Kazakistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 58

İhracat, bir ülkenin sınırları içerisinde üretimi gerçekleştirilen mal veya hizmetin döviz karşılığı başka bir ülkenin sınırları içerisine satılması işlemidir. En basit tabiriyle dışsatım olarak bilinir. İthalat ise yurt dışında üretilmiş olan bir mal veya hizmetin başka bir ülke tarafından döviz karşılığı satın alınmasıdır. İthalat ve ihracat ülke ekonomilerinin can damarını oluştururlar. Dış ticaret işlemleri olarak ifade edilebilen ithalat ve ihracat ülke ekonomilerinin canlılığını, söz konusu ülkenin piyasasının hareketli olduğunun kanıtıdır. İthalat ve ihracat verileri birleşerek dış ticaret dengesini oluşturur ve bu durum ülkelerin ekonomilerindeki gücü açığa çıkarmada kullanılır. Birbirleriyle ilişki içinde bulunarak bu rakamların hareketliliğini sağlayan dünya ülkeleri, her yıl dış ticaret hacimlerini açıklamaktadır. Kazakistan’a İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir

Kazakistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye ile Kazakistan arasında yapılan dış ticaret işlemlerinde yaklaşık olarak 3 Milyar dolarlık bir ticaret hacmi oluşmuştur. Bu ticaret hacminin yaklaşık 1 milyar 40 milyon doları Türkiye’nin Kazakistan ihracatını kapsar. Ülke Türkiye’den genellikle makine, elektrik donanımları, mobilya ve tekstil gibi ürünleri ihraç etmektedir. Resmi adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da bulunan ve günümüzde yedi bağımsız Türk devleti olarak değerlendirilen devletlerden biridir. 2.724.900 km²’lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesi olmasıyla bilinen Kazakistan, Orta Asya’nın en büyük ekonomisine sahiptir. Büyük petrol yatakları, mineraller ve metaller gibi rezervleri ile bilinir. Ülkede bulunan geniş arazi topraklarının tarımsal potansiyele uygunluğu nedeniyle hem canlı hayvan hem de tarım üretimi gelişmiştir. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’na tüm Uzay aracı fırlatılmasında geliştirilen bir uzay alt yapısına da sahiptir. 2015 senesinde, Dünya Ekonomik forumu küresel rekabetçilik sıralamasında 144 ülke arasından Kazakistan’ın 50. sırada olduğunu açıklamıştır.

Kazakistan’a İhracat Yapma Yolları

Kazakistan’a ihracat yapma yolları arasında son dönemlerin en trend uygulaması mikro ihracattır. İhracatçılar son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan sert dalgalanmalar ve yükselişler nedeni ile mikro ihracata yönelmeye başlamışlardır. Mikro ihracat kapsamında Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerin 20 Temmuz 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından 150 kilograma kadar olan ve fatura tutarı 7.500 Euro’yu geçmeyen tüm ürünlerin gönderiminde istisnasız KDV uygulaması uygulanacaktır. İhracata yönelik yapılan bu teşviklerde yüzde 18 oranında KDV iadesi alınabilmekte ya da ihraç ürünün direk KDV’siz gönderimi sağlanabilmektedir. Mikro ihracat bağlamında hem Türkiye’nin hem de tüm dünya ülkelerinin ekonomik koşulları göz önüne alındığında Kazakistan’a ürün ihracı yapacak ihracatçıların e-ihracat yapmaları gerekmektedir.

Müşteri bulma ve satış işlemlerinin sanal ortama taşınmasıyla birlikte işlemler daha kolay ve hızlı hale gelmeye başlamıştır. İnternetin hayatımıza bu kadar dahil olmadığı dönemlerde ihracatçılar müşteri bulmak için yurt dışında bulunan fuarlara katılım sağlamak ve ürünlerini reklam faaliyetlerini yürütmeleri için ajanslarla anlaşma yapmak durumunda kalıyorlardı. Yüksek maliyetler gerektiren bu iki durumda da ihracatçı kar elde etmek yerine zarar elde etmeye başlıyordu. Ancak günümüzde teknolojinin globalleşmesi ve insanların hayatında kapladıkları alan düşünüldüğünde ihracatı sanal ortama taşımak mantıklı bir eylemdir. İyi bir e-ihracat sitesinin kurulması ve dijital pazarlama işlemlerinin yürütülmesi için düşük maliyetlerle çalışmalar gerçekleştirilebilir. Tüm bu e-ihracat işlemleri karışık gibi görünse dahi bu işlemleri ihracatçı nezdinde gerçekleştiren aracı kurumlar mevcuttur. Gümrük işlemleri dahil tüm kargolama süreçleriniz ile ilgilenebilecek olan hızlı kargo firmaları çalışmalarını sürdürmektedirler. Bunlar UPS, TNT, PTT, DHL gibi kargo şirketleridir. Ayrıca kurumsal firmaların yazılım departmanları ihracatçılar için başarılı e-ihracat paketleri oluşturmakta ve bunların düşük maliyetler çerçevesinde kullandırımını sağlamaktadırlar.

Kazakistan’a Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Kazakistan’a e-ihracat yapmak isteyen ihracatçıların teslim etmesi gereken bazı belgeler mevcuttur. Bu evraklar hem ülkemiz tarafından hem de karşı ülke tarafından istenmektedir. E-ihracat kapsamında kargo firması ile anlaşma sağlayan ihracatçıdan, yetkili olan hızlı kargo firması gerekli tüm evrakları talep eder. Türkiye ile Kazakistan arasında yapılacak ihracatta istenilen belgeler şunlardır:

  • A.TR Dolaşım Sertifikasına sahip olmak
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanının doldurulması (ETGB)
  • Yurt dışı kargo teslim belgelerinin varlığı
  • Malın ticari faturasının kesilmesi
Kazakistan’a Ürün İhracatında Vergi Muafiyeti

Kazakistan’ın vergi muafiyetinde hızlı kargo ya da posta taşımacılığı yolu ile gelen ürünlerde gönderi başına 22 Euro’ya kadar olan ithal ürünleri vergiden muaf tutma uygulaması vardır. İhraç ürünlerde ise Kazakistan vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. Kazakistan’ın gümrük muafiyet sınırı ise ihracatta 150 Euro’ya kadar olan ürünler için geçerlidir. Ayrıca ülke ihraç ürünlere yüzde 20’ye varan oranlarda vergi rakamları uygulamaktadır. Alkol, sahte ECCN tarafından düzenlenmiş, aşındırıcı, cep telefonu, bıçaklar, tarım, pullar, lityum piller, sanat eserleri, hayvanlar ve mücevherler gibi ürünler de Kazakistan hükümeti kısıtlama uygulaması getirmiştir. Bu ürünlerin ülkeye girişi bazı özel şartlara bağlıdır. Kazakistan Gümrük İdaresi’nin belirlediği şartları yerine getirmesi gereken bu ürünlerin geçişi kontrollere tabi tutulmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.