İthalat Yapmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

0 49

İhracat yapmak için hangi belgeler isteniyor? Yeni yeni ticarete atılanlar ve ihracat konusuna ulaşanlar, aslında bireysel bir hizmetle birlikte çözümleri de beraberinde getiriyor. Bildiğiniz gibi güncel, hızlı ve profesyonel olarak organize edilen her türlü çalışmayı sizlere ulaştırıyor ve ön plana kolaylıkla çıkarıyoruz. Detayların ve yaklaşımların özellikle bireysel manada ilerlemesi ve kendi içinde kullanılması için zaman kaybetmeyin ve sizler de en azından e ithalat konularına dair bilgilerimize göz atın. Mümkün mertebe dış ticaret belgelerini ve gündemini takip ederek sizlere bu konuda en güncel bilgileri sunuyoruz. İthalat yapmak için gerekli olan belgeler genellikle değişken olabiliyor. Ama yapacağınız ihracatın boyutu, genişliği ve ülkesi de bu konuda farklılık gösteriyor. İthalat ve ihracat için önemli olan, kesinlikle mal miktarı ve hangi mal olduğu konusudur.

Eşyanın ithalatında önemli olan şey, gümrük idaresine ibrazıdır. Bu yüzden de gümrük idaresine ibraz edilecek olan belgeleri iyi bilmek şart. Bu konuda da karşımıza GTİP bilgisi çıkıyor. Hangi ürünün hangi belge ile ithal edilebileceğini öğrenmek için GTİP bilgisi şarttır. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu olarak ön plana çıkarılan bu belgeler eşliğinde sizler de ürününüzün hangi belge istediğini anlayabilir ve buna göre bir belge düzenlemesi yapabilirsiniz.

Genel olarak gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Yasak, izin ya da kota hassasiyeti gibi durumlar var ise bununla ilgili standartları sağlamak gerekiyor,
 • Haliyle gerekli bakanlıklardan ve kurumlardan izin almak gerekiyor
 • Garanti belgesi
 • Gözetim belgesi
 • Kontrol belgesi
 • Sağlık sertifikası (ürünlere göre değişkendir)
 • Analiz raporu
 • CE belgesi

Gibi pek çok belgeye ulaşabilir ve hepsini de kendi içinde değerlendirebilirsiniz. Ön hazırlık yapmak için bu konuda araştırma yapılması şarttır. Bu belgelerle yola çıkarsınız ve ürünün bir anda ihtiyaç duyduğu belge değişir. Bu yüzden yapacağınız her işlemde bu süreçlere elinizden geldiğince dikkat etmeniz gerekmektedir. Teşvikler ve CE belgesi gibi belgeler için güncel içeriklerimize de göz atabilirsiniz. Belgelerin ne işe yaradığı ve nasıl karşımıza çıktığı konusunu da her belge için ayrı ayrı içeriklerimizle anlatıyoruz. Bu yüzden de istatistikler, ürün bilgileri ve daha fazlası için insanlara dair gerekli olan bütün yeni duyuruları ve seçenekleri ön plana çıkarmaktayız. Zaman kaybetmeyin ve sizler de bu süreçleri en hızlı şekilde kullanmaya başlayın. Online çözümleri, online yenilikleri ve fırsatları da bu süreçlerde kullanabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Aşağıda yer alan durumlarda vergi numarası olmadan da ithalat yapabilirsiniz:

 • Özel anlaşmalarınız var ise (mesela düzenli ufak çaplı ithalatınız ve bunun izni var ise),
 • Kitap ya da benzeri yayınlarla ilgili ithalat yapacak iseniz,
 • Türkiye de açılan fuar ve sergilerde perakende satışına izin verilen malların ithalatını da yapabilirsiniz.

Bu konularda rahatlıkla çalışabilirsiniz. Tabii bir de ithali yasak olan ürünler bulunuyor. Bunlar için de kısıtlamalar yapılıyor. Online olarak yapacağınız ithalat durumlarında bütün belgelerin sürecine yakından göz atabilir ve sizinle ilgili seçimlere ve beklentilere bu aşamada göz atabilirsiniz. Geç kalmayın ve ayrıntıların tamamına bu süreçlerde erişmeye başlayın.

 

Gümrük müşavirlikleri aracılığıyla bu bilgileri ve detayları kullanabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ekstra destek için bu konuda uzman olan firmalardan en azından destek konusunda yardım alınabilir. Danışmanlık da alabilirsiniz ek olarak. İthalat yapmak için istenen belgeler nelerdir sorusunun cevabnı bu şekilde verebiliriz. Bu yüzden daha fazla bilgi ya da merak ettiğiniz konu olursa, yorum bölümüne yazın ve en azından biz de cevap verelim. Güncel olarak cevaplarımıza ulaşmak için yorum yazarsanız bir gün içinde dönüş yapıyoruz. Yorum yazın ve bir gün sonra tekrar uğrayın. Sonrasında da birlikte çözüme ulaşmış olalım. Şimdiden iyi çalışmalar diliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.