İhracat Nedir? İhracat Nasıl Yapılır?

0 184

İhracat nedir, ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlere en azından özet ve sade bir şekilde sunmak istiyoruz. Yalın bir anlatımla herkesin kolaylıkla anlayabileceği şekilde yapacağımız bu anlatım sayesinde, pek çok kişi bilgisine yeni bilgi katabilecek ve güncel dış ticaret mevzuatı dahilinde seçeneklere yakinen erişecektir. Peki ama nedir bu dış ticaret olayı? Foreign trade yöntemleri gibi de sunulan bu başlık için gelin hangi konuları inceleyeceğimizi yazalım. Bu yazıda şu konulara göz atacağız.

İhracat nasıl yapılır?

İhracat yapmak için pek çok yöntem var. Eskiden olsa süreç biraz daha zordu ama artık pandeminin de getirdiği teknolojik yoğun dönüşümü ile birlikte, insanlar e-ihracat konusu ile ilgilenmeye başlıyor. Bu konu da oldukça çok karşılaştığımız bir konu oluyor. Mikro ihracat olarak bilinen e ihracat konularına baktığımız zaman en yalın süreç değişken olabiliyor. Diyelim ki bir firmanız var ya da şahıs şirketisiniz. Satışa hazır olan ve stoklu olan ürünleriniz var. Yurt dışından bir alıcı buldunuz diyelim ve ona ihracat yapacaksınız. Ürününüzün adı belli, içeriği belli, nasıl satılacağı belli ve fiyatı belli diyelim. Ürününüze talip olacak olan firma, ürünlerinizi bizzat fabrikanıza ya da ofisinize ya da deponuza gelip alacak ve bunu götürecek diyelim. Burada aslında süreç değişiyor. En özet haliyle şöyle kategorileyebiliriz:

 • Ne satıyoruz?
 • Nasıl satıyoruz?
 • Hangi ülkeye satıyoruz?
 • Ne kadar satıyoruz?
 • Ne zaman satıyoruz?
 • Online mi satıyoruz?

Bu soruların cevaplarına göre e arşiv yöntemiyle fatura keserek işlemlerinizi hızlı bir şekilde toparlayabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Faturanızı keserek firmaya ürünleri kargolamak suretiyle ticaretinizi gerçekleştirebiliyorsunuz haliyle. Bu süreç zarfında invoice olarak isimlendirilen bir İngilizce fatura yapmanız gerektiği için yabancı dil konusunda en azından biraz daha anlayışlı olmak gerekiyor.

Bu şekilde anlatabiliriz en özet haliyle. İhraç ettiğiniz ürünün sayısı arttıkça ya da skalası büyüdükçe, müşterilerinizin sayısı da arttıkça ciddi bir takip süreci başlıyor ve burada da süreç biraz daha karışıyor. Hatta bazen arapsaçı durumu dahi olabiliyor. O yüzden e ihracat ya da genel ihracat yöntemlerini dahi kullanırken her zaman için ihtiyaçlarınıza göre bir yol almak ve en azından profesyonel ihracat desteği almak sizin işinizi kolaylaştırabilir.

Ürün gamınıza ve yapacağınız ihracata bağlı olarak pek çok farklı kategorilerde değerlenebileceğiniz gibi, kendinize göre de bir nokta belirlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Öncelikle süreç şu şekilde işleyecektir (mikro ihracat yöntemi için):

 • Öncelikle bulunduğunuz şehirde ticaret odasına kayıt olmalısınız
 • Ardından mikro ihracat için sürece dahil olabilirsiniz.
 • Her bir ihracat için 15.000 EURO fatura bedeli olmayacaksa şayet ya da 300 KG geçmeyecekse, mikro ihracat ile yolunuza devam edebilirsiniz. 300 kg ve 15.000 Euro konusu birlikte olmalı bu arada. Ayrı ayrı değil.
 • ETGB konusuna hakim olmanız çok önemli (buna da elektronik gümrük beyannamesi olarak bilinir),ffff
 • Bu işlemi yurt dışına mal taşıyan ya da hizmet taşıyan kuryeler yapabiliyor. İhracat için navlun araştırırken bu süreçteki nakliyecilere kesinlikle ETGB yapıyor musunuz diye sormanız lazım. Bunu teyit etmezseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunu baştan ayarlamakta fayda var.

Kara, deniz, hava yolu ile ihracat nasıl yapılır?

Şayet mikro ihracat yapacaksanız ve bunu e ihracat yöntemleri ile yapıyorsanız, gümrük müşavirlerine vekalet vermeniz gerekiyor. İhracatçı birliğine üye olarak sürece başlayabiliyorsunuz. Üyelik süreci de oldukça kolay olduğu için ihtiyaçlarınıza göre bir çalışma yapabiliyorsunuz. Aynı gün başvurunuz tamamlanıyor genellikle.

İhracatçı birliği nedir? İhracatçı birliğine nasıl üye olunur?

İhracatçı birliğine üye olmanız gerekiyorsa ve bunu da sağlamak için bir arayış içerisindeyseniz, ihracatçı birliğine üye olma şartları olan aşağıdaki süreçleri tamamlamanız gerekiyor.

 • Vergi mükellefiyet yazısına ihtiyacınız var
 • Nüfus cüzdanı fotokopisine ihtiyacınız var
 • İmza sirküleri olmazsa olmazlardan
 • Tüzel firmalar için ticaret sicil gazete fotokipisi
 • Üyelik formu ve taahhütname

Bu bilgiler ile birlikte ihracatçı birliği üyelik işlemleri hemen tamamlanmış oluyor. Bu süreçleri rahatlıkla toparlayabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz.

Süreçler nasıl ilerliyor? İhracat için nasıl şirket kurulur?

Süreçler için şöyle bir kısa başlık sıralaması yapabiliriz:

 • Öncelikle şirket kurmanız gerekiyor
 • Ardından firmanız için bir web sayfasına ihtiyacınız var
 • ERP kullanımı gerekiyor (yani evraklarınızı dijital olarak yönteme, kontrol etme gibi işlemler).

Sonrasında rahatlıkla en azından mikro ölçekli ihracat yapabilirsiniz. Gerisi biraz daha ihracat yapacağınız ülkenin istediği şartlarla ilgili oluyor. Onu da ayrı bir yazımızda inceleyebiliriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.