Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 14

Cezayir’e İhracat nasıl yapılır? Türkiye ile Cezayir arasındaki ticarette 2005 yılı öncesinde Cezayir lehine seyreden dış ticaret dengesi, Cezayir’e yapılan ihracatın düzenli olarak her yıl artmasıyla, 2006 yılından itibaren Türkiye lehine fazla vermeye başlamıştır.

Cezayir’e İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye lehine olan dış ticaret dengesi 2018 yılında 893 milyon ABD Dolarına ulaşmıştır. 2017 yılında Türkiye’den Cezayir’e gerçekleştirilen 1,7 milyar ABD Dolarlık ihracat, 2018 yılında yine 2 milyar ABD Dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Diğer taraftan, kayıt dışı ekonomi kapsamında değerlendirilen bavul ticareti yoluyla da yıllık yaklaşık 100-150 milyon ABD Doları tutarında bir ihracat gerçekleştirildiği tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra İspanya, Fransa ve İtalya limanları üzerinden ülkemiz menşeli malların « re-export » yoluyla veya Magrep Birliği üyesi ülkelerden transit olarak Cezayir’e geldiği ve bu ticaretin yıllık toplamının yaklaşık 300-350 milyon ABD Doları civarında bir rakama ulaştığı tahmin edilmektedir.

Cezayir’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Cezayir’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Cezayir Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Cezayir 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Cezayir Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Cezayir vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Cezayir’e İhraç Edilen Ürünler

Cezayir’e en çok ihraç edilen ürünler; Demir-çelik, tekstil elyafı ve mamulleri, kara ulaşım araçları, karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, inşaat aksamı, dizel motorlar, kablolar, buzdolapları, maden işleme makineleri, plastik çubuk ve profiller, hazır giyim, demir çelikten profiller, kumaş, gıda işleme makineleri, tarım işleme makineleri, elektrik panoları ve demir çelikten sobalardır.

Cezayir’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Cezayir Ulaştırma ve Taşımacılık Maliyetleri

İstanbul’dan Cezayir’e doğrudan nakliye seferleri bulunmaktadır. İzmir, Mersin gibi limanlardan ise İstanbul aktarmalı olarak Cezayir’e sevkiyat yapılabilmektedir. Cezayir Limanı, ülkenin ticaret merkezi konumunda olup taşımalık trafiğinin yüzde 70’ini karşılamaktadır. Cezayir’e yapılan doğrudan seferler, İstanbul’dan 6, İzmir’den 4, Mersin’den ise 15 günlük transit sürelerle gerçekleşebilmektedir. İstanbul’dan deniz yolu ile nakliye, 20’lik taşımalık için 1000-1200 ABD Doları, 40’lık taşımalık için ise 2000-2.400 ABD Doları civarındadır.

Cezayir Vize İşlemleri

Cezayir’e seyahat edebilmek için Türkiye’de Cezayir Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan vize almak gerekmektedir. İki tür vize söz konusudur: İş Vizesi ve Çalışma Vizesi. İş vizesi en fazla 3 aylığına düzenlenmektedir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları üç aya kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Cezayir Konsolosluğu vize için davetiye talep etmektedir. Vizeler, Cezayir Konsolosluğu tarafından genellikle 1 aylık verilmektedir. Ülkeye girişte yolcular için şahsi eşya muafiyeti vardır. Ülkeye sokulan paranın ve altın, platin gibi ziynet eşyasının gümrüğe yazılı olarak deklere edilmesi gerekmektedir. Bu formalitelerden sonra Havaalanında veya liman girişinde bulunan banka şubelerinden getirilen dövizin bozdurulması tavsiye edilmektedir. Ülkeden çıkışta döviz deklarasyonu ve döviz bozdurma belgesi istenebilmektedir.

Cezayir’de Kullanılan Dil

Cezayir’de resmi dil Arapça olmakla birlikte, ticari hayatta Fransızca oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Öte yandan, ülkede kullanılan “Derce” denilen Arapça aksanı Arapça, Berberice ve Fransızca karışımı bir dil olup ülkemizde Arapça bilen personelin dahi Cezayirlilerle sağlıklı bir şekilde iletişim kuramadıkları gözlemlenmektedir.

Cezayir’in Para Birimi

Cezayir’in para birimi Cezayir Dinarıdır. 1 Cezayir Dinarı 0,062 Türk Lirasına eşittir.

Cezayir Çalışma Saatleri

Cezayir GMT+1 saat dilimindedir. Anılan ülkede resmi çalışma saatleri 8:30-17:00, özel sektörde ise 08:00-16:30 arasındadır. Yazın ise iş çıkış saatleri 15:30’a çekilmektedir. Cuma ve Cumartesi günü hafta sonu tatilidir. Özellikle Cuma günü hayat neredeyse durmaktadır. Bu çerçevede firmalarımızın iş seyahatlerini tertip ederken hafta sonuna denk gelecek şekilde bir seyahat planlaması yapmamaları tavsiye edilmektedir.

Cezayir Resmi Tatilleri

Ülkede tüm İslami bayramlar, ay takvimine göre kutlanmakta olup her yıl dini bayramların tarihi değişiklik göstermektedir. Dini bayramlar: Ramazan Bayramı; Kurban Bayramı, Hicri Yılbaşı Diğer tatiller ise 1 Ocak (Yeni Yıl); 1 Mayıs (İşçi Bayramı); 5 Temmuz (Bağımsızlık Günü); 1 Kasım (Devrimin Yıldönümü).

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.