İhracat Yapmanın Şartları Nedir?

0 28

İhracat Yapmanın Şartları Nedir?

İhracat yapmanın şartları yeni mevzuatlarda biraz daha değişse de, genel olarak ihracat yapma şartları olarak belirtilmektedir. Aslında biraz karışık gibi görünebilir. Çünkü herkes yeni bir şeyler satmak istiyor ve bu süreç de ülkemiz için oldukça önemli ve pozitif bir konumda karşımıza çıkıyor. Özellikle yeni şirket kurmak isteyen ya da mevcut şirketini büyüterek yurt dışına açılmak isteyen herkes ticaret yapmanın peşinde oluyor. Peki ama ihracat yapmanın şartları nedir? Gelin bu konuya en azından kurumsal olarak göz atalım ve site içeriklerine dair daha detaylı bir hizmetle ilerleme sağlayalım.

Öncelikle şirket olmanız lazım. Bir şekilde şahıs şirketi olarak en azından işlemlere başlayabilirsiniz. Burada tabi yapılacak olan ihracatın bedeli de çok önemlidir. Online e ihracat için belirlenmiş bir standart oluyor ve onu da bir önceki yazımızdan detaylı olarak görebilir ve inceleyebilirsiniz. Çünkü online e ihracat yöntemleri konusunda bu alana dair de incelemelerde bulunduk.

İhracat yapmak için hangi belgeler gerekli?

 

 

Bu konu çok kritik bir konu. İhracat yapmak için ihtiyaç duyacağınız belgeler sürekli değişeceği için, herkesin tarzına ve beklentisine göre bir yapıda ilerlemesi önemli oluyor. Satılması istenen bir malınız var ise şayet, bu malın cinsine ve tarzına göre bir yapıda ilerleme sağlayabilir ve seçeneklerin hemen hemen hepsini kendinize göre kullanabilir ve incelemeye başlayabilirsiniz. Bu yüzden süreçlerin tamamını bu süreçler ve beklentiler dahilinde incelemek işinize gelecektir. İhracat için gerekli belgeler konusunda da şu seçeneklere göz atabilirsiniz.

 • Proforma fatura
 • Orijinal fatura
 • Konsolosluk belgesi
 • Navlun fatura
 • Sigorta belgesi
 • Koli müfredat belgeleri
 • Çeki listeleri
 • Eşya ordinosu
 • Konşimento
 • Tır karnesi
 • Sağlık sertifikası
 • Standardizasyon kontrol belgesi
 • Borsa tescil beyannamesi

 

Yukarıda yer alan belgeler genel bir ihracat için olmazsa olmaz belgelerdir. İsterseniz gelin ihracat yapmanın şartları konusunda bu belgelere detaylı olarak göz atalım.

Proforma fatura nedir?

Anlaşmasını yapmış olduğunuz bir malı düşünün ve ihracatçının bu malın birim fiyatını ve diğer mal özelliklerini yazdığı bir faturaya proforma fatura olarak bilinir. Bu faturadaki amaç teklifname olarak da bilinir. Yani bir şekilde orijinal olmayan faturadır ve malla ilgili bilgi verir.

Orijinal faturalar nedir?

Orijinal faturalar da sürekli değişmektedir. Malın satışıyla ilgili olarak satış işlemleri tamamlandıktan sonra orijinal fatura düzenlenir ve satış sözleşmesinin belgelenmesi okeylenir. Ardından elle tutulur bir sözleşme olacağı için satış sözleşmesinin kesin olduğu kanıtlanmış olur. İhracat ve ithalat süreçlerinde gümrük işlemlerinin gerçekleşmesi için sürekli olarak orijinal fatura hazırlanır. Orijinal fatura olmadan ihracat işlemi resmi olarak gerçekleşmez. Banka yolu ile ihracat yapacak olan taraf ithalatçıya faturayı gönderir.

Konsolosluk belgesi nedir?

Konsolosluk belgesi, yabancı ülkelerin  kendi içinde detaylandırdığı ve sevk edilerek ön plana çıkarılan mal ya da malların menşeinin ortaya çıkmasını amaçlayan bir belgedir. Yani mal hangi ülkeye aitse o ülkenin konsolosluğu ile ilgili bir çalışma yapılır ve o ülkenin konsolosu onay verir.

Navlun fatura nedir?

CF ve CIF satışlarında özellikle satıcılar tarafından ödenmesi gerekir bu faturaların. Malın satış faturası ile birlikte ön plana çıkar ve mal bedelinin belirlenmesine dair de detaylar burada yer alır. Faturaların halk arasında bilinen bir diğer adı ise navlun faturasıdır. Bu da çok önemli bir detaydır.

Sigorta belgesi nedir?

Yine CIF ve CI teslimatlarında ön plana çıkar ve ihracatın türlerine göre sigorta belgesi hazırlanır. İthalat yapacak kişinin vereceği bilgilerle hazırlanır ve malı güvenceye altına alır.

Koli müfredat belgesi nedir?

Bu belge ihraç yapılacak olan malın miktarının ve konteynerlerdeki kaplayacağı yerle ilgili çalışmaların tamamını ön plana çıkaracaktır. Müfredat olarak belirlenen yerlere detaylandırılır ve süreç de bu çalışmalar sayesinde karşımıza çıkmış olur. Hasar durumlarında da sigorta şirketlerine hasar talebi dilekçesi verilir.

Çeki listesi nedir?

Çeki listesi de taşıt içerisinde yer alan mallarla ilgilidir ve detayları da bu süreçler dahilinde ön plana çıkarır. Paket, çuval ve ağırlık konusunda da yeni bir detaylandırma durumu karşımıza çıkarılır.

Eşya ordinosu nedir? Ne işe yarar?

Konşimento tarafından yazılmış olan malın kısmen ya da tamamen çekileceğini belirten bir emirdir ve talimatlar dahilinde ön plana çıkarılır ve açık şekilde belirtilir.

Konşimento nedir?

Uçak gemi ya da tır ile yapacağınız taşımacılık işlemlerinde malın taşınmak üzere alındığını belirleyen belgedir. Burada sorumluluk taşıyanlara aktarılır.

Bunların yanında tır karnesi, sağlık sertifikası ve standardizasyon kontrol belgesi, borsa tescil beyannamesi gibi belgeler de karşımıza çıkarılıyor. Bu belgelerle birlikte hem detaylı büyük ihracat yapılıyor hem de genel ihracata giriş için bilinmesi gereken bilgiler oluyor. E ticaret ya da e ihracat yöntemleri gibi konularda da bu seçeneklere yakından göz atmakta fayda bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.