İthalat Nedir? Nasıl Yapılır?

0 62

Ülkemizde ticaret yapmak belirli kurallar çerçevesinde legal olarak organize edilmektedir. İthalat yapılması ya da ihracat yapılması durumu da burada karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi ithalat ve ihracat ile ilgili akla gelen bütün yeni seçenekleri ve beklentileri güncel olarak kullanabilir ve incelemeye başlayabilirsiniz. Bireysel olarak organize edilen ve hikayelerle birlikte bizlere sunulan bütün yeni duyuruları ve beklentileri kendiniz de rahatlıkla kullanabilir ve inceleyebilirsiniz. Peki e ihracat ya da alternatif olarak sunulan e ithalat nedir ve ne şekilde yapılabilir? Gelin bu konuya detaylı olarak değinelim.

Aslında bildiğiniz gibi ithalat biraz daha kolay bir işlem. Çünkü ihracat için Pazar ve ticaret hacmi, satılacak ürün, niş piyasa gibi detaylar gerekirken ithalat için bunlara gerek yoktur. Vardır aslında ama bu kadar değildir. Çünkü ithalat için para lazım. Yani paranız var ise her yerden her şeyi alabilirsiniz. Bu kadar basit ve net bir kavramdır ithalat. Vergi muafiyeti ihracat kadar çok olmadığı için de tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken bir detay olarak ön plana çıkarılmaktadır. Peki ithalatın diğer bilgileri ve detayları nedir? Gelin bu süreçlere detaylı olarak göz atalım. Daha rahat ve daha basit şekilde nasıl anlatırız gelin bu süreçleri birlikte inceleyelim.

İthalat nedir ve ithalat işlemleri nasıl yapılır?

İthalat konusu genellikle dış alım olarak karşımızı çıkıyor. Bir eşya düşünelim ve bu eşyayı başka bir ülkeden satın aldığımızı düşünelim. Ülkeye getirilmesi ifadesi özellikle malın hızlı alımıyla ilgilidir. Bir malı yurt dışından satın alıp ülkemize getirdiğimiz zaman onu ithal etmiş oluruz. Bu sayede ithalat kurallarına uyum sağlamış ve ithalatı gerçekleştirmiş oluruz. İthalat için mevzuatta genellikle serbest dolaşıma giriş rejimi olarak bahsedilir. Bu durum da zaten bu isimlerin sıklıkla kullanılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden söz konusu kurallar çerçevesinde rahatlıkla ithalat yapılabilir. Bunun vergileri de kendi içinde değişkendir.

Serbest dolaşıma giriş rejimi nedir?

Bir eşyanın özellikle serbest dolaşıma girmesi durumu ve farklı bir ülkeden satın alınması durumu, etkili bir ithalat politikası ile olur. Eşya için geçerli olan ticaret politikası da çok önemlidir. Eşyanın ithali için pek çok kural bulunur. Bu kurulları yerine getirmeden belirli bir tutarın üzerinde eşya ithal edemezsiniz.

Kimler ithalat yapabilir?

Bu konuda söyleyecek şeyler genellikle vergisel yapılarda karşımıza çıkıyor. Vergi Usül Kanunu dahilinde hükümler uyarınca vergi numarası verilen pek çok kişi yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde bir çalışma sağlamaktadır. Tasarruf konusunda hukuki yetkilere sahip olan herkes ithalat yapabilir. Vergi usül kanunu çerçevesinde bir şirketi olan ve gerçek ya da tüzel olan her kurum ya da şahıs, ithalat yapabilir. Bunun için sadece özel belgelere ihtiyacı var. Bunu da kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Şayet şirketiniz yok ise yani bir şekilde e ihracat ya da e ithalat konusuna ilginiz var ama bir şekilde adım atmışlığınız yok ise, şirketiniz yok ise o zaman da Hazine ve Maliye Bakanlığı ile vergi daireleri dahilinde bir çalışma yapmanız önemli olacaktır. İthalat yapabilmek için de ithalata dair özel bir belge işinizi görecektir. İzin için de başvurunuz esas alınacaktır.

Aşağıda yer alan durumlarda vergi numarası olmadan da ithalat yapabilirsiniz:

  • Özel anlaşmalarınız var ise (mesela düzenli ufak çaplı ithalatınız ve bunun izni var ise),
  • Kitap ya da benzeri yayınlarla ilgili ithalat yapacak iseniz,
  • Türkiye de açılan fuar ve sergilerde perakende satışına izin verilen malların ithalatını da yapabilirsiniz.

Bu konularda rahatlıkla çalışabilirsiniz. Tabii bir de ithali yasak olan ürünler bulunuyor. Bunlar için de kısıtlamalar yapılıyor. Gelin bir de buna bakalım isterseniz.

İthali yasak olan ve kısıtlamaya tabi olan ürünler nelerdir?

Ülkemizde pek çok ürün ithalat yapılabilirken bazı ürünler yasak olduğu için ithal edilemez. Bunun için de takip edilmesi ve sıralamalara bakılması gerekir. GTİP numarası da burada devreye girer.

Cumhurbaşkanı ya da Ticaret Bakanlığı, kamu yararını korumak adına belirli ürünlerin ya da hizmetlerin ithalatını sınırlanmış ya da durdurmuştur. Sanatsal, arkeolojik değeri olan ya da alternatif seçenekler de bu konuya dahil olmaktadır.

İthal etmeyi düşündüğünüz ürünün GTİP numarasına bakarak eşya ile ilgili kısıtlama olup olmadığına bakmanız lazım diyebiliriz.

Kullanılmış mallar ithal edilebilir mi?

Aslında bu soru da çok önemli bir soru. Çünkü ikinci el ürünle ilgili olarak ithalat düşünüyorsanız, burada da belirli mevzuatlar karşımıza çıkıyor. Türkiye’ye yapılan ithalata dair kurallar da kendi içinde öncelikli bir yapıda ilerliyor. Yani esas olan bazı şeyler var. Bu yüzden sıfır ürün esastır diyebiliriz. İthal edeceğiniz ürünün sıfır olması şarttır.

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen ürünlerle ilgili olarak eski, yenilenmiş, kullanılmış ya da benzeri, defolu olarak ön plana çıkarılan ürünler için Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğünden izin alınması şarttır. Bu şekilde bir dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun örneklerini de ayrı incelemeniz lazım tabii. Yakında o konuyu da gündeme getireceğiz.

İthalatı izne tabi eşya ne demektir?

Bazı eşyaların ülkemize gelirken izin alması şarttır. Bunlara örnek verecek olursak insan, hayvan ya da bitki sağlığı için önemli olan ürünlerden bahsedebiliriz. GTİP numarasına bakarak hangi ürünlerin ithalatı izne tabi eşya olup olmadığına bakabilirsiniz.

İthalat vergisi nedir? İthalat vergisi nasıl hesaplanır?

Bu konu da oldukça önemlidir. Hatta o kadar önemlidir ki genellikle burada pek çok kişi hata yapmaktadır diyebiliriz.

4458 sayılı Gümrük Kanunu ile bu konu zaten belirtilmiştir. Malı alacağınız ülke, malın cinsi ya da izin durumu da bu vergileri ön plana çıkaracak türden bir çalışmadır.

 

İthalat nedir ve nasıl yapılır sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. En basit şekilde gerekli temeller bunlar olacaktır. Detaylara girdikçe zaten daha fazla bilgiye sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.