İsveç’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 19

Dış satım olarak bilinen ihracat, bir ülkede üretilmiş olan mal veya hizmetin döviz karşılığında başka bir ülkeye satılması işlemine verilen isimdir. Mal satışı gerçekleştiren ülke ihracat yapma konumundayken malı satın alan ülke de ithalat işlemcisi konumunda yer alır. Bir ülkenin dış ticaret dengesini oluşturmada yararlanılan iki temel veri ithalat ve ihracat dengesidir. Her ülke ihracatının ithalatından yüksek olmasını ister. Ancak dünya üzerinde hiçbir ülke sadece ihracat yaparak ayakta kalamaz. Kalkınıp gelişebilmek için diğer ülkelerin varlığına, sattığı ürünlere ihtiyaç duyar. Diğer tüm ülkeler gibi İsveç de diğer dünya ülkelerinden mal ve hizmet satın almaktadır. Cari fiyatlara göre İsveç, dünyada 24. sırada yer alırken İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne göre 7. sırada yer almaktadır.

Türkiye ile İsveç arasında yaşanan ekonomik ilişkilerin boyutu 2,7 milyar doların üzerinde gerçekleşmektedir. Bu verilerin 1,433 milyon doları İsveç ile ülkemiz arasında yapılan ihracatı kapsamaktadır. Otomobil, eşya taşımaya mahsus motorlu araçlar, yarış arabaları, tekstil ürünleri ve krom cevherleri gibi birçok ürün Türkiye’den İsveç’e ihraç edilmektedir. İsveç ile ekonomik ilişki boyutumuzun büyük olmasının nedenlerinden biri hem İsveç’te  Türk yatırımcılarının hem de Türkiye’deki İsveç yatırımcılarının varlığıdır. Geçtiğimiz yıl İsveç şirketleri ülkemize 316 milyon dolar değerinde yatırım yapmışlardır.

İsveç’e İhracat Nasıl Yapılır?

İsveç ekonomisi, hidroelektrik, demir cevheri ve kereste gibi ürünlerle desteklenen ve gelişmiş bir ihracat yapısına sahip olmasıyla bilinir. Bu ürünler dış ticarete yönelik olarak gelişmiş bir ekonominin kaynak tabanını oluşturmada etkilidir. Ülkenin başlıca endüstri kolları arasında telekomünikasyon, endüstriyel makine üretimi, ilaç sanayisi, motorlu taşıt üretimi, kimyasal ürünler, hassas makineler ve aygıtlar, ormancılık ürünleri, ev eşyaları ve malzemeleri ve demir- çelik üretimi yer almaktadır. Bu kadar gelişmiş ve kendini yenileyen ülkeye ihracat yapma konusunda en başarılı yöntem mikro ihracat olarak sunulabilir. Son dönemlerde mikro ihracatın kapsamında yaşanan artışın en büyük ve temel nedeni döviz kurlarında yaşanan artış ve dalgalanmalardır. Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yaşanan değişiklik ile birlikte Resmi Gazetede yayımlanan 150 kilograma kadar ve fatura tutarı 7.500 Euro’yu aşmayan gönderiler için mikro ihracat yapılabilir. 20 Temmuz 2011 yılında kabul edilen bu genelge ile birlikte fatura tutarı 7.500 Euro ve 150 kilograma kadar olan her bir gönderide KDV iadesi uygulaması başlamıştır.

İsveç’e ürün satışı yapılmak istendiğinde bunun en etkili yolu e-ihracattır. Günümüzde dünya üzerinde bulunan 2.8 milyar kullanıcı online olarak başka ülkelerden ürün satın almaktadır. Eski zamanlarda yaşanan müşteri bulma ve elde tutma politikaları artık sanal ortamda gerçekleşmektedir. Ticaretin internet ortamına taşınmasıyla birlikte globalleşmesi, yani İsveç’in Stockholm, Malmö, Göteborg gibi şehirlerinde yaşayan insanların Türkiye’de bulunan satıcılardan ürün alabilmesi dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde ajanslar ile anlaşıp fuar çalışmalarına katılarak müşterilere ulaşılırken günümüzde tek bir tıkla tüm dünya ülkelerine ve sattıkları ürünlere erişim sağlayabilmek mümkündür. İnternetin sınırsız kaynakları insanoğlunun sınırsız ihtiyacına yönelik olarak tasarlanmıştır. Dünyanın her yerine ürün satışı gerçekleştirebilmek için iyi bir dijital pazarlama faaliyeti yapılmalı ve e-ihracat sitesi kurulmalıdır. E-ihracat sitesi yapı ve işlev bakımından karmaşık bir bölge olarak görülse bile kurumsal firmalar hazır e-ihracat site hizmeti sunmaya başlamışlardır. Ayrıca gümrükleme ve ürünün gönderilmesi aşamasında ihracatçılara yardımcı olacak kargo firmaları da bulunmaktadır.

İsveç’e Ürün İhracı Nasıl Yapılır? Satış İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İsveç’e yapılan ürün ihraçları en kolay kargo yoluyla yapılır. Micro ihracat kapsamında PTT, UPS, DHL, TNT gibi kargo firmaları Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi doldurmaya haiz firmalar olup tüm gümrükleme süreci dahil ürün ihraç işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle birlikte kültürel ve yerel ürün hizmet sağlayıcılarının da varlığı artmıştır. İnternette bulunan tüm sitelerden sıyrılmak ve tercih edilmek için iyi bir e-ihracat sitesine ihtiyaç duyulmaktadır.

İsveç’e Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

İsveç’e yapılacak e-ihracatta hem ülkemizden hem de karşı ülkeden gerekli evrakların temini istenebilir. Kargo firmaları üzerinden gerçekleşecek gönderimlerde yetkili olan kargo firması ihracatçıdan gerekli tüm evrakları talep eder. İsveç’e ihracat sırasında gerekli olan belgeler şunlardır:

  • EUR-MED Dolaşım Belgesine sahip olmak
  • 1 Dolaşım Sertifikasının bulunması
  • TR Dolaşım Sertifikasının varlığı
  • Malın ticari faturasının kesilmesi
  • Yurtdışı kargo belgelerinin teslim edilmesi
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı’nın doldurulması
İsveç İhracatında Vergi Muafiyeti

Satışı gerçekleştirilen her ürün e-ihracat kapsamında posta ve hızlı kargo ile gönderilmiş ise gönderi başına 22 Euro olan ithal ürünlerde vergiden muaf tutulur. E-ihracatta gümrük muafiyeti sınırı olarak İsveç, 150 Euro’ya kadar olan gönderilere vergi muafiyeti uygulaması getirmiştir. İsveç vergi oranları ihracata yönelik olarak yüzde 20 oranında gerçekleşmektedir. Ayrıca cep telefonu, mücevher, lityum piller, sanat eserleri, hayvanlar ve alkol gibi ürünlerin ülkeye girişi kısıtlandırılmıştır. Özel izin ve belirli şartlara tabii olan bu ürünlerin geçişi Gümrük İdaresi’nce belirlenmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.