Hırvatistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 32

Hırvatistan’a İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir? İhracat, bir ülke sınırları içerisinde üretilen mal ve hizmetin döviz karşılığı ve belirli yönetmeliklerle yurt dışına satılması işlemine verilen isimdir. Ekonomik Literatürde dışsatım olarak da bilinmektedir. İthalat ise ülke sınırları dışında üretilen bir mal veya hizmetin döviz karşılığında ve belirli gümrük yönetmelikleri ile satın alınarak piyasaya sunulması işlemidir. Ekonomi literatüründe dışalım olarak da bilinir. Ülkelerin makro ekonomik değerlerinin açıklanabilmesi için ithalat ve ihracat verilerine ihtiyaç vardır. Söz konusu ülkenin ihracatı ithalatından fazla ise dış ticaret fazlası; ithalatı ihracatından fazla ise dış ticaret açığı oluşmuştur. Dünya üzerinde bulunan tüm ülkelerin birbirleri ile ekonomik ilişkiler içerisinde bulunması ile oluşan bu veriler ülkelerin gelişmişlik düzeyini göstermektedir.

Hırvatistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

Avrupa Birliği’nin altıncı genişlemesi kapsamında AB üyeliğine 2003 yılında adaylığı kabul edilen ve 2005 yılında üyelik anlaşmalarına başlayan Hırvatistan, 2011 yılında anlaşmanın sonucuna varmıştır. Böylelikle 1 Temmuz 2013 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan ve 28. Ülke konumunda bulunan Hırvatistan, hemen her sektörde ithalatçı konumunda yer almaktadır. Son dönemlerde yıllık olarak ortalama 25-30 milyar dolar ithalat gerçekleştirmiştir. Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ekonomik ilişkilerin boyutu 593 milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir.

Açıklanan son verilere göre Türkiye’nin Hırvatistan’a ihracatı 420 milyon doların üzerindedir. Hırvatistan’ın 1990’lardan sonra piyasaya dayalı bir ekonomi modeline geçmesinin nedeni sosyalizmin çökmesine bağlanmaktadır. Hırvatistan Bağımsızlık Savaşı’nda ciddi derecede ekonomik çıkmaza giren ülke, savaştan sonra gelişmeye başlamıştır. Tüm dünyayı ekonomik çöküşe sürükleyen 2007-2008 mali krizinden önce ülkenin ekonomisi yüzde 4- 5 büyüme sağlamış, sosyal fırsatlarda iyileşme gerçekleşirken, ülkenin geliri 2 katına çıkmıştır. Günümüzde Hırvat ekonomisinin en önemli gelir kaynağı turizmdir.

Hırvatistan’a İhracat Yapma Yolları

Hırvatistan’a gerçekleştirilecek ihracatta mikro ihracatın uygulamasında fayda vardır. İhracatçıların mikro ihracata yönelmesinin en büyük ve en temel nedenlerinden biri, ülke genelinde yaşanan döviz kuru fiyatlarındaki sürekli artışlar ve sert dalgalanmalardır. Kendini döviz kurunun negatif yönlü etkilerinden korumak isteyenler, mikro ihracatın önemini kavramaya başlamıştır. Mikro ihracat kapsamında Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliği’nde meydana gelen değişiklik sayesinde fatura tutarı 7500 Euro olan ve gönderi başına 150 kg’a kadar olan ürünlerde KDV iadesi uygulaması getirilmiştir. 20 Temmuz 2011 tarihinde onaylanan ve Resmi Gazetede yayımlanan bu uygulama ile birlikte verilen tutarların sağlanması halinde teşvik amaçlı yüzde 18 KDV iadesi alınabilmekte ya da ihracatı gerçekleştirilecek ürün KDV’siz olarak gönderilebilmektedir.

Mikro ihracat kapsamında ve ülkemizin ekonomik koşulları da göz önünde bulundurulduğunda Hırvatistan’a ihracat yapma yollarının en sağlıklı ve başarılı yolu e-ihracattır. Teknolojinin gelişmesi ve globalleşmesi ile birlikte Türkiye’de bulunan bir ihracatçının Hırvatistan’ın Dubrovnik, Pula, Zadar gibi şehirlerinde bulunan kişilere kolaylıkla ürün satışı gerçekleştirebilmesi mümkündür. Günümüzde bu işlemler sadece dakikalar içerisinde gerçekleşirken eski dönemlerde bu süreç oldukça uzun ve maliyetliydi. İhracatçıların reklam faaliyetleri için yurtdışında bulunan ajanslarla anlaşma yapması ve fuarlara katılım sağlaması zaman kaybı olarak görülmektedir. Günümüzde sınırsız insan ihtiyaçlarının internetin sınırsız kaynakları tarafından karşılanabilmesi için ihracatçıların iyi bir e- ihracat sitesine ihtiyacı vardır. Ticari bakımdan e- ihracat çok karışık bir bölüm gibi gözükse de ihracatçılar adına gümrük işlemleri dahil tüm işlemleri yürütebilen kargo firmaları bulunmaktadır.  Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı doldurmaya yetkili olan bu kargo firmaları UPS, PTT, TNT ve DHL gibi hızlı kargo firmalarıdır.

Hırvatistan ile yapılacak ürün ihracatında piyasanın iyi araştırılması ve araştırma sonucunda elde edilen veriler neticesinde hedef pazara girilip girilmeyeceği önemlidir. İhracatçılar mevcut müşterilerini elde tutarken potansiyel müşteriler bulmak amacıyla girdikleri hedef pazarlarda yüksek karlar elde edebilirler. Ayrıca Türkiye ile Hırvatistan arasında otomotiv endüstrisi, elektrik elektronik, hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve çelik gibi ürünlerin ihracı gerçekleştirilmektedir.

Hırvatistan’a Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Hırvatistan ile Türkiye arasında e- ihracat yapılabilmesi için bazı evraklar istenmektedir. E- ihracat kapsamında kargo üzerinden yürütülecek süreçlerde yetkili kargo firması gerekli evrakları ihracatçıdan talep eder. Hem ülkemizden hem de e- ihracat yapılacak ülkeden istenilebilen bu belgeler şunlardır:

  • EUR- MED dolaşım belgesine sahip olmak
  • 1 dolaşım sertifikasına sahip olmak
  • TR Dolaşım Sertifikasının varlığı
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)’nin doldurulması
  • Malın ticari faturasının kesilmesi
  • Yurtdışı kargo teslim belgelerine sahip olmak
Hırvatistan’a Ürün İhracatında Vergi Muafiyeti

E- ihracat kapsamında hızlı kargo ya da posta taşımacılığı ile gelen gönderiler, gönderi başına 22 Euro olan ithal ürünler Hırvatistan vergi muafiyeti yönetmeliğine göre vergiden muaf sayılmıştır. İhracatta gönderilen ürünlerde Hırvatistan belirli bir vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. İhracatta gönderilen ürünlerde Hırvatistan gümrük muafiyet sınırı bulunmamaktadır. E- ihracat kapsamında Hırvatistan ürünlere yüzde 20’ye varan oranlarda vergi uygulaması getirmiştir. Aşındırıcı, alkol, cep telefonu, tarım, mücevher, sanat eserleri, pullar, hayvanlar, bıçaklar ve lityum piller gibi ürünlerin Hırvatistan’a girişi gümrük yönetmeliği gereğince kısıtlanmıştır. Gümrük İdaresi’nin önceden belirlediği şartları sağlaması halinde bu ürünlerin ülkeye girişine izin verilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.