme sektörü ya da yukarı da belirtilen belli ürünlerde sınırlama ve denetlemeler mevcuttur. Yakın olan bir gümrük merkezinden bu sınırlama ya da denetlemeler hakkında bilgi alarak belgelerinizi bu şekilde hazırlamak sizin için avantaj olacaktır. Bunlara dikkat edildiği taktirde Arnavutluk ile ihracat sorunsuz bir biçimde gerçekleşir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.