İngiltere’ye İhracat Nasıl Yapılır?

0 20

Birleşik Krallık ekonomisi, satın alma gücü bakımından dokucu büyük ve nominal değer bakımından dünya genelinde beşinci büyük ekonomi olup Avrupa Birliği’nin ikinci ekonomisidir. Türkiye ile İngiltere arasında ekonomik ilişkiler bağlamında 18,500 milyar doların üzerinde ticaret gerçekleşmektedir. Oldukça geniş ticaret hacmine sahip olan İngiltere Türkiye ilişkilerinde otomotiv endüstrisi, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik elektronik, mücevher, kimyevi maddeler, demir-çelik malzemeleri gibi ürünlerin ihracı yapılmaktadır. İngiltere’ye ihracat nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

İngiltere’ye İhracat Nasıl Yapılır?

İngiltere ile Türkiye arasında yapılacak ihracat işlemlerinde bilinmesi gereken konu mikro ihracattır. Son dönemlerde kurlarda yaşanan artış nedeni ile mikro ihracat oldukça rövanşta olmaktadır. Resmi Gazetede yayımlanan Hızlı Kargo Taşımacılığı ile birlikte Gümrük Genel Tebliğinde yapılmış olan değişikliklerle birlikte 150 kg’ye kadar olan ve fatura tutarı 7.500 Euro’yu geçmeyen ürünlerin gönderiminde KDV iadesi uygulanmaktadır. Günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığında ürün ihracı gerçekleştirebilmenin en başarılı yolu e-ticaret yapmaktır. Eski zamanlarda ihracatçıların müşteri bulma girişimleri adı altında yüksek tutarlı meblağlar ile fuar ve ajans çalışmalarına katılmaları istenilen başarıyı getirememiştir. İnternetin günümüzde yaygın kullanımı ile birlikte dijital platformlarda e-ticareti başarılı bir şekilde uyguladığınızda yüksek karlara geçebilmeniz mümkündür. E-ticaret işlemleri çok karmaşık görünse bile bu işlemleri sizlerin adına yapacak kargo firmalarının varlığı sizlerin başarılı bir şekilde İngiltere’deki insanlarla iletişime geçip ihracat yapmanızı sağlayacaktır. E-ticaret kapsamında Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı düzenleme yetkisine sahip ve mikro ihracat kapsamında gerekli bilgi ve güvene sahip olan kargo firmaları UPS,PTT,DHL,TNT v.b gibi kargo firmalarıdır.

İngiltere’ye ihracat yapmanız için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • 1 Dolaşım Sertifikası
  • EUR-MED Dolaşım Belgesi
  • TR Dolaşım Sertifikası
  • Elektronik Ticaret Gümrük Belgesinin düzenlenmesi
  • Ticari faturanın düzenlenmesi
  • Kargo teslimat belgelerinin düzenlenmesi

İngiltere İçin Vergi Sınırı

Gönderi başına 22 Euro olan ve hızlı kargo ya da posta yoluyla gönderimi sağlanan her ürün vergiden muaftır. İhracat kapsamında Türkiye’den İngiltere’ye gönderilen ürünlerde 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulaması vardır. İhracat kapsamında bulunan ürünlere %20 oranında vergi uygulanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.