İspanya’ya İhracat Nasıl Yapılır, Şartlar Nelerdir?

0 20

İspanya’ya ihracat nasıl yapılır, ne tür belgeler ve izinler gerektiği gibi konulara değinmeden önce ülkemizle olan ilişkisine kısaca değinmekte fayda vardır. Ülkemizin ticari ilişkilerinin bulunduğu ülkelerden biri İspanya’dır. Bu iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin boyutu 13,2 milyar dolara kadar ulaşmaktadır. İşte bu kadar önemli bir ticaretin nasıl gerçekleştiği de akıllarda soru işareti bırakabilir. İşte İspanya’ya ihracatın nasıl yapıldığına dair detaylar.

İspanya’ya İhracat Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

İspanya’ya ihracat yapmak isteyenler için öncelikle bilinmesi gereken kavram “mikro ihracat” kavramıdır. Bu ihracat için önemli hale gelmesinde döviz kurlarındaki artış etkili olmuştur. Mikro ihracatta, 2011 senesinde Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğe göre 7.500 Euro ve 150 kilograma ulaşan her gönderi için KDV uygulanmaktadır.

İspanya’ya ürün satmanın en kolay yollarından biri e-ihracat yapmaktır. İhracata başlamak için öncelikle yapılması gereken sağlam bir e-ihracat firması bulmaktır. Bulununca da yüksek kazanç sağlayan ihracat işine girişilebilir.

İspanya’ya ürün göndermek isteyenler için de kolay yolu vardır. Bu ülkeye mikro ihracat kapsamında kargo ile ürün gönderebilme şansı bulunmaktadır. Ürünün teslim edileceği kargonun da Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı yetkisine sahip olması gereklidir.

E-ihracat için gerekli şartlar;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi’ne sahip olma
  • Ticari fatura çıkarma
  • Yurt dışı için kargo teslimat belgelerine sahip olma
  • TR ve EUR.1 dolaşım belgesine sahip olma
  • EUR-MED dolaşım sertifikasına sahip olma
İspanya Vergi Muafiyeti Hakkında

Gönderi adedi  22 Euro olarak hesaplanan ürünlerin posta veya hızlı kargo ile gelmesi durumunda vergiden muaf olmaktadır. İhracat durumunda ise ülke tarafından vergi muafiyeti uygulanmamaktadır.

İspanya gümrük muafiyeti sınırını merak edenler için de 150 Euro’ya kadar muafiyet uygulamaktadır.

Ülkede ihracat için ürünlere %20 oranında vergi uygulanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.