Belarus’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 26

Belarus’a İhracat nasıl yapılır? Belarus yani diğer bilinen adıyla Beyaz Rusya ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 691 Milyon doların üzerindedir. Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra “serbest piyasa kapitalizmini” seçmek yerine, ülke “piyasa sosyalizmi” yolunda ilerlemeye başlamıştır. Bu politikaya uygun olarak, fiyatlar üzerinde idari kontroller ve döviz kuru oranları ile düzenlenmiştir.

Belarus’a İhracat Nasıl Yapılır?

Belarus’ta faaliyet gösteren 50 Türk şirketinin bu ülkedeki toplam yatırımları 1,5 milyar dolar düzeyindedir ve Türk müteahhit firmaları, Belarus’ta faaliyetlerine başladıkları 1991 yılından günümüze kadar 918 milyon dolar değerinde 46 proje üstlenmişlerdir. 2018 yılında 229 bine ulaşan ülkemizi ziyaret eden turist sayısı da 2019 yılında yaklaşık 259 bine yükselmiştir.

Belarus’a Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 15.000 Euro, 300 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Belarus’a Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Belarus’a e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Belarus’a e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Belarus’a Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Belarus Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Belarus vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Belarus Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Belarus 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Belarus’a En Çok İhraç Edilen Ürünler

Domates (taze/soğutulmuş), Üzümler (taze/kurutulmuş), Diğer örme veya kroşe mensucat, Diğer meyveler (taze), Turunçgiller (taze/kurutulmuş), Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat, Sentetik devamsız lifden iplik (dikiş ipliği hariç) (toptan), Diğer örme veya kroşe mensucat, Sentetik filament iplikleri (dikiş ipliği hariç) (perakende olarak satılacak hale getirilmemiş), Diğer sebzeler (taze/soğutulmuş), Kayısı, kiraz, şeftali, erik ve çakal eriği (taze), Bakır teller, Diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları, Adi metallerden donanım ile tertibat vb. eşya (mobilya, kapı, pencere, bavul, askılık vb için), Dokunmuş halılar ve dokumaya elverişli maddelerden diğer yer kaplamaları, Erkekler ve erkek çocuk için takım elbise, takım, ceket, blazer, pantolon, Tulum ve şort, Sentetik ve suni devamsız liflerden iplikler (dikiş ipliği hariç), Hıyarlar ve kornişonlar (taze/soğutulmuş) ve Sentetik devamsız liflerden diğer dokunmuş mensucat.

Belarus’ta Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Belarus’un Resmi Dili nedir?

Ülkenin resmi dilleri Belarusça ve Rusça’dır. Toplumun yüzde 72’si Rusça, yüzde 11,9’u ise Belarusça konuşmaktadır.

Belarus’un Para Birimi Nedir?

Belarus’un para birimi Beyaz Rus Rublesidir. 1 Beyaz Rus Rublesi 3.07 Türk Lirasına eşittir.

Belarus Pasaport ve Vize İşlemleri

Belarus ülkeye girişlere ilişkin Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamaktadır. Ülkeye giriş için gerekli olan vize, Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliğinden temin edilmektedir. Bunun dışında vizeyle birlikte ülkeye giriş yapabilmek için Belarus’ta mevcut bir kuruluştan, bir firmadan veya bir gerçek kişiden davet mektubu alma zorunluluğu vardır. Firmalardan alınacak davet mektubu firmanın başlıklı kâğıdına yazılmış olmalı ve firma, bir dış ticaret firması olarak kayıtlı bir firma olmalıdır. Gerçek kişilerden alınacak davet mektuplarında ise davet edilen kişinin adı ve soyadı, doğum yeri ve tarihi, pasaport numarası gibi bilgiler ve ziyaret nedeni belirtilmelidir.

Belarus Resmi Tatiller ve Çalışma Saatleri

 • Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma / 09:00-19:00
 • Bankalar: Pazartesi- Cuma/ 09:00-10:00-13:00-15:00
 • Mağazalar: Pazartesi Cuma / 10:14:00-15:00-19:00 (Cumartesi: 10:00-18:00)

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 7 Ocak: Ortodoks Yeni Yılı
 • 8 Mart: Kadınlar Günü
 • Mart-Nisan: Kutsal Cuma
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 9 Mayıs: Zafer Bayramı
 • 3 Temmuz: Kurtuluş Günü
 • 7 Kasım-Ekim: Devrim Günü
 • 25 Aralık: Katolik Noel
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.