Kosova’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 17

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren iki temel veri bulunur. Bunlar ithalat ve ihracat verileridir. İthalat, yabancı bir ülkede üretilen mal veya hizmetin ulusal ülke sınırları içerisine belirli yönetmelikler kapsamında, belirli bir döviz karşılığında satın alınması işlemidir. İhracat ise ulusal ülke sınırları içerisinde üretilen mal veya hizmetin gerekli gümrük yönetmeliklerine istinaden belirli bir döviz karşılığında satılması işlemidir. Bir ülkenin Dış Ticaret dengesinin oluşabilmesi için söz konusu ülkenin gerekli miktarda ithalat ve ihracat yapması gerekir. Dünya üzerinde bulunan hiçbir ülke tek başına sadece ihracat ya da sadece ithalat gerçekleştiremez. Birbirlerine ekonomik anlamda bağımlı olan ülkeler gerçekleştirdikleri mal ve hizmet miktarına göre ülkelerinin gelişmişlik düzeylerini belirlerler. Türkiye ve Kosova’da diğer tüm dünya ülkeleri gibi birbirine bağımlı iki ülkedir. Kosova’ya İhracat nasıl yapılır, şartları nelerdir?

Türkiye ile Kosova arasında gerçekleşen dış ticaret hacminin boyutu 357 milyon dolar niteliğindedir. Bu ticaret hacim verisinde Türkiye’nin Kosova’ya ihracatı 348 milyon dolardır. Son dönemlerde Kosova, Türkiye’den kimyevi madde, hazır giyim ve konfeksiyon, elektik- elektronik, demir ve demir dışı metaller ve makine ve aksamları ithal etmiştir. Gümrük gelirleri, dış bağışlar, işçi dövizleri ve Kosova ülkesinde yaşayan yabancı uyruklu personellerin kira ve tüketim harcamaları Kosova ekonomisinin başlıca gelir kaynakları arasında yer alır. Doğal koşullar elverişli olmasına rağmen ülkede hayvancılık ve tarım sektörünün gelişmemiş olması nedeniyle üretim son derece kısıtlıdır. Yer altı kaynakları bakımında oldukça zengin ülke konumunda olan Kosova gümüş, çinko, altın, bakır, kurşun ve kömürün bolca bulunduğu bir ülkedir. Avrupa’da Almanya ve Polonya’dan sonra Linyit rezervi bakımından üçüncü sırada bulunmaktadır. Ancak Kosova’da bu rezerv verimli bir şekilde değerlendirilememektedir.

Kosova’ya İhracat Yapma Yolları

Hizmet ve Ticaret sektörlerinin hâkim olduğu Kosova ekonomisinde yaşayan kişilere ihracat yapmak için mikro ihracatın kapsamı öğrenilmelidir. Ülkemizde bulunan ihracatçıların Kosova gibi yabancı ülkelere mikro ihracat gerçekleştirmesinin temel nedenlerinden biri, son zamanlarda döviz kuru fiyatlarında artışın yaşanmasıdır. Bu sert ve sürekli dalgalanmaların yaşandığı ekonomide kendini korumak ve müşteri bulmak isteyen satıcılar mikro ihracata yönelmeye başlamışlardır. Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili olarak Gümrük Genel Tebliği’nde meydana gelen değişikliğe göre ürün başına 150 kg ve fatura tutarı 7.500 Euro’yu aşmayan ürünlerin gönderiminde KDV iadesi uygulanmaya başlanmıştır. 20 Temmuz 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan bu tebliğ ile birlikte kara, hava ya da deniz taşımacılığı ile gönderilecek ürünlerde 150 kg ve 7.500 Euro mikro ihracat sınırları içerisinde yer alan gönderimlerde ihracatçılara teşvik kapsamında yüzde 18 KDV iadesi alınabilmekte ya da ihraç edilen ürün KDV’siz olarak gönderilebilmektedir.

Ülkemizden Kosova’ya ürün satışı yapmak isteyen ihracatçıların başvurabilecekleri en başarılı ve sağlıklı yollardan birisi e- ihracattır. İnternetin bu kadar gelişmediği dönemlerde ihracatçılar müşteri aramak amacıyla yurtdışında bulunan fuarlara katılım göstermekte ve yüksek maliyetli reklam faaliyetleri için ajanslar ile anlaşma yapmaktalardı. Bu durumda bile sınırlı sayıda müşteriye ulaşım sağlanabiliyordu. İnternetin gelişmesiyle ve herkes tarafından kullanılmasıyla birlikte dünyanın hemen hemen her yerine ulaşılabilmektedir. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen ihracatçılar iyi bir e- ihracat sitesi kurarak ticaret yapıp yüksek kârlar elde edebilirler. Dijital pazarlama faaliyetlerinin sanal ortam üzerinden yürütülmesiyle birlikte düşük maliyetler oluşmaktadır. Çok karışık bir alan gibi gözüken e- ihracatta ihracatçılar için bazı işlemleri yürüten yardımcı kuruluşlar ortaya çıkmıştır. E- ihracat sitesi kurmaya yetkili kurumsal yazılım firmaları ile anlaşılarak hazır e- ihracat paketleri satın alınabilir. Ayrıca gümrük işlemleri dahil tüm kargolama ve ürün gönderimi süreçlerinin de dahil olduğu bölümleri kargo firmaları ihracatçılar adına gerçekleştirmektedir. Mikro ihracat kapsamında Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi doldurmaya haiz kargo firmaları TNT, UPS, DHL ve PTT gibi hızlı kargo firmalarıdır.

Kosova’ya Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Kosova ile ülkemiz arasında yapılacak olan e- ihracat için bazı evraklar istenmektedir. E- ihracat aşamasında kargo üzerinden yürütülmesi gereken süreçlerde yetkili bulunan kargo firması gerekli görülen bazı evrakları ihracatçıdan talep eder. Hem ülkemizden hem de e- ihracat yapılacak diğer ülkeden istenilebilen bu belgeler şunlardır:

  • Malın ticari faturasının kesilmesi
  • TR Dolaşım Sertifikasının varlığı
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)’nin doldurulması
  • Yurtdışı kargo teslim belgelerine sahip olmak

Kosova’ya Ürün İhracatında Vergi Muafiyeti

Hızlı kargo ya da posta taşımacılığı ile gelen gönderilerde, gönderi başına 22 Euro olan ithal ürünler Kosova’da vergiden muaf sayılır. İhracatta yani gönderilen ürünlerde Kosova herhangi bir muafiyet uygulamamaktadır. Ancak ihracatta gönderilen ürünlerde Kosova gümrük muafiyet sınırı 150 Euro’ya kadar geçerlidir. İhraç ürünlerde Kosova yüzde 20’ye varan oranlarda vergi uygulaması başlatmıştır. Alkol, tarım, bıçak, lityum piller, hayvanlar, cep telefonu, aşındırıcı, mücevher, sanat eserleri ve pul gibi ürünlerde kısıtlama getirmiştir. Gümrük İdaresi’nin özel şartlarına tabi tutulan bu ürünlerde, belirlenen şartlar yerine getirildiğinde ürünlerin ülkeye girişine izin verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.