İhracatı Kimler Yapabilir?

0 56

İhracatı Kimler Yapabilir?

Aslında ihracat ile ilgili mevzuatlar sürekli yenileniyor. Gümrük mevzuatından tutun da yeni mevzuat seçeneklerine varıncaya kadar çok geniş açılarda bilgiler bulunuyor. Peki ama ihracatı kimler yapabilir sorusunun cevabı nedir? Gelin sizlere detaylı olarak listeleme yapalım.

İhracatı Kimler Yapabilir?
İhracatı Kimler Yapabilir?

İhracatı kimler yapabilir sorusunun en net cevabı şu şekilde sıralanabilir:

 • İhracatçılar ihracat yapabilir,
 • İhracatçılar ne demek derseniz bu da şöyle anlatılabilir: “İhraç edeceği mala göre ilgili İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğine üye olan, vergi numarasına sahip gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte yürürlükteki mevzuat hükümlerine istinaden hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan ortaklıkları” ihracat yapabilir.

Aslında ihracatı ihracat konusunda yasalara tabi olan ve legal yollarla çalışan herkes yapabilir. Bunun için ihraç edeceğiniz mala göre bir ayarlama yapmanız şart ve bu ayarlamalarla birlikte kendinize göre de bir düzenleme oluşturabiliyorsunuz. Vergi numarası olan ve gerçek ya da tüzel bir şirket yapısıyla hareket eden herkes ihracat yapabilir. Bu konu oldukça net bir konu olsa da e ihracat konularıyla biraz daha esnetiliyor. Ama tabi onda da şahıs şirketinizin en azından olması şart. Diğer türlü ihraca konu olan hizmetleri ya da işlemleri yapamazsınız.

İhracat nasıl sınıflandırılıyor? Dış ticaret mevzuatına hangi ihracat türleri var?

 1. Ön izne bağlı ihracat
 2. Kayda Bağlı İhracat
 3. Konsinye İhracat
 4. Yurt dışı fuar ve sergilere katılım ve ihracat
 5. İthal edilmiş malların ihracı
 6. Serbest bölgelere yapılacak ihracat
 7. Diğer ihracat şekilleri:
  1. a) Ticari kiralama yoluyla yapılacak ihracat,
  2. b) Takas ve bağlı muamele kapsamında yapılacak ihracat,
  3. c) Bedelsiz ihracat,
  4. d) Transit ticaret,
  5. e) Ofset
  6. f) Yurtdışına e-ticaret kapsamındaki mal ihracatı

Bunların hepsi kendi içinde çok detaylı olarak biçimlenmiş ve ön plana çıkarılmıştır. Bu süreçle ilgili olarak bütün yenilikleri ve fırsatları kullanabilir ve güncel olarak her türlü çalışmayı yapabilirsiniz. Geç kalmayın ve sizler de bu aşamaların hepsini kendinize göre kullanmaya başlayın. En azından öncelikle bir şahıs şirketi kurarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Buna ek olarak danışmanlık alarak da bu yolda yürüyebilir ve ihraç etmeyi düşündüğünüz mallara dair bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Bu yüzden zaman kaybetmeyin ve ihraca konu olan bütün mallarla ilgili bir araştırma yapın. En azından ihracat konusunda e ihracat yöntemleri isimli yazımıza göz atarak bir yerden başlayabilirsiniz.

Satmak istediğiniz ürünlerle ilgili ticari yönelimlerinizi ve yöntemlerinizi belirlemek adına destek almak sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

Özet olarak kimler ihracat yapabilir detaylı anlatım konusu tam olarak bu şekilde sunulmaktadır. Olayın özüne baktığımız zaman vergi veren bir şirkete sahipseniz kesinlikle ihracat yapabilirsiniz. Bunun için yukarıda belirlenen belgeleri ve bir diğer yazımızda yer alan ihracat şartları konulu içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz. Bu sayede eksiklerinizi görecek ve en azından ihracat arasında online ihracat ya da e ihracat konulu çalışmalarda da ilerlemeye başlayacaksınız diyebiliriz.

Bu yüzden sürecin takipçisi olmak adına, en azından ihracat yapmak için öncelikle bir şirketinizin olması şart. Evinizden online olarak da bu işlemleri yapabileceğiniz gibi somut bir şirket üzerinden de ihracat konularına el atabilir ve çözümlerinizi bu süreçlerde sürdürebilirsiniz.

Satışını yapacağınız mallarla ilgili detaylı bir ar-ge çalışması yaptıktan sonra hangi ülkeye hangi malı satmayı düşünüyorsanız, öncelikle buna karar verip sonra online ya da reel olarak satış yapıp yapamayacağınıza bakmakta fayda var. Bu yüzden süreçlerle ilgili olarak seçeneklerin tamamına göz atabilir ve inceleme yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.