Kamboçya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 13

Kamboçya’ya İhracat nasıl yapılır? Dünya ülkeleri içinde bir denge olduğu bilinen bir gerçektir. Dünyanın bütün ülkeleri arasında ki muhtaçlık ticareti doğuruyor. Ticaretle uğraşıp a işini doğru bir şekilde yapan kişiler şu an ülkemiz ekonomisinin zirvesinde yer alıyorlar. Türkiye içinde ticaret yapmak sizlere para kazandırır ama Avrupa’ya yapacağınız bir ticaret kadar kazandırmaz. Bu bir gerçektir ama bilinmeyen bir gerçek var ki dünya da daha az duyulmuş keşfedilememiş ülkelere yapılan ticarette daha çok para kazanırsınız. Dünya ekonomisi üzerinde halen ismen bilinen ama ticari olarak keşfedilmemiş ülkeler olduğunu biliyoruz. Güney Amerika, Afrika ve Asya ülkeleri içinde birçok ülkeye yapacağınız ticaretle daha çok para kazanma şansına sahipsinizdir.

Geçmişe bir bakalım, Avrupa ülkelerine keşif yapan bir kâşif gördünüz mü? Tabi ki de göremediniz. Bu ülkeler kalıplaşmış ülkelerdir ve bu ülkelerde her şey saat mekanizması gibi yerinde dönüyor. Sizler çok büyük ticaret için bu ülkeleri tercih edebilirsiniz ama yapılacak küçük ticaretlerde maalesef ki istediğiniz etkiyi yakalama şansına sahip değilsiniz. Bu yüzden Laos, Kamboçya gibi ismini çoğu insanın bilmediği bilenlerin ise halen haritada nerede olduğunu gösteremeyecek ülkelere yönelmek gerekiyor. Küçük ülkelerin ihtiyaçları daha çok olacaktır; nedeni nedir? Diye sorarsanız cevabı aslında çok basittir. Küçük ülkeler büyük yatırımcıların istediği paraları kazandırmaz. Onlar bu yüzden hep büyük yatırımcılar ile çalışmaya devam ederler ve küçük ülkeler açıkta kalır.

Kamboçya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Bir ülkeye ticaret yapmak için önce o ülkeyi iyi tanımak gerekiyor. İyi tanımadığınız bir ülkenin ihtiyaçlarını da bilmek çok zor olur. Bu yüzden o ülkeye yanlış mal satma tercihinde bulunursanız o zaman her şey baştan yanlış olur. Kamboçya ülkesi ya da Kamboçya krallığı nasıl bir yerdir? Öncelikle bu sorunun cevabını vererek başlayalım. Asya’nın küçük ülkelerinden biri olsa da nüfus olarak 15 milyon kişiden fazla insan yaşıyor. Bu ülkeye ticaret yapmak için çok güzel bir durumdur. Ülke çok uzun zaman Fransa tarafından sömürülmüş ve sonrasında Japon işgalinden kurtulamamıştır. 1990 yıllarından sonra şimdi ki oluşuma adım atan Kamboçya ülkesi Asya’nın fakir ülkelerinden biri olarak bilinse de 3 yıldır Asya’nın en çok büyüme gösteren ülkelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Genel olarak fakir deyip geçsek te ülkede kişi başına düşen yıllık gelir 5 bin dolar gibi bir fiyata geliyor. Bizim paraya çevirip de TL bazında hesap edersek ülkenin geneli asgari ücrete yakın bir para kazanıyor. Tabi ki her ülkede olduğu gibi bu ülke de gelirin adaletli dağılmadığı ülkelerden biri olarak biliniyor. Kamboçya ülkesi Budist olan bir ülkedir, başka dinlerde olsa ülkenin neredeyse yüzde 90lık kısmı Budist şekilde yaşıyor. Krallık olarak adlandırılan ülkede yarı monarşi var yani İngiltere gibi düşünün bir kral var ama o kadar. Ülke dışarıya kapalı bir ülke değil, yatırımcılara her zaman açık olan bir ülke olarak biliniyor bu da işlerinizi daha da kolaylaştırır. Peki, bu ülkeye ne satılır?

Kamboçya’ya ne satarım?

Bu soru genel bir sorudur, sizler kafanızda ülkeyi bizim yazımızdan çok daha geniş bir şekilde araştırmak zorundasınız. Bizler sizlere ülkenin genel ihtiyaçlarından bahsedeceğiz ama bunlar kafanıza yatmadığı zaman daha detaylı bir araştırma ile işlere farklı yönden bakabilirsiniz.

İlaç

Kamboçya2nın en büyük eksikliğini analiz ettiğiniz zaman ülkede büyük bir sağlık problemi yaşanıyor. Böyle bir ülkede ilaç bulmak çok zor olacaktır. Sizler ülkemizden alacağınız ilaçları bu ülkeye ulaştırıp büyük bir ihracat yapma şansına sahip olabilirsiniz. Yeni gelişen ülkelerde sağlık her zaman büyük problem olarak bilinir. Bu ülkeye hem yardım edip hem de para kazanmak güzel bir fikir olarak öne çıkıyor.

Eğitim malzemeleri

Yine geride kalmış ülkelerde bulunması zor olan başka bir konuya parmak basalım, bu ülke kendini toparlamış bir ülke olsaydı öncelikler farklı olurdu ama çok uzun süre sömürge altında kalmış bir ülkenin öncelikle temel ihtiyaçlara yönelmesi gerekiyor. Kamboçya’da eğitime yatırım yapılmaya başlanmış durumda. Bu da pastanın geniş olduğu kısımlardan biri olarak sizlerde pastadan payınızı alabilirsiniz.

Teksti ürünleri

Kamboçya ülkesi genel olarak Budist elbiselerle gördüğünüz bir ülke olsa da bu kitabın kapağıdır. Ülkede yapılan çekimlerde genel olarak din adamları gösterildiği için bizler onları öyle sanıyoruz ama öyle bir ülke değildir. Tekstil ürünleri bu ülke de büyük rağbet görecek alanlardan biri olacaktır. Ülkenin maddi durumunu göz önünde bulundurarak buradan ucuza mal edeceğiniz ürünleri orada güzel paraya satabilirsiniz.

E-ticaret

Son dönemde moda olan e ticaret uygulaması ile yine öne çıkma şansına sahip olacaksınız, sizler büyük risk alıp ticareti tek elden yürütmek yerine kendinize bir ortak bularak malları direkt göndermeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde hem daha sağlam bir iş yapmış olurunuz hem de bir çevreye sahip olursunuz. Dikkatli düşünelim ticaret uzun zaman ve sabır gerektirir ama daha öncesinde çevre gerektirir. Bu işle birlikte sağlam ortaklarınız olacak ve daha güzel paralar kazanacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.