Bolivya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 19

Bolivya’ya İhracat nasıl yapılır? Ülkenin verimli kalay, çinko, gümüş ve altın madenleri ile doğalgaz ve petrol yatakları bulunmaktadır. Stratejik bir maden olarak kabul edilen ve elektrik bataryalarının temel hammaddesi olan lityumun dünyadaki rezervlerinin %60’tan çoğu Bolivya’dadır. Doğalgaz ihracatı ülkenin toplam ihracat gelirlerinin %50’den fazlasına karşılık gelmektedir. Doğalgaz üretimindeki ve gelirlerindeki artış çerçevesinde ekonomik büyüme son yıllarda artış göstermiş, ancak petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün sürmesi Bolivya ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir.

Bolivya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Arjantin, Brezilya ve ABD’de çalışan ve sayıları 2,5 milyonu (ülke nüfusunun yaklaşık dörtte biri) bulan Bolivyalıların ailelerine gönderdikleri işçi gelirleri, Bolivya’nın önemli gelir kaynaklarından biridir.

Bölgesinde en hızlı büyüyen ekonomilerden olan Bolivya’da 2011-2016 yılları arasında ortalama %5,28 oranında ekonomik büyüme gerçekleşmiştir.

Bolivya ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 130 Milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir. Bolivya ekonomisi yazılı olarak dünyanın 95. ve satın alma gücü paritesi açısından 87. en büyük ekonomidir. Bolivya, Dünya Bankası tarafından düşük orta gelirli bir ülke olarak sınıflandırılmıştır. 0.703 İnsani Gelişme Endeksi ile 114. sırada yer alıyor.

Bolivya’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Bolivya’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Bolivya’ya e-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu Belgeler şunlardır;

 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Ticari Fatura
 • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
 • TR Dolaşım Belgesi

Bolivya Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Bolivya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Bolivya Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Bolivya 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Bolivya Vergi Oranları

Bolivya ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Bolivya’ya İhraç Edilen Ürünler

Bolivya’ya ihraç edilen ürünler şunlardır; Elektrik Elektronik, Makine ve Aksamları, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri, Otomotiv Endüstrisi, İklimlendirme Sanayii, Çelik, Demir ve Demir Dışı Metaller, Tekstil ve Hammaddeleri, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Madencilik Ürünleri, Tütün, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Halı, Diğer Sanayi Ürünleri          , Deri ve Deri Mamulleri, Mücevher ve Savunma ve Havacılık Sanayiidir.

Bolivya’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Bolivya Resmi Dili Nedir?

2009 anayasasına göre İspanyolca ve 36 farklı yerel grubun kullandığı toplam 37 resmi dil bulunuyor ancak İspanyolca en sıklıkla bilinen bir dil olarak kullanılmaktadır.

Bolivya Para Birimi Nedir?

Bolivya Para Birimi Bolivya Bolivianosudur. 1 Bolivya Bolivianosu 1,18 Türk Lirasına eşittir.

Bolivya Vize İşlemleri

Bolivya’ya seyahat edecek Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Umumi (Bordo) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları 90 gün süre ile vizeden muaftırlar. Bolivya ve Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyeti bulunmaktadır. Bu nedenle her iki ülkenin vatandaşları da 90 gün süre ile seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bolivya’da 90 gün süreden fazla kalmayı planlayan Türk vatandaşlarının İstanbul Fahri Bolivya Konsolosluğuyla irtibata geçerek uzun süreli ikamet vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bolivya’nın Türk Vatandaşlarına vize muafiyeti olmasına rağmen sınır kapılarında herhangi bir sorun yaşamamak adına yaptığınız seyahat planını destekleyici belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Ayrıca kullandıkları pasaport türü ne olursa olsun minimum 6 ay geçerliliği olan bir pasaportları olması gerekmektedir.

Bolivya Resmi Tatil Günleri ve Çalışma Saatleri

 • 1 Ocak: Yılbaşı
 • 22 Ocak: Çokuluslu Devlet Günü
 • 8-9 Şubat: Karnaval
 • 25 Mart: Kutsal Cuma (2016)
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı
 • 21 Haziran: Aymara Yeni Yılı (Kış Gündönümü)
 • 6 Ağustos: Bağımsızlık Günü
 • 2 Kasım: Ölüler Bayramı
 • 25 Aralık: Noel

Çalışma saatleri, şehirlerarasında değişmekle birlikte La Paz ve Cochabamba’da 09:00-12:30 ve 14:30-18:30 arası;  Santa Cruz’da ise 08:30-18:30 arasıdır  (2 saat öğle yemeği). Bankaların çalışma saati 09:00-16:00 arası olup,  bazı bankalar 18:00’e kadar da çalışabilmektedir.  Bazı kamu kurumları da molasız şekilde 08:30-16:30 saatleri arası çalışmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.