Kanada’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 49

Kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi Kanada’dır. Sadece alan olarak değil dünya genelinde ekonomik gelişmelerin odağında olan bir ülke olması ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Amerika kıtası ülkesi olan Kanada gerek ihracat gerekse ithalat potansiyeli ile önemli ekonomi merkezlerinden biri olarak bilinir.

Kanada’ya ihracat yapmak belli başlı hususlara dikkat etmeyi gerektirmektedir. Bunun için gerekli belgelerin neler olduğu, hangi izinlerin alınacağı gibi unsurlar detaylandırılması gereken hususlardır. Bu yazımızda bu hususlara detaylı bir şekilde değineceğiz.

Ülkemiz ile Kanada arasında ekonomik ilişki bulunmaktadır. Bu ekonomik ilişkiye bakıldığında 3.25 milyar doları aşan kapasiteye sahip olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kanada’ya ihracat yapmak ülkeler için güzel bir atılım olacaktır. Bunun için Kanada ülkesine ihracatın nasıl yapılacağını bilmek önem arz etmektedir. İşte bu konuya ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Kanada’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Kanada’ya ihracat nasıl olur, şartları nelerdir diye soran üreticiler için öncelikle bir kavramdan bahsetmek yerinde olacaktır: Mikro ihracat kavramı. Mikro ihracat kavramının döviz kuru fiyatları ile ilişkisi bulunmaktadır. Mikro ihracat yöntemine başvuran her ihracatçının gönderilerinin türü ve kilosuna göre belli bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

Kanada’ya ürün satmak için kullanılan yöntemler geçmişten bugüne epey değişikliğe uğramıştır. Bu değişikliklerin başında internetin sağladığı kolaylıklar gelmektedir. İnternet ile birlikte gelişen e-ihracat sektörü, kişilerin ya da kurumların Kanada’ya ürün ihracatında bulunmalarını kolaylaştırmaktadır. Güvenilir ve bilinen bir e-ihracat sitesi kullanılarak ihraç edilen ürünler hem ülkemize hem de ihracatı gerçekleştiren kişilere ekonomik ferah sağlamaktadır.

Kanada’ya ürün göndermek isteyen kişiler için en kolay yol kargo yolunu kullanmaktır. Mikro ihracat dahilinde çalışan kargo firmalarından yardım almak ihracat işlerini kolaylaştıracaktır. Öyle ki ETGB adı verilen Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı adı verilen yetkiye sahip olan kargo firmalarının seçilmesi önemlidir. Bu şartları yerine getiren kargo firmalarına örnek olarak; PTT, UPS, TNT gibi firmalar verilebilir. Gönderilen ürünün türüne göre %18 KDV iadesi alınabildiği gibi bazı ürünlerde KDV olmadan da gönderi sağlanabilmektedir.

Kanada’ya En Çok Ne İhraç Edilmektedir?

Her ülkede yaşayan vatandaşların ihtiyacı, aslında o ülkenin ithalat ve ihracat hacmini de etkilemektedir. Bir ülkeye ihracat faaliyetlerinde bulunmadan önce hangi ürünlere talebin fazla olduğunu araştırmak faydalı olacaktır. Kanada’da yaşayan insanların da talepleri doğrultusunda ihracat işine girişmek önemlidir. Kanada’ya en çok ne ihraç edilir sorusuna verilecek özel bir cevap yoktur. İhraç faaliyetlerine başlamadan önce sıkı bir araştırma yapmak faydalı olacaktır. Türkiye’den Kanada’ya en çok ihraç edilen ürünlere örnek olarak şunlar verilebilir; çelik malzemeler, otomotiv sanayii, hazır giyim, gemi ve yat, elektronik, temel gıda maddeleri, yaş meyve ve sebze, tütün, zeytin ve ürünleri gibi.

Kanada İçin Vergi Muafiyeti

Ülkeye ithal edilen, posta veya hızlı kargo yöntemi ile gelen ürünlerin vergiden muaf tutulması için gönderi başına 22 Euro gelmesi gerekmektedir. Ancak ülkemizden giden ürünleri Kanada vergiden muaf tutmaktadır.

Kanada ürünlere ihracatta ne kadar vergi uyguluyor derseniz de %20 oranında bir vergi uyguladığını söylemek doğru olacaktır.

Kanada İçin Gümrük Muafiyet Sınırı Nedir?

Ülkemizden Kanada topraklarına giden ürünlerde belli oranda gümrük muafiyet sınırı uygulanır. 150 euroya kadar olan ürünler için vergi muafiyeti uygulanmaktadır.

Kanada’ya İhracat İçin Kısıtlama Getirilen Ürünler

Her ülkeye yapılan ihracat faaliyetlerinde kısıtlamalar mutlaka olmaktadır. Ülkeye girecek ürünlerin kısıtlamalar dahilinde olması ihracatı da engellemektedir. Hangi ürünlerin ihracat faaliyetlerinde kısıtlamaya sebep olduğu ülkeden ülkeye değişir. Kanada için de aynı durum söz konusudur. İşte Kanada’ya ihraç yapılırken kısıtlama getirilen ürünler:

 • Ürün ile birlikte paketli gönderilen lityum piller
 • Pul
 • Mücevher ve takılar
 • Hayvan çeşitleri
 • Sanat eserleri ve eski eserler
 • Bıçak gibi kesici aletler
 • Tarıma dair ürünler
 • Alkol ürünleri

Yukarıda sayılan ürünlerin Kanada’ya ihracatı kısıtlıdır. Bu ürünleri ihraç etmek isteyen üreticiler önceden gerekli tedbirleri almalıdır. Aksi durumda ekonomik bakımından ciddi zarara uğrayabilir.

Kanada’ya İhracatta Yasaklı Olan Ürünler

Bu başlık altında Kanada’ya yapılacak olan ihracatta hangi ürünlerin yasaklı olduğu konusunda bilgi vereceğiz. İhracat yapmadan önce bu ürünlere göz atmak ve gerekli tedbirler almak önem arz etmektedir. İşte yasaklı olan o ürünlere örnekler:

 • Biyolojik tehlike saçan ürünler
 • Kimyasal ürünler
 • Ateşli silah çeşitleri
 • Kumar malzemeleri
 • Parfüm ve kolonya gibi ürünler
 • Pornografi içeren şeyler
 • Uyuşturucu
Kanada’ya İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kanada ülkesine ihracat faaliyetlerinde bulunmak için belli başlı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Kargo firmaları ihracat için gerekli olan bu belgeleri istemektedir. Bu belgelerin sağlanması halinde Kanada’ya ihraç yapmak kolay bir hale gelecektir. Bu belgeler şunlardır:

 • ETGB adı verilen Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi
 • Ticari olarak kesilen fatura
 • Yurt dışı için kargo teslimat belgeleri
 • TR dolaşıma dair belge
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.