Katar’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 25

Katar’a İhracat nasıl yapılır? Türkiye ve Katar arasında ikili ticaret hacmi son yıllarda hızla artmıştır. 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye Katar’a yönelik olarak ithalat fazlası vermeye başlamıştır. 2012 yılında Katar’a olan ihracatımız % 37 artarak 257 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında %5 azalarak 244 milyon dolar olmuştur. 2014 yılında Katar’a olan ihracatımız % 41 artışla 344 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında ihracat artmaya devam ederek 423 milyon dolar olmuştur. 2016 yılında Katar’a olan ihracatımız sırasıyla %4 artarak 439 milyon dolar, dış ticaret hacmimizde 710 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında ise Katar’a olan ihracat %48 oranında artarak 649 milyon dolar olmuştur.

Katar’a İhracat Nasıl Yapılır?

Katar’a Suudi Arabistan’ın önderliğinde uygulanan ekonomik ve siyasi ambargo nedeniyle, Katar ihracat konusunda Türkiye’ye yönelmiştir. 2018 yılında da ihracat bir önceki yıla göre %69 artarak 1,1 milyar dolara yükselmiş, dış ticaret hacmi de 1.4 milyar olarak gerçekleşmiştir. Katar’ın 2018 yılında toplam ihracatımızdaki payı % 0,7 ve en fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında ise 39. Sıradadır.

Katar’a Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Katar’a Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Katar Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Yemen 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Katar Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Karadağ vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Katar Vergi Oranları

Katar ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Katar’a En Çok İhraç Edilen Ürünler

Her türlü inşaat malzemeleri, ev tekstil ürünleri ve contract mobilya ürünleri, makarna, zeytinyağı, domates salçası, şekerli ve çikolatalı ürünler, bisküvi, süt ürünleri, doğal taşlar, kuyumculuk ve mücevher ürünleri, porselen, seramik ve cam ürünleri, beyaz eşya ve oto yan sanayi gibi ürünleri en çok ihraç edilen ürünlerdir.

Katar’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Katar Pasaport ve Vize İşlemleri

Ülkemiz ile Katar arasında 2 Aralık 2015 tarihinde imzalanan ve 28 Mayıs 2016 tarihinde yürürlüğe giren “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Umuma Mahsus Pasaport Hamillerinin Vizeden Muaf Tutulmasına Dair Anlaşma” kapsamında umuma mahsus pasaport sahipleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Katar’a yapacakları seyahatlerde vizeye başvurmak veya vize ücreti ödemek zorunda değildir; bunun yerine havaalanında geçerli bir pasaportun (en az altı ay süresi olmalıdır) ve onaylanmış bir gidiş-dönüş biletinin ibraz edilmesi şartıyla kendilerine çok girişlik bir vize düzenlenecektir. Birden fazla giriş imkânı veren bu vizenin geçerliliği, düzenlenme tarihinden itibaren 180 gündür (Uzatılamaz) ve tek bir seyahat veya birden fazla seyahat boyunca toplam 90 gün maksimum konaklama imkânı vermektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Katar’a yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türk Havayolları ve Pegasus Havayollarının dönüş bileti olmayan yolcuları Türkiye’den Katar’a yapılacak uçuşlara aldığı ancak Katar Havayollarının (Qatar Airways) dönüş bileti olmayan yolcuları Vize Anlaşmasında yer alan ve yukarıda belirtilen şart nedeniyle Türkiye’den Katar’a yapılacak uçuşlara almadığı bilinmektedir.

Katar’ın Resmi Tatilleri ve Çalışma Saatleri

Resmi Tatiller; Ulusal Spor Günü: Şubat ayının ikinci Perşembe günü

Bankalar Günü – Banka Tatili: Mart ayının ilk Pazar günü (yalnızca Bankalar)

Ulusal Gün: 18 Aralık

Ramazan Bayramı: (Eid al Fitr) 3 gün (Kamu kurumları: Bayramın denk geldiği haftanın tüm iş günleri)

Kurban Bayramı: (Eid al-Adha) 4 gün (Kamu kurumları: Bayramın denk geldiği haftanın tüm iş günleri)

Çalışma saatleri ise resmi kurumlarda; Pazar-Perşembe: 07:00-14:00, bankalar için; Pazar-Perşembe: 07:30-13:30, özel sektör için ise; 08:00-13:00 ve 15:30-18:30 (Cuma hariç) arasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.