Letonya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 23

Letonya’ya İhracat nasıl yapılır? Letonya Cumhuriyeti ilan edildikten sonra Türkiye’nin Letonya Cumhuriyeti’ni tanıması işlemi 1925 yılında gerçekleşmiştir.  Hemen ardından da 1929 yılında Letonya Riga’ da Baltıklardaki ilk Türk büyükelçiliği açılmıştır. Letonya ile Türkiye arasındaki dış ilişkiler her açıdan dostluğun simgesi olmuştur. 1929 yılından beridir de bu işlem bu şekilde süregelmektedir.

1944 Yılında Sovyetler Birliği tarafından Letonya Cumhuriyeti işgali, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmamıştır. 1990 yılında Sovyetler Birliği’nin parçalanmasının ardından Letonya Cumhuriyeti olarak bağımsızlığını ilan ettiğinde gene ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmıştır. Uzun süren diplomatik ilişkiler çerçevesinde 1991 yılında yayımlanmış olan Dostluk ve İşbirliği Anlaşması iki ülke arasında da imzalanmıştır. Günümüzde de hala bu antlaşmaya bağlı kalınarak çeşitli kültürel, siyasi ve ekonomik anlaşmalar yapılmaktadır. İki ülkenin birbirini kollamaya ve yardımcı olmaya yönelik ilişkileri her gecen dönem biraz daha pekişmektedir. İki ülke arasında yüz yıla yakın bir dostluk bulunmaktadır.

Letonya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Letonya NATO ve AB üyeliklerinde olması durumu da iki ülkenin siyasi ilişkilerini desteklemektedir. Türkiye Letonya’nın NATO ülkeleri arasına girmesini desteklemiştir. Letonya’ da Türkiye’nin AB başvurusunda bulunmasını halen günümüzde de desteklemeye devam etmektedir. İki ülke tarafından Cumhurbaşkanı ve Dış İşleri Bakanı ziyaretleri de düzenli aralıklarla gerçekleştirilmektedir. Letonya NATO’ ya bağlı bir ülke olduğu için herhangi bir NATO eğitimi sırasında da Türkiye’ den Letonya’ ya; Letonya’ dan da Türkiye’ ye NATO kapsamında asker gönderimi yaşanmaktadır.

Bütün bu yaşanılan durum iki ülke arasında oldukça fazla alanda ilişki olduğunun göstergesidir. Geçen yıl çıkarılan planlar doğrultusunda da Türkiye ile Letonya arasında ikili ticaret hacmi grafikleştirilmiştir. Bu grafiğe bağlı kalınarak 2018 yılı için iki ülke arasında toplam 291 dolar ticaret hacmi oluştuğu gözlemlenmektedir. Burada Türkiye’nin payı 126 milyon dolar; Letonya’nın payı ise 165 milyon dolardır. Letonya tarafından dostluk ilişkisi kapsamında ülkemize çeşitli yatırımlar gerçekleşmektedir. Bu yatırımlar göz önünde bulundurulduğunda 2002 ile 2018 yılları arasındaki gene değerlendirmeler de 91 milyon doları bulunmaktadır. Bu rakam Letonya Cumhuriyeti’nin ülkemize direkt olarak doğrudan yaptığı yatırımdır. Türkiye’ den Letonya Cumhuriyeti,’ ne direkt olarak doğrudan yatırım 74 milyon dolar değerindedir.

Letonya’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Letonya’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Letonya Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Letonya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Letonya Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Letonya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Letonya Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Letonya pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Letonya, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Letonya’ya İhracat Edilen Ürünler

Letonya’ya ihracat edilen ürünler; Kıymetli metaller, Karayolu taşıtları ve parçaları, Tekstil, Isıtma kazanları, Bor oksitleri, Gıda, Petrol ve ürünleri, Alüminyum sac ve levhalar, Demir – çelik, Kadın ve kız çocuk için manto, kaban, kolsuz ceket, pelerin, anoraklar, Sıvılar için pompalar, Bulaşık, şişe vb. yıkama ve kurutma makinaları, şişe, kutu çuval vb. doldurma, etiketleme makinaları, Kadın ve kız çocuk için kombinezon, jüp veya jüpon, slip ve külot, gecelik, pijama, lizöz, bornoz vb., Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları, Güzellik, makyaj ve cilt bakımı için müstahzarlar ve Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan diğer eşyalardır.

Letonya’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Letonya Resmi Dili nedir?

Letonya’nın resmi dili Letoncadır.  Sovyet döneminin etkisinden dolayı ülkenin çoğunluğu Rusça bilmektedir. Arnavutlar genelde ikiden fazla dil konuşmaktadırlar. İngilizce ve Almanca okullarda eğitim dili olarak öğretilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.