Avusturya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 13

Avusturya’ya İhracat nasıl yapılır? Avusturya kıta Avrupası’nın ihracat için en köklü devletlerinden biridir. Avusturya Türkiye’ye direk olarak yatırım yapan ülkelerden biridir. Bu durum Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin tanıtımı için iyi bir imkân oluşturmaktadır. İkinci dünya savaşından sonra fakirleşen Avusturya zamanla kendini kalkındırmış ve geliştirmiştir. Şu an ise zengin ve gelişmiş ülkeler arasında yerini almış bir ülkedir. Zamanla büyüyen Avusturya, 2019 yılında da yüzde 1,5 büyüyerek kendini ticari alanda da çok geliştirmiştir. Avusturya’nın son 17 yıldır Türkiye’ye yaptığı yatırım 10 milyar 589 doları bulmuştur.

Avusturya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Avusturya’nın başlıca ihraç ettiği ürünler arasında, otomotiv endüstrisi, demir ve demir metaller, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyasal maddeler, madencilik ürünleri, fındık mamulleri, çelik, tekstil hammaddeleri, halı, gemi, yat, deri ve deri ürünleri, meyve sebze mamulleri gibi pek çok ürünü Avusturya’ya ihraç etmekteyiz.

Avusturya’ya Mikro İhracat

Avusturya’ya yapılacak ihracatın en sağlıklı yöntemlerinden biri e-ihracat olmaktadır. Eski zamanlarda pahalı reklam ve fuar katılımları yüzünden bu yöntem zor olsa da internet ve internetin sınırsız imkanları bu yükü hafifletmiştir. Sosyal ağın olanağını kullanarak gayet kolay bir şekilde açılan e-ihracat sitesi sayesinde bu işlem kolayca gerçekleşebilir. Kargo firmalarının gümrük vergileri ve işlemleri gibi işlemlerini yönetmesi de bu işlemi daha da kolaylaştırmıştır.

Mikro ihracat alanında ürün yollamanın en kolay yanı kargodur. Mikro ihracat konusunda bu alanda çalışan farklı kargo firmaları bulunmaktadır ve bunlarla çalışılmaktadır. Gümrük sürecinin her aşaması kargo firmaları tarafından takip edilmekte ve yönlendirilmektedir. Deniz, hava ya da kara taşımacılığına göre hazırlanan konşimento ve faturalar da muhasebe tarafından yapılmaktadır. Eğer faturanız 7.500 Euro ve 150 kg olan mikro ihracat sınırını karşılıyorsa %18 KDV iadesi alınmaktadır.

Avusturya İhracat İçin Gerekli Belgeler

Avusturya’ya sorunsuz bir şekilde ihracat yapabilmek için belli belgelere gerek duyulmaktadır.

 1. Bunlar arasında öncelikle gümrük beyannamesi bulunur. Gümrük beyannamesi ihracatçı birlik tarafından onaylanıp, gümrük idaresine sunulan belgedir. Mal sahipleri ye da vekilleri tarafından düzenlenmektedir. Onaylamadan sonra üzerinde bir değişiklik yapılamamaktadır. Resmi bir kayıt yerine geçmektedir. Üzerinde yapılan herhangi bir değişiklikte iptal olur. İmzası bulunan kişiler bu konuda her türlü yükümlülüğü üzerine alır. Beyanname bağlayıcıdır, herhangi birine devredilemez.
 2. Diğer bir belge ise faturadır. Malın, cinsi, rengi ve fiyatını belirten bir belgedir. Hem İngilizce hem de Türkçe olmalıdır. Maliye bakanlığı onayı bulunmalıdır. Faturanın tarihi ve saati bulunmalıdır. Eşyanın gönderilme şekli, ödeme şartları gibi bilgiler yer almalıdır. Fatura konsolosluğu onaylatılıp tasdikli bir şekilde de koyulmalıdır. KDV hesabı için özel fatura da belgeler arasına koyulmalıdır.
 3. Menşe şahadetnamesi yani ihracat edilen ürünlerin üretim yerini belli eden ürünlerdir. Tasdik edilmesi gereken bir belgedir. Gümrük vergilerinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. Gönderici adı, alıcı adı, gönderilen ürünün cinsi, ambalaj şekli, koli adeti, malın net ağırlığı, malın değeri gibi bilgiler yer almalıdır.
 4. Diğer gerekli olan belge A.TR dolaşım belgesidir.
 5. Avusturya ATA sözleşmesine üye olduğundan dolayı ihracatlar işlemlerinde ATA karnesi de gereklidir. Ticari odalar tarafından düzenlenmektedir.
 6. Gözetim belgesi
 7. Sigorta sertifikaları ve belgeleri
 8. Konşimento, sevk için en önemli belgelerden biridir. Taşıyan ve taşıyan arasında gerçekleşen önemli bir sözleşmedir.
 9. Taşıma belgeleri

Bu belgeler düzgün bir şekilde sağlandığı taktirde, Avusturya ihracatı sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir.

Türkiye’nin Avusturya’ya Yaptığı İhracat Ürünleri

Bahsettiğimiz gibi Avusturya, Türkiye’ye bu alanda çok destek çıkan bir ülkedir. Birçok ürün ihracatı bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse;

 1. En çok otomotiv endüstrisi alanında ihracat olmaktadır. 2019’daki verilere bakıldığında bu sayı 245.650,02 dir.
 2. Demir ve diğer metaller alanında 2019 yılındaki verilere göre 115.878,35 bin ihracat olmuştur.
 3. Hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerinde 2019 yılındaki veri 107.076,52 bindir.
 4. Elektrik elektronik alanında 76.836,78 bin ihracat verisi vardır.
 5. Kimyevi maddeler ve mamuller ihracatında 60.121,60 bin ihracat olmuştur.
 6. Madencilik ürünlerinde 40.398,29 bin ihracat olmuştur.
 7. Fındık ve mamullerinde 43.455,65 bin ihracat olmuştur.
 8. Tekstil ve hammaddelerinde 23.730,76 bin ihracat olmuştur.

Gemiden, yata, halıdan, meyveye daha pek çok Türkiye’den Avusturya’ya ihraç edilen ürünler vardır. En fazla ihracat edilen ürünler bu 8 ürün diyebiliriz. Fakat dediğimiz gibi bunun yanı sıra yine pek çok ürünün ihracatı bulunmaktadır.

Avusturya Vergi Oranları

Her ürüne göre farklı vergi oranları bulunmaktadır.

 • Çanta, cüzdan gibi ürünlerde %17
 • Ayakkabılar da %17
 • Konfeksiyonda %12
 • Aksesuarda %5
 • Bahçe ürünleri %5
 • Beyaz eşya %5
 • Bebek ürünlerinde %5
 • Kozmetik ürünlerinde %5
 • Gıda ürünleri %5
 • Elektronik ürünler %5

Oranında vergiler bulunmaktadır.

Avusturya’ya Göndermenin Yasak Olduğu Ürünler

Bazı ithal edemediğimiz ürünler bulunmaktadır.

 1. Uyuşturucu maddeler
 2. Ateşleyici silahlar
 3. Patlayıcı
 4. Et ve süt ürünleri
 5. Nesli tükenmekte olan bitkiler ve hayvanlar

Bu ürünleri Avusturya’ya ithal etmek yasaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.