Güney Afrika’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 27

2,2 milyar dolar civarında ekonomik ilişkimizin bulunduğu Güney Afrika Cumhuriyeti, ekonomik olarak Afrika kıtasında 2. ve dünyada 31. sıradadır. Afrika kıtasının güneyinde yer alan ülke; Botsvana, Zimbabve, Mozambik ve Namibya ile sınır komşusudur. Güneydoğusunda Hint Okyanusu, Güneybatısında ise Atlas Okyanusu bulunur. Güney Afrika’ya İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Güney Afrika’ya ihracat yapmanın en kolay yolu e-ihracattır. Eski yıllarda yurtdışına ihracat yapmak için müşteri bulmak zor oluyordu. Bunun için yüksek maliyetlere katlanarak fuar çalışmaları yapan ve reklam faaliyetleri gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişiler, sınırlı sayıda müşteriye ulaşabiliyordu. Ancak günümüzde dijital pazarlamanın yaygınlaşması ve kolaylaşmasıyla daha az maliyete katlanarak daha yüksek kar etmek mümkün hale geldi.

Güney Afrika’ya ihracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat karmaşık bir alan gibi değerlendirilse de kargo firmaları sayesinde gümrük işlemleri kolayca yürütülebiliyor. Sizin yerinize zorlu ve karmaşık işlemlerin yapılması sayesinde düşük maliyetlerle e-ihracat yapabiliyorsunuz. Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ihracat yapmak kargo yoluyla en kolay şekilde halledilebilir. Mikro ihracat şartlarını sağlayan yetkili kargo firmaları tarafından ihracat gerçekleştirilebilir. Bu firmalara PTT, DHL, UPS ve TNT’yi örnek verebiliriz.

Kargo firmaları aracılığıyla yapılan ihracatta, gümrük süreci tamamlandıktan sonra deniz, hava veya kara taşımacılığı yapmak için Yük Teslimat Formu hazırlanır. Konşimento adıyla da bilinen bu taşıma formundan sonra fatura kesilir. Fatura 7500 Euro ve mikro ihracat sınırları 150 kg içindeyse muhasebe tarafından teşvik kapsamında %18 oranında KDV iadesi alınabiliyor. Ayrıca yine muhasebe aracılığıyla ihraç ürünü kapsamında KDV’siz olarak da ihracat yapılabilir.

Güney Afrika’ya Mikro İhracat

Mikro ihracat, ağırlığı 300 kilogramdan az olan yüklerin KDV hariç olarak fatura tutarı 15000 Euro’yu geçmeyen ihracata deniyor. Mikro ihracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı ile yurtdışına gönderilen bedelli ihracata verilen addır. Avantajlı tarafı ise, gümrük müşavirine ihtiyaç duymadan yapılabilmesi ve daha az bürokrasi gerektirmesidir. Bu yüzden Güney Afrika’ya yapılacak ihracatta mikro ihracat tercih edilebilir.

Güney Afrika’ya En Çok İhraç Edilen Ürünler Nelerdir?

Güney Afrika’ya ihracat yapmadan önce pazar araştırması yapmak ve potansiyel müşteri ihtiyaçlarını öğrenmek gerekiyor. Ülkeye en fazla gönderilen ihracat ürünleri de ülkenin ihtiyaçları konusunda fikir verecektir. Bu ürünlere bakıldığında en başta otomotiv endüstrisi gelirken bunu takip eden kimyevi maddeler ve mamulleri oluyor. Bunların dışında makineler, elektrik ve elektronik, tekstil ürünleri, demir ve demir dışı metaller, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, halı, hazır giyim ve konfeksiyon, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, iklimlendirme sanayii ürünlerini sayabiliriz.

Güney Afrika’ya İhracat Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Güney Afrika’ya ihracat girişiminde bulunmadan önce bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Bunlardan biri vergi muafiyetidir. Posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilen ürün başına 22 Euro olan vergi, ithal ürünlerde geçerli değildir. İhracat yapılarak gönderilen ürünlere Güney Afrika’da vergi muafiyeti uygulanmaz. Bu yüzden muafiyet sınırı da söz konusu değildir. Bilinmesi gereken bir diğer husus da ülkedeki vergi oranlarıdır. Bunun da %20’lere kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Güney Afrika’ya gönderilirken özel şartları bulunan ürünlere bakıldığında ise bunları evcil hayvanlar, süt tozu ve konserve ürünler, para kürk ve deri ürünleri ve kimyasallardır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yasaklı ürünler ise uyuşturucu maddeler, ateşli silahlar, patlayıcılar, et ve süt ürünleri koruma altındaki türler ve ürünlerdir.

Güney Afrika’ya İhracat Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Güney Afrika’ya ihracat yapmak için bazı belgeler hazırlamanız gerekir. Hem Türkiye’nin hem de karşı ülkenin özel olarak istediği evraklar olabilir. Kargo ile yürüteceğiniz e-ihracat faaliyetinde yetkili olan kargo firması size hazırlamanız gereken evrakları söyler. Bunlar Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi, Ticari Fatura, Yurtdışı kargo teslimat belgesi ve A.TR dolaşım belgesidir.

Güney Afrika Ülkesine E-ihracat Siteleri Avantajları

En bilinen kurumsal bilgi teknolojileri yazılımları bu ülkeye  ihracatta kullanılır. Üyelik oluşturma, gruplandırma donanımının gelişmiş olarak kullanılabilmesi ve çoklu dil-para birimi seçeneğinin olması sayesinde e-ihracat için kapsamlı yazılımlar mevcut olmaktadır. Bu yüzden e-ihracat için akılcı yön çizilmesine yardım eder. Türkçe dışında farklı birçok dil seçeneğine sahip olan siteler sayesinde ürünlerinizi dünyaya sunabilirsiniz.

Güney Afrika İçin E-ihracat Paketleri

Güney Afrika’ya yapılacak ihracat için hizmet alacağınız firmalar size e-ihracat paketleri sunarlar. Avantajlı ve profesyonel olmak üzere iki farklı seçeneğiniz bulunur. Sunulan özelliklere bakıldığında e-posta hesabı, web barındırma, SSL güvenlik sertifikası, özel IP, yedekleme arşivleme, çoklu dil seçeneği, çoklu para birimi olarak sayılabilir. E-ihracat için önemli özelliklere sahip olan bu paketleri satın aldığınızda lisans bedeli ödemeden ömür boyu e-ihracat yazılımını kullanabilirsiniz.

Sınırsız web alanı sunan pakette 20 tane e-posta hesabı verilebiliyor. 1 yıl ücretsiz web barındırma hizmeti de sağlayan pakette yedekleme ve arşivleme de 1 yıla kadar ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Çoklu para birimi sayesinde Güney Afrika’nın para birimi ile satış yapılabilir. Ürünler Merkez bankası kur modülüyle farklı para birimlerinde de satılabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.