Irak’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 20

Türkiye ticari yönden birçok ülke ile çalışmalar yapıyor. Türkiye beldesinde bulunan çeşitli ürünler Irak, Mısır, Almanya ve benzeri noktalara ihracat aracılığı ile transfer ediliyor. Özellikle tarım sektöründe gelişen Türkiye bünyesinde yetiştirdiği ürünlerin neredeyse yarısını Irak’a transfer ediyor. Irak, Türkiye beldesinin güney komşusu olarak biliniyor. Yıllık raporlamalara göre ithalatlarının neredeyse birçoğu Türkiye aracılığı ile gerçekleştiriliyor.

Irak’a İhracat Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Tarımdan, teknolojiye, inşaat malzemelerinden, otomobil yedek parçalarına kadar hemen hemen her alanda bizlerden destek alan Irak’a çeşitli yollar ile ihracat yapılıyor. Irak’a ihracat yapılırken sınır komşu olduğundan dolayı genel olarak kara yolu tercih ediliyor. Aynı zamanda karayolu da diğer ihracat çeşitlerine göre oldukça uygun maliyetlidir. Aynı zamanda yol güzergahı düşünüldüğünde de Irak Türkiye sınırlarına yakın bir lokasyonda yer almasından dolayı da neredeyse yarı yarıya maliyet ile ürünler ihraç ediliyor. Irak’a ihracat yapabilmek için aranan şartlar şu şekildedir;

  • Karayolu ile ürünler ihraç edilecek ise öncelikle mutlaka giriş vizesi alınması gerekir. Giriş vizesi almak içinde İstanbul ve Ankara lokasyonu üzerinde bulunan konsolosluklar aracılığı ile başvuru yaparak giriş vizesine sahip olabilirsiniz. Karayolu ihracatı için kullanılan nokta Habur Gümrük Kapısı olmakla birlikte ülkeye giriş yaparken sahip olduğunuz vize evraklarınızı göstermeniz gerekir.
  • Alınan vize ile birlikte Irak’ta Musul, Kerkük, Kerbela, Babil, Basra ve benzeri noktalara ulaşım sağlanabilir.
  • Pasaportunuzda ki giriş vizesi dolmadan ülkeden mutlaka çıkış yapmanız gerekir.
  • İhracat yapacak ürün ile ilgili mutlaka ihracat beyannameniz, ürünlere ilişkin faturanız, mutlaka olmalıdır. Bu evraklar ile birlikte ürün çıkışınız gerçekleşir.
  • Gümrük beyannamesinde bulunan miktar ve ürünler mutlaka tutarlı olmalıdır ve ihracat birliği tarafından onaylanması gerekir.
  • Düzenlenecek olan ihracat faturası Irak mevzuatlarına uygun olarak düzenlenmesi gerekir.

Irak’a En Çok Yapılan İhraç Ürünleri Nelerdir?

Irak ve Türkiye ilişkileri ticari anlamda birçok çalışmalar yapıyor. İhracat çalışmaları da yapılan en önemli iş birliklerinden bir tanesidir. Türkiye birçok alanda birçok ülkeye çeşitli ürünler ile ihracat yapar. Irak’ta ihracat yaptığı ülkelerin başında yer alır. Yapılan raporlamalara göre Almanya’dan sonra en çok ihracat yapılan ülke Irak’tır. Irak ülkesine en çok ihracatı yapılan ürünler şu şekildedir;

Plastik ürünlerin neredeyse tamamı Irak başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor. Plastik çok yönlü ürün çeşidine sahip olmasından dolayı plastik kaplar, plastik şişeler ve benzeri birçok ürün gönderiliyor.

Mobilya konusunda profesyonelce çalışan Türkiye dolaptan, koltuğa kadar kendi bünyesinde üretmiş olduğu ürünleri Irak’a ihraç ediyor. Bunlar dışında ise en çok talep gören prefabrik yapı ve aydınlatma levhaları da ihraç ediliyor.

Gıda ve tarım alanında gelişmiş olan Türkiye süt ve süt ürünlerinin tamamını ihraç ediyor.

Otomobil aksesuarları, yedek parçalarda Irak ülkesinden talep gören ürünlerdir.

Elektrik ve elektronik kapsamında yer alan tüm ürünler.

Irak İhracatı İçin Kabul Görmeyen Ürünler Nelerdir?

Irak konsolosluğu tarafından yayınlanan bilgilere istinaden çeşitli ürünlerin ihracatı yasaklanmıştır. Irak’a gönderilmesi yasak olan ürünler şu şekildedir;

Hurda ürünler arasında yer alan demir ürünleri.

Otomobillerde yer alan aküler.

Kil ve endüstriyel toprak gibi çeşitli ürünlerin ihracatı yasaklanmıştır.

Irak’a Kısıtlı Olarak Yapılan İhraç Ürünler Nelerdir?

Irak tarafından talep görülen ürünler dışında yasaklanan ve belli başlı ürünlerinde kısıtlamaya dahil edilerek arzu edilen çeşitli ürünler mevcuttur. Bunlar ise ticaret bakanlığının onayından sonra gerçekleşir. Bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de kısıtlı olan bu ürünler ülkeye giriş esnasında çeşitli kontrollerden geçer bu kontrollerden sonra ülkeye girişleri yapılır. Irak ihracatında kısıtlı olan ürünler şu şekildedir;

Gübreler başta olmak üzere patlayıcı ürünleri yapılırken kullanılan malzemelerin ülkeye doğrudan girişi yasaktır. Ancak gübre ihraç etmek istendiği zaman Ticaret Bakanlığı tarafından özel olarak onay alınmalı ve ürüne ait lisansta olması zorunludur.

Çeşitli bitkiler direkt olarak ihraç edilemez. Bu nedenle bitki ürünlerinin ihracatı için mutlaka ticaret bakanlığı tarafından izin alınması gerekir.

Kuş gribi salgını ve kuş gribi riski taşıyan ülkelerden doğrudan kümes hayvanları, tavuk ve benzeri ürünler gönderilemez.

Irak ülkesine gönderilecek olan kedi, köpek ve çeşitli evcil hayvanlar mutlaka temizlenmelidir. Ancak bu temizlik için Irak evcil hayvan temizleme merkezinden destek alınması gerekir. Aynı zamanda bu hayvanların temizlendiğine ve kuduz aşısı olduğuna dair Irak Uluslararası Sağlık Sertifikası almalıdır.

İhtiyaç duyulan tüm gerekli belgeler temin edildikten sonra ihracat yapabilirsiniz.

Türkiye ve Irak İhracat İlişkileri

Türkiye ve Irak arasında ihracat ile ilgili tüm çalışmalar her yıl artış göstermekte olup, özellikle 2011 yılında Almanya’dan sonra en çok Irak ülkesine ihracat yapılmıştır. Son dönemlerde siyasi anlamda yaşanan problemlerden dolayı ihracat işlemlerinde azalma meydana gelse de ticari ilişkiler yeniden düzelmiştir. Irak’tan ziyade Türkiye’de Irak’tan altın, petrol, hurda plastik, kağıt ve benzeri gibi birçok ürün ithal edilerek ülkemizde kullanılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.