Fransa’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 53

İhracat en basit tanımı ile bir malın, döviz karşılığı yabancı ülkelere satılması işlemine denilmektedir. İhracat ithalat ile birlikte bir ülkenin dış ticaret dengesinin oluşmasını sağlamaktadır. Dış ticaret dengesini oluşabilmesi için dünya üzerinde bulunan tüm ülkelerin birbirleriyle ithalat ve ihracat yapması gereklidir. Hiçbir koşulda kendi başına yetebilen ya da başka bir ülkeye bağımlı olmayan dünya ülkesi bulunmamaktadır. Bu yazımızda Türkiye’nin sürekli olarak ihracat gerçekleştirdiği ülkelerden biri olan Fransa ile ihracat yapma şartlarından söz edilecektir.

Avrupa’nın en köklü olan ülkelerinden biri olan Fransa’nın ülkemiz ile ekonomik ticari ilişkisinin boyutu 12 Milyar Euro üzerinde seyretmektedir. Bu rakamın diğer ülkelere göre yüksek olmasının nedeni Türkiye’de kurulu 500 Fransız firmasının aktif olarak ekonomide yer alması ve 400.000’e yakın Türk vatandaşının Fransız toprakları içerisinde yaşamasıdır. Son on yıla bakılacak olunursa iki ülke arasındaki toplam dış ticaret hacmi yüzde 47 artış gösterirken, bu payın 8.7 Milyar Euro’su ihracata ayrılmıştır. Son 4 yıldır Fransa ile Türkiye arasında gerçekleşen ekonomik ilişkilerde dış ticaret fazlası veren ülkemiz Fransa’dan otomotiv ürün ihracı için 2 milyar 954 milyon Euro gelir elde etmiştir.

Fransa’ya İhracat Nasıl Yapılır? İhracat Yapma Şartları Nelerdir?

Bunun en basit ve etkili çözüm yolu mikro ihracattan geçer. Son dönemlerde kurlarda yaşanan sert dalgalanmalar ihracatçı kesimi mikro ihracat yapmaya sevk etmiştir. Mikro ihracatın kapsamı Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yer alan değişiklikle birlikte 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayınlanmasının üzerine 150 kilogram ve fatura tutarı 7.500 Euro’yu geçmeyecek şeklinde belirlenmiştir. Verilen rakamlara istinaden gönderimi sağlanan her bir kargoda KDV iadesi uygulaması getirilmiştir. Günümüz koşullarında mikro ihracatın en başarılı şekilde yürütülmesi e-ihracata bağlıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya üzerinde bulunan tüm ülkelere ürün satışı gerçekleştirebilir ve böylece mevcut müşterilerinizin yanı sıra potansiyel müşterilerinizden de kar edebilirsiniz. E-ticaret ile birlikte dünyada 2,8 milyar insan online olarak alışverişlerini gerçekleştirmektedir. Bunun içerisinde Fransa’da bulunan kullanıcıların yüzde 27’si, diğer bir ifadeyle 15 milyon insan her yıl başka ülkelerden online olarak alışveriş yapmaktadır. Son dönemler hariç eskiden ihracat ile ilgilenen kişiler yurt dışından müşteri bulmak amacıyla fuar çalışmalarına katılım sağlamışlardır.

Yüksek maliyetlerde gerçekleştirilen bu fuarların yanı sıra reklam faaliyetlerinin yapılması için ajanslar ile anlaşmalar yapmakta ancak tüm bu çabalara rağmen yine de sınırlı sayıda kullanıcı ve tüketicilere ulaşım gerçekleştirilmiştir. Ancak teknolojinin değişimi ve gelişimi sebebiyle son zamanlarda sınırsız internet kaynaklarının kullanılmasıyla birlikte yüksek karlar sağlanabilmektedir. İyi ve dikkat çekici bir şekilde hazırlanmış olan e-ihracat sitesi ya da dijital ortamlarda gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri bu karların daha da yükselmesini sağlamaktadır. E-ihracat yapacak kişiler ticari açıdan bu işlemleri karmaşık bulabilirler. Ancak hayatımızda kargo firmalarının var olmasıyla birlikte bu işlemler oldukça basit bir şekilde halledilmektedir. Gümrükleme işlemleri dahil tüm e-ihracat site işlemlerinin gerekli işletmeler tarafından hazırlanması ihracata atılacak olan kişilere çeşitli yardımlar sağlamaktadır.

Fransa’ya ihracat yapmak isteyen kullanıcılar mikro ihracat yöntemiyle en kolay kargo yoluyla gönderim yapabilirler. Mikro ihracat konusunda Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) doldurmaya haiz kargo firmaları deniz, kara ve hava taşımacılığı ile ürünlerin hızlı bir şekilde ihracının gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. PTT, TNT, DHL, UPS gibi firmaların da içinde bulunduğu birçok kargo şirketi gümrük süreci dahil tüm işlemleri üstlenerek ihracı gerçekleştirilecek ürünün teminini yapmaktadırlar.

Fransa’ya Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Fransa’ya yapılacak olan ürün ihracında hem Türkiye tarafından hem de karşı ülke tarafından bazı belgeler istenmektedir. Tüm süreçlerin kargo firması tarafından yürütülmesi için e- ihracatta istenilen tüm belgelerin daha önceden anlaşma yaptığınız yetkili kargo firmasına verilmesi gerekmektedir. E-ihracatta gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Ürünün ticari faturasının düzenlenmesi
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi’nin doldurulması
  • EUR-MED Dolaşım Belgesine sahip olmak
  • TR Dolaşım Sertifikasına sahip olmak
  • 1 Dolaşım Sertifikasının bulunması
  • Kargo teslim belgelerinin varlığı

Fransa’ya Ürün İhracı Nasıl Yapılır? Satış İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Fransa piyasalarında e-ihracat yapılmasının düşünülmesi için ilk olarak çok sayıda kullanıcının var olduğu pazarlardaki rekabet düzeylerinin farkında olunmalıdır. Teknolojinin globalleşmesiyle birlikte hem kültürel hem de yerel platform sayılarının artışı e- ihracata olan talebi de arttırmıştır. Gerek daha önceden hazırlanmış olan e-ihracat sitelerine giriş yaparak gerekse kendi hazır e-ihracat sitenizi oluşturarak piyasaya dahil olabilir, ürün ihraçlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa İhracatında Vergi Muafiyeti

Her bir gönderi başına 150 Euro’ya kadar olan ve hızlı kargo taşımacılığı ya da posta yoluyla gönderimi sağlanan ürünlerde Fransa vergiden muaf tutmaktadır. Belirlenen bu sınırın içeriğinde bulunan ürünlere yüzde 20’ye varan oranlarda gümrük vergisi uygulaması Fransa Gümrük Yönetmeliğinde mevcuttur. En fazla vergiyi çanta, cüzdan ve deri üzerinden alan Fransa yüzde 17lik vergi dilimini kullanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.