Lübnan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 44

Lübnan’a İhracat nasıl yapılır? Lübnan ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 1 Milyar doların üzerinde gerçekleşmektedir. Lübnan ekonomisi gelişmekte olan bir üst-orta gelir ekonomisi olarak sınıflandırılmaktadır. Nominal GSYH’nin 2018 yılında kişi başına düşen GSYH’sinin 12.000 $ olduğu 54,1 milyar $ olduğu tahmin ediliyor. Hükümet harcamaları 2018’de 15,9 milyar dolar veya GSYH’nin%23’ü oldu. Dış ticaret politikası liberaldir ve özel sektör ağırlıklıdır. Ancak, Lübnan önemli miktarda dış ticaret açığı veren bir ülkedir.

Lübnan’a İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat ve ithalatı 2013-2015 döneminde düşüş yaşamıştır. Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan yapıya sahip Lübnan’daki ekonomik durum 2020 yılında, uzun yıllardan beri devlet kurumlarında yayılan yolsuzlukların yanı sıra Suriye’deki krizin yol açtığı mülteci dalgaları ve siyasi sorunlar dolayısıyla gelinen noktada oldukça kötüye gitti.

Lübnan’a Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Lübnan’a Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Lübnan Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Lübnan vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Lübnan Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Lübnan 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Lübnan Vergi Oranları

Lübnan ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Lübnan’a İhraç Edilen Ürünler

Lübnan’a ihraç edilen ürünler şunlardır; Mineral yakıtlar, yağlar, Demir ve çelik, Makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, Plastikler ve mamulleri, Hububat, un, süt ve pastacılık ürünleri, Mücevherci eşyası, Motorlu kara taşıtları, Örme giyim eşyası ve aksesuarı, Demir veya çelikten eşya, Balıklar vb. su ürünleri, Altın (platin kaplamalı altın,  Diğer ateşli silahlar (spor için av tüfekleri ve diğer tüfekler, işaret fişeği, ok silahları, hayvan için sürgülü silah), Mücevherci eşyası ve aksamı, Bakır döküntü ve hurdaları, Dökme demirin, demirin veya çeliğin döküntü ve hurdaları veya bunların eritilmesi ile elde dilmiş külçeler, İşlenmemiş kurşun, Kauçuktan yeni dış lastikler, Yer fıstığı ve diğer kabuklu yemiş ve meyve konserveleri, Yaprak tütün ve tütün döküntüleri, Kitaplar, broşürler, risaleler ve benzeri matbuat, Alüminyum döküntü ve hurdaları ve Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarlarıdır.

Lübnan’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Lübnan Resmi Dili nedir?

Arapçadır. Ancak Lübnan’ın tarih içerisinde bir dönem Fransız mandasında bulunması nedeniyle Fransızca ve bunun yanında İngilizce de konuşulmaktadır.

Lübnan Para Kullanımı

Günlük harcamalarda Lübnan Poundu veya ABD Doları kullanmak mümkündür. Lübnan Pound’u, ABD Doları karşısında 1,507.5 kuru üzerinden sabitlenmiştir (1$=1,507.5 LBP). Köklü ve yaygın bankacılık geleneğine sahip Lübnan’da, uluslararası bankacılık hizmetlerinin tamamı gerçekleştirilmekte, ancak, hemen her türlü işlemden değişen oranlarda ve nispeten yüksek komisyon alınmaktadır. Hesapların gizliliği esastır.

Lübnan İş Kültürü

Lübnanlılar batılı yabancı şirketlerle çalıştıkları için Batı tarzı iş değerlerine aşinadır. Kartvizitlerin Arapça ve arka yüzünün İngilizce (ya da Fransızca) olmasında fayda vardır. Ürünün zamanında alıcıya teslimi, satış sonrası hizmet, gıda ürünlerinin raf ömrünün (son kullanım/tüketim tarihinin) bitiminin çok öncesinde alıcıya teslim edilmesi, ürün paketi üzerinde gerekli olan Arapça (ve İngilizce) uyarı yazı ve işaretlerinin bulunması, standart/kalite kontrol uygunluğu gibi kriterler pazardaki uzun vadeli ve olumlu firma imajı açısından önemlidir. Gösterişli ambalajlar ilave rekabet avantajı yaratabilmektedir. Paketleme üzerinde hiçbir şekilde İbranice dili içeren ifadelere yer verilememesi gerekmektedir, herhangi bir yerinde İbranice ihtiva eden ürünlere ülkeye girişte el konulmaktadır. Lübnan ziyareti öncesi veya bir iş görüşmesi ya da ticari sözleşme imzalanması öncesinde Beyrut Büyükelçiliğimiz nezdindeki Ticaret Müşavirliğimizle de (telefon ya da e-posta yoluyla) piyasa hakkında istişarede bulunulmasında fayda görülmektedir.

Lübnan Pasaport ve Ülkeye Geçici Giriş Vizesi uygulaması

Türkiye ve Lübnan, 2010 yılında vize uygulamasını karşılıklı olarak kaldırmıştır. Lübnan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilmektedir. Ancak, Boykot Yasası gereği, pasaportlarında İsrail’e giriş-çıkış damgası bulunan kişilerin ülkeye girişlerine izin verilmemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.