Ermenistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 24

İhracat sözlükte dışsatım olarak geçer. Bir ülkenin ürettiği malları veya yaptığı bir hizmeti dış ülkelere satmasıdır. Türkiye’de ihracat yapabilmek için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı aracılığı ile belli şartları olan “ihracatçı belge ve ruhsatnamesi” ne sahip olmak gerekmektedir. Ermenistan’a ihracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

İhracat yalnızca kara, demir ve hava yollarıyla sınırlı kalmamaktadır. Günümüzde pek çok ülke tarafından bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılan e-ihracat terimi kullanılmaktadır. Online alışveriş, diğer ülkelerden daha uygun fiyata ürün alabilme fırsatı tanıdığı için dünya çapında tanınmıştır ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Online alışveriş, kullanıcılar tarafından güvenilir ve oldukça hızlı biçimde tanımlanmaktadır.

Ermenistan’a İhracat Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Türkiye, Ermenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştur. Ülkemiz Ermenistan ile 1993 yılından beri diplomatik bir ilişkisi olmadığı için ihracat yapmamaktadır. Ülkemiz Azerbaycan politikası gereğince Ermenistan ile olan sınır kapılarını kapatmak durumunda kalmıştır. Ermenistan kuvvetlerinin, Azerbaycan ile olan savaşının yayılması ve Ermenistan’ın Azerbaycan’a ait olan Kelbecer eyaletini işgal etmesi üzerine; Türkiye, Kars-Gümrü Sınır Kapısını 3 Nisan 1993 tarihinde kapatmıştır. Bu nedenle Ermenistan ile Türkiye’nin ticareti doğrudan kesilmiştir.

Sınır kapandıktan sonra Türkiye hava sahasını da Ermeni uçaklarına kapatmıştır. Bunun sonucunda Türkiye- Ermenistan arasındaki direkt uçuşlar da iptal olmuştur. Bu nedenle o günden itibaren Ermenistan uçakları Türkiye hava sahasını kullanamamıştır ve üçüncü ülkelere uçuşunu sağlayamamıştır.

Ermenistan ve Türkiye arasında siyasi olarak anlaşmazlıklar dolayısıyla ithalat ve ihracat gibi ekonomik faaliyetler de doğal olarak aksayabilmektedir. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yakın dostluğun getirilesiyle beraber, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlikten dolayı, bölgedeki ithalat ve ihracat faaliyetleri bu üç ülkenin siyasi ilişkileri arasında sıkışıp kalmış durumdadır.

Ermenistan’a Nasıl Ürün Satılabilir?

Ermenistan’ın açık denizlere doğrudan sınırı yoktur. Aynı zamanda dünyanın ticaret merkezlerine de doğrudan çıkışı yoktur. İlk sınırın da kapatılması ile Ermenistan, kendisine yeni yollar aramak zorunda ve rota değiştirmek durumunda kalmıştır. Ermenistan dünya ile ticaretini Gürcistan üzerinden Türkiye’ye ulaşarak gerçekleştirmeye başlamıştır.

Ermenistan ile ülkemizin ticaret kapısı kapalı olduğu için, Ermenistan’a doğrudan ihracat yapılamaz. Yalnızca e-ihracat doğrudan yapılabilir. Günümüzde internet bize sınırsız olanak sağlamaktadır. İnternetin bu olanaklarını kullanarak iyi bir reklam tanıtımı yapabilir ve müşteri kazanabilirsiniz. İyi bir e-ihracat sitesi kurabilirsiniz. Dijital pazarlama faaliyetinde daha az maliyetiniz olur ve buna oranla da iyi miktarda kar elde edebilirsiniz.

E-ticaretinizi, kendi kurduğunuz internet sitesinden yapabileceğiniz gibi uluslararası internet sitelerini de kullanarak yapabilirsiniz. Bu siteler Amazon, Walmart, Aliexpress, Etsy, Ebay ve benzeri sitelerdir. Bu sitelerde kullanıcı sözleşmesini okuyup onayladıktan sonra herhangi bir sorun ile karşılaşmadan e-ihracatınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca e- ihracatı devlet de teşvik etmektedir. Mikro ihracat yapan Kobiler için ve büyük ihracat yapacak olan Kobiler için farklı devlet teşviki ve KOSGEB bulunmaktadır. Mikro ihracat, e-ihracatta belirli bir limitin (150 kilogramın altında ve KDV dışında tutarı 7500 Euro’dan az) altında yapılan ihracat için kullanılan terimdir.

E-ihracat yapmadan önce ilk olarak uzmanlardan destek almalısınız. Satış yapmak istediğiniz pazarı ve diğer ihracatçıları iyi analiz etmelisiniz. Sosyal medya ile bağlantınızı kesmemeli, güncel paylaşımlar yaparak müşterilerinize güven algısını yerleştirmelisiniz. Tek bir kanaldan değil, daha çok kanal aracılığıyla müşterilerinizle irtibata geçmeye çalışmalısınız. Aynı zamanda hitap edeceğiniz kitleyi de analiz etmelisiniz.

Ermenistan’a ürün göndermek isterseniz de kargo firmalarına başvurabilirsiniz. Yetkili kargo firmaları bulunmaktadır. Bunlar PTT, DHL, UPS, TNT ve benzeri firmalardır. Kargo firmaları göndereceğiniz ürünün gümrük sürecini yönetmektedir.

Tüm Sorunlara Rağmen Ermenistan’a Nasıl İhracat Yapılabilir?

İnsanlar bu sorunlar karşısında ithalat yapabilmek için çeşitli çözüm yolları üretmeye başladılar. Örneğin Ermenistan, bu kez komşu devletler ile anlaşma yapmıştır ve komşu devletler üzerinden alışverişlerini gerçekleştirmeye başlamıştır. Özellikle de Gürcistan üzerinden Türkiye ile bağlantı kurmuştur. Türkiye-Ermenistan sınırı kapalı olmasına rağmen Gürcistan üzerinden ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

Her ne kadar ticari yola Gürcistan üzerinden bir çözüm getirilmiş olsa da doğrudan bir taşıma yapılamadığı için, maliyetler %10, ulaşım süresi ise iki gün artmaktadır. Türkiye-Ermenistan sınırı açık olsaydı, taşımacılık maliyetinin yaklaşık %40 daha az olabileceği ve daha hızlı ihracat yapılabileceği öngörülebilmektedir.

Türkiye’nin Ermenistan’a ihracatı zaman içerisinde azımsanamayacak kadar büyümüştür. Gürcistan üzerinden Türkiye ile yapılan bu ticarette tekstil ürünleri, yedek parça ve inşaat malzemeleri miktar açısından en çok ihracat edilen ürünler olarak kayıtlara geçmiştir.

Türkiye’den Ermenistan’a ihraç edilen ürünler arasında 2019 yılında giyim, tekstil, narenciye, araç ve makineler, petrol ve petrol ürünleri listenin ilk sıralarında yer almaktadır.

Ermenistan’ın İran ile sınır kapısı açıktır ve iki devletin ticari yolları kullanılabilir durumdadır. Buna rağmen Ermenistan İran’dan gelen ürünleri tercih etmemektedir. Türkiye’den ihraç edilen mallar daha kaliteli olduğu için Türkiye’yi tercih etmektedir. Bu nedenle de Türkiye kaliteli mal konusunda rakiplerine oranla daha başarılı bir ülke konumunda pazarda yerini almaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.