Filipinler’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 19

Türkiye’nin Filipinler’e ihracatı 177 milyon dolarla 2018 yılında en üst seviyesine ulaşmıştır. 2020 itibarıyla da 100 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Türkiye’nin Filipinler’den ithalatı 158 milyon dolarla 2012 yılında en üst seviyesine ulaşmış, 2017’de 146 milyon dolar, 2020 yılında ise 130 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Türkiye Filipinler’e en çok makine ve mekanik cihazlar, elektrikli makine ve cihazlar, eczacılık ürünleri, unlu mamuller, etler, motorlu kara taşıtları, yakıt, değirmencilik ürünleri ve plastik ürünler ihraç etmektedir. Türkiye’nin Filipinler’den en çok aldığı ürünler elektrikli makine ve cihazlar, makine ve mekanik cihazlar, optik kablolar, reçineler, tütün, saatler, hayvansal ve bitkisel yağlar, bakır eşya ve odun kömürü ithal etmektedir. Filipinler’e İhracat nasıl yapılır?

Filipinler’e İhracat Nasıl Yapılır?

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Filipinler’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Filipinler Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Filipinler vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Filipinler Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Filipinler vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Filipinler Vergi Oranları

Filipinler ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Filipinler’e En Çok İhraç Edilen Ürünler

Filipinler’e en çok ihraç edilen ürünler Makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, Elektrikli makine ve cihazlar, Eczacılık ürünleri, Hububat, un, süt ve pastacılık ürünleri, Etler ve yenilen sakatat, Motorlu kara taşıtları, Mineral yakıtlar, yağlar Değirmencilik ürünleri, malt, nişasta, Plastikler ve mamulleri ve  İnorganik kimyasallardır. Diğer ihraç edilen ürünler ise; Elektrikli makine ve cihazlar, Makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, Meyveler ve sert kabuklu meyveler, Optik, fotoğraf, ölçü, tıbbi alet ve cihazlar,  Lak, sakız, reçine ve diğer bitkisel özsu ve hülasalar, Tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler,  Saatler ve bunların aksam ve parçaları Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar,  Bakır ve bakırdan eşyalar ve Ağaç ve ahşap eşya, odun kömürüdür.

Filipinler’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Filipinler Vize İşlemleri

Filipinler Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına süreye tabi olarak bir vize muafiyeti uygulamaktadır.  Filipinlere seyahat etmek isteyen Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil) , Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaportlarından birine sahip Türk vatandaşları 30 güne kadar olan seyahatlerinde vizeye tabi değildir. 30 günü aşan durumlarda göçmen bürolarından seyahat sürenizi ücret karşılığında uzatabilme şansı vermektedir. Ülkeye giriş yapıldıktan belli bir gün süresi şartı olmaksızın istenilen gün bu seyahat süresini uzatabilirsiniz. Filipinler Cumhuriyetine gitmek isteyen Türk vatandaşları havalimanında indiklerinde 30 gün veya daha az süreyle ülkede ikamet etme hakkına sahip olabilirler. Ülke topraklarına iniş yapan Türk vatandaşlarının sınırda bir sorunla karşılaşmaması açısından seyahat planını destekleyici evrakların eksiksiz bir şekilde bulunması ve ayrıca pasaport türü ayırmaksızın minimum 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.

Filipinler Resmi Dili Nedir?

Filipince ve İngilizcedir. Ülkede 80’in üzerinde yerel dil bulunmasından dolayı, dilde birlik sağlanabilmesi için resmi dil İngilizce olarak kabul edilmiş. Halk arasında en fazla Takalokça denilen yerel dil yaygın. Okullarda da eğitimin İngilizce yapıldığı ülkede, halk kendi arasında da genellikle İngilizce konuşuyor. Yerel diller ise aynı bölge insanları arasında konuşuluyor.

Filipinler’in Para Birimi Nedir?

Filipinler’in para birimi Filipin Pesosudur. 1 Filipin Pesosu 0,17 Türk Lirasına eşittir.

Filipinler’in Resmi Tatil Günleri
 • Yeni Yıl            – 1 Ocak
 • Çin Yeni Yılı – Her yıl değişiyor
 • İnsanlar Güç Devrimi – 25 Şubat
 • Kutsal Cuma (Paskalya Cuması) – Her yıl değişiyor
 • Paskalya/İsa’nın Dirilişi (Katolik) – Her yıl değişiyor
 • Onur Günü  – 9 Nisan
 • İşçi Bayramı (Emek ve Dayanışma Günü) – 1 Mayıs
 • Filipin Bağımsızlık Bildirgesi – 12 Haziran
 • Kilise Ni Cristo Günü – 27 Temmuz
 • Filipin Milli Kahramanlar Günü – 31 Ağustos
 • All Saints’ Day (Tüm Azizler Günü) – 1 Kasım
 • Andrés Bonifacio Anma Günü – 30 Kasım
 • Noel – 25 Aralık
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.