Dahilde İşleme İzin Belgesi Nedir? Avantajları Nelerdir?

0 7

İhracata yönelik ürünlerin ithali için gerekli olan hammaddeyi almak için bu belgeye ihtiyaç vardır. Ülkemizde bir ürün üretilecekse ama o ürünün ham maddesi yurt dışından gelecekse, o zaman dahilde işleme izin belgesi gereklidir. Bu belgeye ve vergiye tabi olursanız, gümrük ürünlerinden muafiyet alarak teşvik alabilirsiniz. İhracat yapmayı düşünen işletmeler, ihraç edilmesi planlanan malların üretiminde kullanılacak olan ara malları ve hammaddeleri, yabancı maddeleri yarı mamul ya da tam mamul olarak vergi üzerinden muafiyetle satın alabilir.

Teşviklerden yararlanabilmek için Dahilde işleme izin belgesi alınması zorunludur. Bu belge ile ihracat yaptığınızı ve ne iş yaptığınızı da görmüş olursunuz. Söz konusu olan bu belge, Gümrük muafiyetli ithalat ya da yurtiçi alımlarda bizzat Dış Ticaret Müsteşarlığınca düzenlenen bir belgedir diyebiliriz. Bu yüzden bu belgenin önemine ekstra dikkat etmek gerekiyor.

Dahilde İşleme İzin Belgesi avantajları nedir?

  • Bu belgenin ihracata yönelik katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Üçüncü ülkelere yapılan ihracatla belirli şartlara göre kota ve gözetim çalışmalarından faydalanabilirsiniz.
  • İhracat şartıyla getirilecek olan ithal ürünleri için vergi muafiyeti (tabi yine belirli mallar için geçerli bu durum)
  • Ülkelerden yapılan ithalatlarda gümrük vergisi ve KDV ile diğer vergi, resim ve harçlardan muafiyet alabilirsiniz,
  • İhracat sayılan satış ve teslimler ile ilgili olarak gümrük vergisi muafiyetli ithalat
  • Avrupa Birliği ülkelerinden ithalde KDV ve diğer vergi resim ve harçlardan muafiyet
  • Ödenen vergilerin geri alınması olanağı (ticaret tamamlanınca),
  • Eşdeğer eşya kullanımına olanak verilmesi durumu

Yukarıda yazan maddeler dahilinde dahilde işleme belgesi için avantajlardan yararlanabilir ve bütün detaylara yakından göz atabilirsiniz. Site bazlı olarak sizlere güncel seçenekleri duyurmaya ve en azından yeni yapılan çalışmaları karşınıza çıkarmaya devam edeceğiz.

Dahilde işleme belgesi ve izni, özellikle dünya piyasa fiyatlarından ürün alırken ihracatı artırmaya yönelik de çalışma yapmak oluyor. İhraç ürünlerine uluslararası piyasada rekabet gücü kazandırma için ithal edilen ürünlerle ilgili kolaylık sağlanıyor. Bu sayede ihracatın yönlendirilmesi sağlanmış oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.