Avustralya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 58

Avustralya ve Türkiye arasındaki ihracat ilişkisi 1,8 milyar doları bulmuştur. Avustralya en son bulunan kıtalardan biridir ve ülkemizde oldukça uzak bir kıtadır. Bundan dolayı ihracat oranımız daha azdır. Fakat bizim ülkemizin dışında Avusturya kendi ithalat dengesini arttırmıştır. Avustralya’ya ihracat nasıl yapılır , şartları nelerdir?

Avustralya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

En çok çelik olmakla birlikte elektrik elektronik, otomotiv, madencilik, makine ve aksamları, kuru meyveler, kimyevi maddeler, konfeksiyon, halı ve meyve gibi ürünlerin ithali olmaktadır. Bu ürünler arasında meyve sebzelerde Avusturalya özenli ve titiz davranmaktadır. Bunun yanı sıra belli hastalık ve virüs riskinden dolayı bazı hayvansal ve gıda ürünlerine sınır oluşturulmaktadır. Bundan dolayı Avustralya’ya yollanacak ürünlerin belli izinleri almış olması gereklidir. İhracat yapan firmalar bunlara dikkat etmelidir.

Avustralya’ya Mikro İhracat Yapmak

Mikro ihracat ülkemizde daha çok tercih edilmektedir. Bunun en büyük nedeni 2011 tarihinde resmî gazetede yayınlana yasadır. 7.500 Euro ve 150 kg sınırında olan her ürünün KDV iadesi yapılmaktadır. Bundan dolayı mikro ihracata yönelme olmaktadır. Mikro ihracat için en uygun koşullar e- ihracat ile sağlanmaktadır. Bundan dolayı mikro ihracat yapmak isteyen şirketlere kesinlikle önerilen yöntem e- ihracattır. E- ihracatın reklam ve fuar masraflarının fazla olması eskiden olan bir sorundur. Fakat şu an artık teknolojinin gelişmesiyle bu tarz engeller ortadan kalkmıştır. Sınırsız internet olanakları sayesinde kolayca e-ihracat sitesi açarak işlemler bu şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Dijital pazarlama sayesinde bu işlem daha uygun fiyata üstelik daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sayede E- ihracat daha fazla tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir.

Kargo firmaları ile de tüm gümrük işlemleriniz sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. PTT, UPS, DHL gibi mikro ihracat konusunda uzmanlaşmış ve belgelere sahip kargo şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketler sayesinde kolay bir şekilde gümrük işlemleriniz de halledilir. Kargo firmaları gerekli konşimento belgesini deniz, kara ya da hava taşımacılığına göre ayarlamaktadır. 7.500 Euro ve 150 kg sınırında olan kargonuzun %18 KDV iadesini de muhasebeniz tarafından gerçekleştirebilirsiniz. Kolay ve KDV iadeli olması mikro ihracatı daha çekici yapmaktadır.

Avustralya İhracat İçin Belgeler

Avustralya’ya sorunsuz bir şekilde ihracat gerçekleştirmek için belli belgelerin toplanması zorunludur. Bu belgeler şu şekildedir;

 1. En önemli belge olan konşimento
 2. Faturalar
 3. Paketleme ve sigorta evrakları

Avustralya gümrük idaresi bu belgelerde belli bilgilerin içermesini şart koşmaktadır. Bu bilgiler şu şekildedir.

 • Fatura şartları
 • Varsa telif ücretleri
 • Nakliye ve sigorta ücretleri
 • Faturadaki para birimi
 • Ürünü satan firmanın adı ve adresi
 • Ürünü satın alan firmanın adı ve adresi
 • Ürünün tam tanımı
 • Ürünü Avustralya’ya getiren gemi veya uçak şirketinin ismi
 • Ürünün menşei ülke
 • Ürün paketlerinin sayısı ve her pakette yer alan ürün sayısı
 • Ürünün miktarı
 • Ürünün alıcıya satış fiyatı
 • Ürünün dış ambalajı için katlanılan işgücü maliyeti
 • Dış ambalajın değeri

Belgelerin bu bilgileri içermesi Avustralya gümrük idaresi için önemlidir.

Avustralya’ya İhraç Edilen Ürünler

Avustralya’ya en çok ihraç edilen ürünler ve rakamları şu şekildedir.

 1. Çelik 194,68
 2. Elektrik elektronik 472,93
 3. Otomotiv endüstrisi 081,94
 4. Madencilik ürünleri 479,90
 5. Makine ve aksamları 050,40
 6. Kuru meyve ve mamulleri 498,77
 7. Kimyevi Maddeler 745,51
 8. Hazır giyim ve konfeksiyon 295,57
 9. Meyve ve sebze mamulleri 640,11
 10. Fındık ve ürünleri 101,26

Bu ürünlerin yanı sıra halıdan tütüne, deriden gemiye kadar pek çok ihracat ürünü bulunmaktadır.

Avustralya Vergi Oranları

Vergi oranları Avustralya gümrük dairesi tarafından ürünlerin cinsine göre farklı farklı belirlenmektedir. Kargo ile gönderilen 22 Euro olan ürünler vergiden muaftır. Vergi indirimi sayesinde %45 ürünün vergisini 0’a indirirken. %35’inin de indirimini %5’e indirmiştir. Vergi oranları da şu şekildedir.

 • Giyimde %10
 • Ayakkabı ve tekstil ürünlerinde %5
 • Saat ürünlerinde %5
 • Takı mücevher %5 vergi bulunmaktadır.

Avustralya vergilerinin büyük bir bölümü advolerem olarak hesaplanmaktadır. Avustralya Gümrük Tarifesi, Harmonize sisteme dayanmaktadır. Bazı ürünlerde daha farklı vergiler de uygulanabilmektedir. Bu vergilere dolaylı vergiler denmektedir. Mal ve hizmet vergisi, lüks araba vergisi ve şarap muadele vergisinden oluşmaktadır.

Avustralya İthalatında Yasaklı ve Kısıtlı Ürünleri

Avustralya gümrük dairesinde belli ürünlere belli kurallar konmaktadır. Avustralya yerel sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak adına yabancı ve ithal firmalara bazı kısıtlamalarda bulunmaktadır. Hayvansal, gıda ürünleri, bitki ve bitkisel ürünler ülkeye girmesi için belli karantinalara tabi tutulması gereklidir. Gıda konularında hijyene çok dikkat edilmektedir. İhracat yapacak Türk firmaların bu etkenlere dikkat etmesi gereklidir. Bunun dışında silahlar, kültürel miras ürünleri, ozon tabakasını yaralayan ürünler, narkotik ürünler, kimyasal ve radyoaktif, sağlığa zararı ürünler gibi ürünlerin de kesinlikle ülkeye sokulması yasaktır. Avustralya bu konuda çok sıkı olan bir ülkedir bundan dolayı da ihracat alanında çok titiz çalışır. Firmalarında bu alanda titiz olmaları her belgelerin düzenli olması gereklidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.