Japonya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 26

En basit tanımıyla ihracat, bir mal veya hizmetin bir ülkeden başka bir ülkeye döviz karşılığında satılması işlemine denir. İthalat ise bir mal veya hizmetin başka bir ülkeden döviz karşılığında satın alınması işlemine verilen addır. Bir ülkenin dış ticaret dengesinin oluşabilmesi için ithalat ve ihracat rakamlarının bilinir olması gerekir. Her ülke kendi içerisinde bir ticaret hacmi oluşturur ve başka ülkelerle birlikte ticari ilişkiler geliştirdiğinde bu denge açıklanan verilere göre isimlendirilir. Japonya’ya İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Eğer ülkenin ihracatı ithalatından büyük ise ülke dış ticaret fazlası veren ülke kategorisinde yer alır. İthalat verisi ihracat verisinden büyük olursa söz konusu ülke dış ticaret açığı vermiştir ifadesi kullanılır. Dış ticaret fazlası veren ülkelerin başında 194 milyar dolar ile Japonya gelirken, Türkiye 2020 yılında 49,9 milyar dolar ile dış ticaret açığı veren ülkeler grubunda yer almıştır. Tüm bu verilerin içerisinde Japonya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin boyutu 4,5 milyar doları geçmektedir. Japonya Türkiye’den 767 Milyon Dolarlık mal veya hizmet ithalatı gerçekleştirmiştir. Verilere göre iki ülke arasında yaklaşık 2 Milyar dolara yakın dış ticaret açığı oluşmuştur. Bu sebeple ihracatı özendirici hamleler yapılmakta ve ihracat yolları kolaylaştırılmaktadır.

Japonya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Nominal olarak dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip olan Japonya, satın alma paritesi bakımından dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olarak bilinir. Gelişmiş ülkeler bazında dünyada ikinci büyük ekonomiye sahip olan bu ülke G7’ye üye bir ülkedir. Dünyanın en büyük elektronik eşya üreticisi olma sıfatını kimseye kaptırmayan Japonya imalat sanayisinde öncelikle olarak hibrit araçlar, optik cihazlar ve yüksek teknolojili ürünlerle ekonomisini canlı tutmaktadır. Oldukça geniş bir ticaret hacmi bulunan ülke ile ihracat yapılmak istendiğinde mikro ihracata başvurmak en doğru yöntemdir. Ülkemizde bulunan bir ihracatçının mikro ihracat yapmasının en büyük ve temel nedeni döviz kurlarında yaşanan artışlar ve dalgalanmalardır. Mikro ihracat kapsamı gereği 20 Temmuz 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanmış olan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yaşanan değişikliğin ardından fatura tutarı 7.500 Euro ve 150 kilograma kadar olan gönderilerde KDV istisnası uygulaması getirilmiştir.

Japonya’ya ürün ihracatı yapmak isteyenlerin başvuracağı en sağlıklı mikro ihracat yolu e-ihracattır. Teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde ihracat yapmak için yurtdışına gidilmekte ve oralarda bulunan fuarlara katılım gösterilmekteydi. Çok yüksek maliyetlere neden olan reklam faaliyetleri ajansların gözetiminde gerçekleştiriliyordu. Ancak günümüzde teknolojinin gelişip globalleşmesiyle birlikte Japonya’nın Tokyo, Kyoto, Osaka gibi şehirlerinde yaşayan insanlara tek bir tıkla ulaşabilmek mümkündür. İnternetin sınırsız olanaklarının bulunmasıyla birlikte iyi bir e-ihracat sitesi kurulabilir ya da bu işi ihracatçılar için gerçekleştiren kurumsal yazılım firmalarıyla anlaşılabilir. Ayrıca dijital pazarlama faaliyetlerinin sanal ortamlarda yürütülmeye başlanması maliyetlerde de ciddi bir azalmaya neden olacak ve ihracatçıların yüksek karlar elde edebilme olasılığını arttıracaktır. Eski zamanlarda Japonya’ya sadece gemi yolu ile ulaşım sağlandığından ihraç ürünler oldukça geç ve yavaş bir biçimde ülkeye ulaşmaktaydı. Ancak günümüzde hızlı kargo firmalarının varlığı sayesinde satılan ürünler günler içerisinde alıcıya ulaşmaktadır. Sadece kargo işlemlerinin değil gümrük işlemlerinin de yürütülmesini sağlayan kargo firmaları ülkemizde hizmet vermektedir. Bu kargo firmaları PTT, UPS, DHL ve TNT gibi kargo şirketlerdir.

Japonya’ya Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Japonya ile Türkiye arasında gerçekleşecek ihracatta doldurulması gerekli bazı belgeler mevcuttur. Bu belgeler hem ülkemizden temin edilebileceği gibi hem de Japonya’dan da istenebilir. E-ihracat kapsamı gereğince kargo üzerinden yürütülecek tüm ürün gönderimlerinde hızlı kargo firması bu belgeleri sizden talep eder. E-ihracatta Japonya için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Yurtdışı kargo teslim belgelerinin doldurulması
  • Malın ticari faturasının varlığı
  • A.TR Dolaşım Sertifikasına sahip olmak
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanına sahip olmak

Japonya’ya Ürün İhracı Nasıl Yapılır? Satış İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Japonya ile yapılacak ürün ihraçlarında hedef pazarın iyi araştırılması ve piyasa araştırması sonucunda elde edilen veriler kapsamında girilmesi gerekmektedir. Mevcut ve potansiyel müşterilerin elde tutulması amacıyla hedef pazarın iyi bir şekilde araştırılıp analiz edilmesi ihracatçıların yüksek karlar elde etmesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca Türkiye ile Japonya arasında otomotiv endüstrisi, bakliyat, yağlı tohumlar, hububat, su ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon ve madencilik gibi ürünlerin ihracatı çok fazla yapılmaktadır.

Japonya’ya Ürün İhracatında Vergi Muafiyeti

E- ihracatta hızlı kargo ve posta taşımacılığı ile gelen ürünlerde gönderi başına 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaf tutulmaktadır. Yine e-ihracat kapsamında ihracatı yapılan ürünlerde Japonya özel bir vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. Ancak gönderilen ürünlerde Japonya gümrük muafiyet sınırı olarak 150 Euro’ya kadar vergi muafiyetini kabul etmektedir. İhracat ila birlikte ülkeye girişi sağlanan ürünlerde yüzde 20’lik dilimlere varan vergi uygulaması ülkenin yönetmeliğinde mevcuttur. Cep telefonu, pullar, sanat eserleri, alkol, hayvanlar, lityum piller, mücevher ve bıçaklar gibi ürünlerin ülkeye girişi kısıtlandırılmıştır. Bu ürünlerin ülkeye girişi Gümrük İdaresi’nin belirlediği özel şartlar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.