Endonezya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 28

Endonezya ve Türkiye arasındaki ticari ilişki yıllık 588.563 bin dolar üzerinde gerçekleşmektedir. Güneydoğu Asya ve Orta Okyanusta yer alan bir ülkedir. 17.508 adadan oluşur. 250 milyon nüfusa sahip dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesinden biridir. Ekonomik ilişkileri düşük olan Endonezya birçok ülke ile ihracat ilişkisine girmektedir. Endonezya’ya İhracat nasıl yapılır?

Endonezya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Endonezya, tütün, deri, madencilik, mobilya ürünleri, savunma sanayii ve meyve, sebze gibi pek çok ürünler ithal olarak almaktadır. Yazının ilerleyen yerlerinde bu konuya daha fazla değinilecektir.

Endonezya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Son zamanlar dövizdeki artıştan dolayı yerli fabrikaların mikro ihracata döndüğü gözlemlenmektedir. Özellikle devletin teşvik amaçlı 15.000 Euro ve 300 kg sınırını karşılayanlara KDV iadesi yasası da mikro ihracata yönelmelerin sebebidir. Özellikle yeni ihracata atılan adı fazla duyulmamış markalar için de mikro ihracat ve KDV iadesi avantajlı olmaktadır.

Mikro ihracat için en mantıklı ve akıllıca yöntem e-ihracattır. Teknolojinin gelişmesiyle ve küreselleşmeyle birlikte dijital pazarlama alanında genişlemiştir. Artık açılan bir internet sitesi sayesinde kolayca saniyeler içinde pek çok kişi ile iletişim kurmak mümkün olmuştur. Bundan dolayı mikro ihracat için en mantıklı yöntemlerden birisi e-ihracattır. Hem uygun fiyata hem de KDV iadesi olması her marka için avantajlıdır. E-ihracat markalar için karmaşık gibi gözükse de artık belli kargo firmaları sayesinde bu işlem daha da kolaylaşmıştır.

E- ihracat işlemlerinin kolay ve sorunsuz geçmesi için öncelikle bu alanda kendini geliştirmiş kargo firmaları ile çalışmaktır. PTT, UPS ve TNT gibi kargo firmaları ile çalışarak tüm gümrük işlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Eskiden e-ihracat işlemlerinin zorluğundan ve karmaşıklığından her firma çekinmekteydi. Artık bu kargo firmalarının sayesinde markaların mikro ihracat yapması çok büyük bir derecede kolaylaşmıştır. Bu kargo firmaları ihracat için her türlü belgeyi sizden talep edip, tüm gümrük işlemlerini anında yapmaktadırlar. Muhasebenizin gümrüğe vereceği konşimento ve fatura sayesinde de 15.000 Euro ve 300 kg sınırını düzenlemesine göre size %18 KDV iadesi de verilmektedir. Mikro ihracat işlemleri bu kadar kolay ve pratik bir şekilde ilerlemektedir.

Endonezya’ya İhracat İçin Gerekli Belgeler

Her ülkeye ihracatta olduğu gibi Endonezya ihracatında da belli belgeler ve bilgiler talep edilmektedir. Bu belgelerin içinde, fatura şartları, ürün paketlerinin sayısı, ürünün miktarı, nakliye ve sigorta ücretleri, her pakette yer alan ürün sayısı, ürünün menşei ülke, ürünü satın alan firmanın adı ve adresi son olarak da ürünün tam tanımı bilgileri eksiksiz bir biçimde belgelerde bulunmalıdır.

 1. Konşimento
 2. Faturalar
 3. Yurt dışı kargo teslimat belgesi
 4. Paketleme ve sigorta evrakları
 5. Gümrük Beyannamesi
 6. TR dolaşım belgesi
 7. 1 dolaşım belgesi
 8. EUR-MED dolaşım sertifikası
 9. Ağırlık notu

Bu belgeleri yukarıda yer alan bilgileri tam bir şekilde çalıştığınız kargo şirketine teslim ettiğiniz taktirde mikro ihracat işlemleriniz sorunsuz ve kolay bir biçimde işlemektedir.

Türkiye’den Endonezya’ya İhraç Edilen Ürünler

Türkiye’den Endonezya’ya pek çok ürün ihraç edilmektedir. Bu ürünlerin en çok ihraç edilen 10’u ve ihraç rakamları aşağıdaki gibidir.

 1. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 39.762,04
 2. Tütün 28.122,22
 3. Tekstil ve Hammaddeleri 23.959,23
 4. Makine ve Aksamları 22.518,37
 5. Elektrik Elektronik 16.578,60
 6. Halı 16.401,70
 7. Madencilik Ürünleri 8.404,23
 8. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri 17.104,56
 9. Hazır Giyim ve Konfeksiyon 10.411,42
 10. Otomotiv Endüstrisi 4.961,73

Bu ürünler Türkiye’den Endonezya’ya en çok ihraç edilen ürünler arasındadır. Bunların dışında da mücevher, hayvansal ürünler, savunma sanayi, yaş meyve sebze ve kuru meyve sebze gibi pek çok ürünün ihracatı yapılmaktadır. Bu ürünlerin dışında Endonezya’ya ihraç edilmesi kısıtlanan ve yasaklanan ürünler de bulunmaktadır.

Endonezya’ya İhracatı Kısıtlanan ve Yasaklanan Ürünler

Endonezya’ya ihracatının kısıtlanan belli denetlemelere ve belgelere tabii tutulan ürünler bulunmaktadır. Markaların bu ürünleri bilmesi buna göre hazırlık yapması ev sorun yaşamaması açısından önemlidir.

 • Cep telefonu
 • Alkol
 • E sigara
 • Mücevher
 • Piller
 • Bıçaklar
 • Yanıcı maddeler

Bu ürünlerin ihracatı belli şartlar ile sınırlandırılmıştır. Bundan dolayı bu ürünleri ihraç ederken sağlanması gereken şartlara ve istenen özel belgelere daha çok dikkat etmeliyiz.

 • Hayvanlar
 • Biyolojik olarak tehlikeli ürünler
 • Uyuşturucular
 • Bozulabilir gıdalar
 • Zehirler
 • Pornografik ürünler
 • Motorlar
 • Ateşli silahlar
 • Sahte ürünler

Gibi malların da ihracatı Endonezya tarafından yasaklanmıştır. Bu ürünler gümrük tarafından denetlenip asla izin verilmemektedir.

Endonezya İhracat Vergileri

Her ülkede olduğu gibi Endonezya’da da bedeli 22 Euro ederinde olan mallar vergiden muaf tutulmaktadır. Diğer ürünlere ise Endonezya kendi sistemine göre vergilendirme uygulamaktadır. Diğer ürünlerin ihracatında ise %10 gibi az bir oranda vergi uygulanmaktadır.

Mikro ihracat sayesinde pek çok marka Endonezya gibi farklı ülkelerde rahat ve kolay bir şekilde markalarını tanıtabilmektedir. Çalıştıkları kargo firmaları sayesinde de mikro ihracat daha kolay hale gelmektedir. Bundan dolayı günümüzde sık sık tercih edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.