Liechtenstein’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 12

Liechtenstein’e İhracat nasıl yapılır? Liechtenstein ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 7,670 Milyar doların üzerinde gerçekleşmektedir. Lihtenştayn veya resmî adıyla Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa’nın güneybatısında yer alan ve Almanca konuşulan bir mikro devlet. Lihtenştayn, meşrutiyet ile yönetilen prensliktir. 160 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dördüncü en küçük ülkesidir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır.

Liechtenstein’e İhracat Nasıl Yapılır?

Lihtenştayn ekonomisi, kabaca eşit derecede küçük ama önemli bir tarım sektörüne sahip hizmetlere ve endüstriye dayanmaktadır. Ülke, İsviçre ile bir gümrük birliğine katılmış ve İsviçre Frangı’nı kendi ulusal para birimi olarak kullanmaktadır. Enerji ihtiyacı %85’inden fazladır.

Liechtenstein’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Liechtenstein’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Liechtenstein’a e-İhracat Yapmak İçin gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu belgeler şunlardır;

 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Ticari Fatura
 • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
 • TR Dolaşım Belgesi

Liechtenstein Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Liechtenstein vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Liechtenstein Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Liechtenstein vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Liechtenstein Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Liechtenstein pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Liechtenstein, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Liechtenstein’e İhraç Edilen Ürünler

Türkiye’den Liechtenstein’a İhraç Edilen Ürünler şunlardır; Demir ve Demir Dışı Metaller, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Makine ve Aksamları, Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri, Elektrik Elektronik, Mücevher, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Madencilik Ürünleri, İklimlendirme Sanayii, Çelik, Otomotiv Endüstrisi, Hazır Giyim ve Konfeksiyon, Halı, Deri ve Deri Mamulleri ve Tekstil ve Hammaddeleridir.

Liechtenstein’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Liechtenstein Resmi Dili nedir?

Liechtenstein’ın resmi dili Almancadır. Ancak yerel halkın konuştuğu bu Almanca, Almanya’da görülmeyen, daha ziyade Avusturya ve İsviçre’de konuşulan Almancayı andıran bir diyalektiktir.

Liechtenstein Vize İşlemleri

Liechtenstein’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir. Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri Liechtenstein seyahatlerinde vizeden muaftır. Liechtenstein Schengen ülkeleri alanında yer alması nedeniyle kısa süreli vize başvurularında (90 günü aşmayan) Schengen vizesi alınması gerekmektedir. 90 günü aşan ziyaretler uzun süreli ziyaretler sayıldığı için Lihtenştayn D Tipi vize kategorisine girmektedir.

Liechtenstein için bulunulan ülkedeki İsviçre diplomatik temsilciliklerine başvurulması gerektiğinden Türk vatandaşların Liechtenstein vize başvuruları için İstanbul’da bulunan İsviçre Konsolosluğuna başvurmaları gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu dışında yetkili vize başvuru merkezleri de Liechtenstein vize işlemlerinin yürütülmesini sağlamaktadır. Vize başvuruları için randevu alınması gerektiği unutulmamalıdır. Liechtenstein vizesi için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport ( Seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan)
 • Kimlik fotokopisi
 • Lihtenştayn Vize Başvuru Formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Biometrik fotoğraf (2 adet 3,5*4,5 ölçülerinde)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konaklama yeri rezervasyon belgeleri
 • Seyahat için rezervasyon- bilet vb. evraklar
 • Maddi durumu gösteren belgeler (Araç ruhsatı, tapu, kira geliri vb.)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Çalışanlar için ek olarak; 3 aylık banka hesap özeti, en az 4000 TL bakiye, hizmet dökümü, işe giriş bildirgesi, çalışılan kurumun imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi vb. evrakları)
 • İş yeri sahipleri için ek olarak; şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi vb. evraklar) • Memurlar için ek olarak; görev kartı, çalışma belgesi, maaş bordrosu ve banka hesap dökümleri vb.)
 • Aile ziyareti veya ticari vize alacak olanlar için ek olarak; davetiye • Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendisler için ek olarak; görev kartı
 • Emekliler için ek olarak; emeklilik kartı, emekli maaşını gösteren banka hesap dökümleri.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.