İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

0 9

Son dönemlerde gerek pandemi şartları gerek ise yeni çalışma yapma şartları ile güncel çalışmaların tamamını ön plana çıkarıyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok firma tarafından yapılan faaliyetlerin gelişmesi ve daha çok faaliyet alanına ulaşmak için, online ihracat atakları başlamış durumda. Yani pek çok insan yeni girişimlerini online olarak büyütüyor diyebiliriz. Bu yüzden bu konuya dair e ihracat yöntemlerine yönelik nasıl fatura kesilir sorusunun cevabını sizlere anlatmaya çalışacağız. Çeşitli online kanallardan bu konuda yapılacak olan çalışmalara göz atabilirsiniz. Sınır ötesi pazarlarda yer alan hedef kitleye ulaşmak için online site içerikleri ile bir çalışma yapabilirsiniz. Bunun için de gündeme sürekli e ihracat konuları çıkıyor.

E ihracat ekosistemine bakınca pek çok markanın ve firmanın bu işlere girmeye çalıştığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu konuda bazı eksikler ortaya çıksa da, e ihracat konusunda fatura düzenlemek çok önemlidir. Henüz yeni sayılan işlemler gibi görünse de resmiyete bu işlemleri saydırmak adına fatura süreçlerine göz atabilirsiniz. Bu konuda GİB (yani Gelir İdaresi Başkanlığı) güncel bir çalışma yapıyor. Peki e ihracat faturası nedir? Nasıl bu fatura kesilir? İşte bütün cevapları hazırladık!

E ihracat faturası nedir? İhracat faturası nasıl kesilir?

E ihracat faturası özellikle sınır ötesi e ticaret yapmak isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. Bu yöntemlerle birlikte mükellefler ile ilgili alınacak olan ödemelerle ilgili yurt içinde ve yurt dışında yerine getirmeleri gereken resmi prosedürler karşımıza çıkıyor. E fatura mükelleflerine baktığınız zaman ihracat faturasını kesinlikle düzenlemek zorunda olduklarını görürsünüz. Yapılan ticaretler mikro ihracat kapsamında ise ya da gümrük çıkış beyannamesi ekinde yer almayan mallar için ise genellikle e ihracat faturası kesilmiyor. Ama bunun yanında burada çıkış noktası önemli. Gümrük çıkış noktasında beyannamenin düzenlenip düzenlenmediğine bakılıyor. Şahıs şirketleri ve gerçek şirketler, anonim şirketler ve limited şirketler bu konuda e ihracat faturalandırma işlemi yapabiliyor. Bu yüzden GİB sistemine uygun yazılımlar kullanılması gerekiyor.

Mali mühür için başvuru yapmanız ve bu başvuruya göre ilerlemeniz gerekiyor. E ihracat başvurusu için bazı entegrasyon sistemleri kullanılabiliyor. Bu yüzden de mali mühür ve imzalama işlemlerine doğrudan dijital ortamdan ulaşabiliyorsunuz. Yapılacak olan hesap aktivasyonunun ardından e ihracat faturalandırma işlemleri de başlatılmış oluyor.

E ihracat faturası kesilirken nelere dikkat edilmelidir?

  • E fatura mükellefleri e ihracat faturalarını da yine e fatura olarak düzenlemek durumundadır.
  • Firmalar için yurt içi satışlar için KDV li fatura düzenlenirken, E ihracat için kdv siz fatura düzenlenir. Bedelsiz ihracatta önemli olan mal çıkışı için düzenlenen faturadır. Bu da gümrük beyannamesinin çıkışına göre düzenlenir.
  • E arşiv mükellefleri hizmet ihracatı yapıyorsa bu konuda e arşiv faturası online olarak gönderilebilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.