Bulgaristan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 49

 

Bulgaristan’a İhracat Nasıl Yapılır ? Dış satım ya da bilinen diğer adıyla ihracat, bir ülkenin sınırları içerisinde üretilen mal veya hizmetin yürürlükte bulunan gümrük mevzuatı gereğince bir döviz karşılığında başka bir ülkeye satılması işlemi olarak adlandırılır. Ülkelerin dış ticaretinin oluşmasında önemli olan temel unsurlardandır. İhracat ve ithalat birleşerek bir ülkenin dış ticaret dengesinin oluşmasında etkili olurlar. Her ülkenin birbirine bağımlı olarak yaşadığı dünyada tek başına sadece ithalat ya da sadece ihracat yaparak varlığını sürdürebilmek mümkün değildir. Bulgaristan da diğer tüm dünya ülkeleri gibi dış alım ve satım yapan ülkeler arasında yer almaktadır.

Küresel rekabetçilik bağlamında dünyada 49. sırada yer alan Bulgaristan dünyanın en büyük 75. ekonomisi arasında yer alır. Bulgaristan’ın toplam ithalatı 37 milyar dolar üzerinde seyretmektedir. Türkiye’nin Bulgaristan ile olan ekonomik ilişkileri 4,5 milyar dolar üzerinde gerçekleşmektedir. 2021 yılında bu rakam 5 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir. Türkiye dış ticaret baz alındığında Bulgaristan ile 5. ticaret ortağı arasında yer alırken Bulgaristan’ın dış ticaret verilerinde Türkiye’nin payı yüzde 8 oranında belirlenmiştir. Bulgaristan ekonomisi, hem küçük bir kamu sektörüne hem de büyük bir özel sektöre sahip olunmasıyla bilinen serbest piyasa ekonomisidir. Son dönemlerde Bulgaristan’da yaşanan önemli gelişmeler sayesinde (Avrupa Birliği üyesi olması) ekonomi de yaşanan hızlı bir büyümeyle birlikte serbest piyasa ekonomisinden endüstrileşmiş üst orta gelirli bir ekonomi modeline geçişi kabul edilmiştir.

Bulgaristan’a İhracat Yapma Şartları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’a gerçekleştirilecek ihracatta mikro ihracat uygulaması günlük hayatta yerini almaya başlamıştır. Mikro ihracatın özellikle son zamanlarda revaçta olmasının en büyük ve temel nedeni döviz kuru fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar ve artışlardır. Kendini  döviz kurunun negatif etkilerinden korumak isteyen ihracatçılar mikro ihracata yönelmeye başlamışlardır. 20 Temmuz 2011 tarihinde Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yaşanan değişikliğin ardından fatura tutarı 7.500 Euro olan ve gönderi başına 150 kilograma kadar olan ürünlerde mikro ihracat uygulaması yapılabilir.

Tebliğin Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından belirtilen tutarlar gereğince KDV iadesi uygulaması getirilmiştir. Getirilen teşvik kapsamında yüzde 18 oranında KDV iadesi yapılabilmekte veya gönderimi sağlanacak ürünün KDV’siz olarak Bulgaristan’a yollanabilmesi sağlanacaktır. Mikro ihracat kapsamında ve günümüz koşulları göz önüne alındığında Bulgaristan gibi yurtdışı ülkelerine satılacak ürün için e-ihracat yapılması en başarılı yollardan biridir.

Günümüzde Türkiye’den Bulgaristan’ın herhangi bir semtinde bulunan tüketicilere ulaşabilmek dakikalar sürerken eski zamanlarda bu süreç oldukça maliyetli ve uzundu. Reklam faaliyetleri için ajanslarla anlaşma yapmak ya da fuarlara katılmak hem zamandan yana sorun yaratmakta hem de maliyetleri yükseltmekteydi. Günümüz teknolojisi ile birlikte sınırsız insan ihtiyaçlarının karşılanması kolaylaşmış, dünyanın öbür ucundaki kullanıcılarla iletişime geçip satış yapabilme imkanı bulunmuştur. Bunun için de iyi bir e-ihracat sitesine sahip olmak ve pazarlama faaliyetlerini dijital ortama taşımak yüksek karlar elde etmede büyük rol oynamaktadır.

Ticari anlamda e-ihracat işlemleri biraz karışık gözükse bile bu işlemleri ihracatçılar için gerçekleştiren hızlı kargo firmaları mevcuttur. Gümrükleme işlemi dahil tüm ihracat işlemleriyle ilgilenen kargo firmaları PTT, TNT, DHL, UPS vb. gibi kargo firmalarıdır. İyi bir e-ihracat sitesinin kurulumu için de bu işi yapan kurumsal yazılım firmaları ile anlaşılabilir.

Dünya üzerinde online olarak alışveriş yapanların sayısı günümüzde 2.8 milyar insanı bulmuştur. Bu durum ihracat yapmak isteyen kişi ve firmaları sanal ortama doğru itmektedir. Teknolojinin globalleşmesi olarak adlandırılan bu işlemler sayesinde Türkiye’de bulunan bir satıcı Bulgaristan’ın Sofya, Varna, Burgaz gibi şehirlerine kolaylıkla ürün ihracı gerçekleştirebilir.

Bulgaristan’a Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Ülkemize coğrafi olarak yakın bir konumda bulunan Bulgaristan’a ihracat yapmak için bazı belgeler mevcuttur. Gerek gümrükleme süreci için gerekse kargolama sürecinde gerekli olan bu belgeler e-ihracatta yetkili kargo şirketi tarafından ihracatçıdan talep edilir. İhraç ürünlerinin kargolanması sırasında;

  • Ürünün ticari faturasının kesilmesi
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı düzenlenmesi
  • Yurtdışı kargo teslim belgelerinin varlığı
  • 1 Dolaşım Sertifikasına sahip olunması
  • EUR-MED Dolaşım Belgesine sahip olunması
  • TR Dolaşım Sertifikasının düzenlenmesi gibi belgeler istenmektedir.

Bulgaristan İhracatında Vergi Muafiyeti

Mikro ihracat kapsamında e-ihracat gerçekleştirilmesi halinde hızlı kargo ve posta yoluyla gelen ve gönderi başına 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaf tutulmuştur. İhracatta ise Bulgaristan herhangi bir vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. E-ihracatta gümrük muafiyet sınırı olarak Bulgaristan vergi muafiyeti uygulamamaktadır. Ancak ürünlere yüzde 20’ye varan vergi uygulaması konulmuştur. Bulgaristan’da KDV oranı tüm ürünler için yüzde 20 olarak belirlenmiştir (otelcilikte uygulanmış olan yüzde 9’luk KDV oranı hariç). Kurumlar vergisi ve gelir vergisi oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, temettü vergisi yüzde 9’dur. Radyoaktif malzemeler, kimyasallar, süt tozu, konserve ürünler, evcil hayvanlar, kürk ve deri ürünleri ve paranın ülkeye girişi kısıtlandırılmıştır. Gümrük İdaresi’nin özel ve belirli şartlarına tabi olarak bu ürünlerin ülkeye girişi kontrollü olarak gerçekleşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.