Kolombiya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 38

Kolombiya’ya İhracat nasıl yapılır? Kolombiya, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2014-2015 döneminde Öncelikli Ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir. Türkiye-Kolombiya ikili ticaret verileri incelendiğinde iki ülke arasındaki ticarette 2003 yılından itibaren ülkemiz aleyhinde seyreden dış ticaret açığının 2014 yılında 630 milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiği görülmektedir. Aynı yıl Kolombiya’ya ihracatımızda %47 artış gerçekleşirken, bu ülkeden ithalatımız %20,7 artmış, iki ülke arasındaki ticaret hacminde %24,7 artış meydana gelmiştir.

Kolombiya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

2014 yılında Kolombiya’ya ihracatımızda demir-çelik çubukların %14,3 pay ve %105,9 artış ile ilk sıraya yükseldiği görülmektedir. Demir-çelik profil ihracatı %12,3 pay ile ikinci sırada yer alırken ihracatımızdaki diğer başlıca kalemler; kara taşıtları aksamı, diğer alaşımlı çelikten çubuk ve profil, demir-çelik yarı mamulleri, pamuklu mensucat (denim kumaş ağırlıklı), çimento, takım tezgahları, kauçuk lastik, adi metallerden donanım-eşya, demir-çelik tel ve akü olmuştur. Türkiye’nin Kolombiya’dan 2014 yılında ithal ettiği başlıca ürünler arasında taşkömürü ve taşkömüründen elde edilen yakıtlar, kok köümürü, işlenmemiş altın, muz, tütün, propilen ve diğer olefinlerin polimerleri ve vinil klorür/halojenli diğer olefin polimerleri yer almaktadır. Ülkemiz ile Kolombiya arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına yönelik müzakereler sürdürülmektedir.

Kolombiya’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Kolombiya’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Kolombiya’ya e-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu Belgeler şunlardır;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
  • Ticari Fatura
  • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
  • TR Dolaşım Belgesi

Kolombiya Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Kolombiya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Kolombiya Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Kolombiya 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Kolombiya Vergi Oranları

Kolombiya ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Kolombiya’ya İhraç Edilen Ürünler

Kolombiya’ya İhraç Edilen Ürünler şunlardır; Çelik, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Çimento, Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Otomotiv Endüstrisi, Tekstil ve Hammaddeleri, Makine ve Aksamları, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Elektrik Elektronik, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri, Savunma ve Havacılık Sanayii, Madencilik Ürünleri, İklimlendirme Sanayii, Zeytin ve Zeytinyağı, Halı, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Meyve Sebze Mamulleri, Deri ve Deri Mamulleri, Diğer Sanayi Ürünleri, Kuru Meyve ve Mamulleri, Tütün, Fındık ve Mamulleri, Mücevher, Gemi ve Yat ve Yaş Meyve ve Sebzedir.

Kolombiya’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Kolombiya Resmi Dili nedir?

İspanyolcadır. Fakat ülkede birbirinden farklı pek çok yerel halk yaşamaktadır, bu da yaklaşık 80 yerel dil anlamına gelmektedir. San Andres ve Providence adalarında İngilizce de resmi dil olarak kabul edilmektedir.

Kolombiya Para Kullanımı

Kolombiya’nın para birimi Kolombiya pesosu ’dur. Kısaltması “COP ”tur. Ülkede kredi kartı kullanımına olanak vardır. Visa, Mastercard ve American Express en yaygın kullanılan kredi kartlarıdır. Hesap kartıyla ödeme işlemi de mevcuttur. Bankalar arası para transferi ve ülkeler arası SWIFT işlemleri mevcuttur. Banka ATM’lerini kullanım olanağı vardır. Bankalar elden 19 / 24 T.C. Ticaret Bakanlığı, 2020 dolar almamaktadır. Çek kullanımına da imkân vardır fakat elektronik ödeme sistemi yaygınlaşırken çek kullanım oranı gittikçe düşmektedir.

Kolombiya Pasaport ve Ülkeye Geçici Giriş Vizesi Uygulaması

Diplomatik, Hizmet, Hususi veya Umuma Mahsus Pasaporta sahip Türk vatandaşları Kolombiya’ya girişte vizeden muaftır. Vizesiz olarak izin verilen ülkede kalma süresi 90 gündür. Bu süreden sonra kalmaya devam etmek isteyen kişi Kolombiya Göç Ofisine (Migración Colombia) başvurmalıdır. Yapılacak işe ve kalınacak süreye bağlı olarak da çeşitli iş vizeleri vardır. Kolombiya Dış İşleri Bakanlığı internet sitesinde vize türleri ve başvuru için gerekli dokümanlar İngilizce mevcuttur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.