Madagaskar’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 21

Madagaskar’a İhracat nasıl yapılır? 2001 yılından itibaren ülkemiz Madagaskar ile olan dış ticaretinde sürekli fazla vermiş ve 2015 yılında Madagaskar’a olan ihracatımız 53 milyon $ ve ithalatımız ise 5,8 milyon $ olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizden 10.000 km uzaklıkta olan Madagaskar’ın toplam dış ticaretimizde payı %0,01’dir. Madagaskar’a yapılan 2015 yılı ihracatımızın yaklaşık % 50’sini demir-çelik ürünleri, %37’sini ise hububat mamulleri oluşturmaktadır. 2015 yılında Madagaskar’a ihracatımız bir önceki yıla göre %1 oranında azalış göstererek 53 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ülkemizin Madagaskar’dan ithalatı ağırlıklı olarak hazır giyim ürünleridir. 2015 yılında Madagaskar’dan bir önceki yıla göre % 6 azalışla toplam 5,8 milyon $ tutarında ithalat gerçekleştirilmiştir. İki ülke arasında 27.07.2005 tarihinde Antananarivo’da imzalanmış bir “Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” bulunmaktadır.

Madagaskar’a İhracat Nasıl Yapılır?

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Madagaskar’a Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Madagaskar Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Madagaskar vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Madagaskar Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Madagaskar vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Madagaskar Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Madagaskar pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Madagaskar, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Madagaskar’a En Çok İhracat Edilen Ürünler

Buğday unu/mahlut unu, Demir veya alaşımsız çelikten çubuklar (dövülmüş, sıcak haddelenmiş, haddeleme işleminden sonra burulmuş olanIar dahil), Saf amonyak veya amonyağın sulu çözeltileri, Demir veya alaşımsız çelikten diğer çubuklar,  Demir veya alaşımsız çelikten profiller, Makarnalar ve kuskus, Mayalar ve cansız diğer tek hücreli mikroorganizmalar, Hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşya, Margarin, Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Kuru baklagiller, Plastikten sofra, mutfak, ev, sağlık veya tuvalet eşyası, Bulgur, irmik, topak halinde hububat ve pelletler, Haşarat öldürücü, dezenfekte edici, zararlıları yok edici, sürgünleri önleyici, bitkilerin büyümesini düzenleyici ürünler, Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları, Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamuller, hosti, boş ilaç kapsülü mühür güllacı, pirinç kağıdı vb., Sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için cam eşya ve Güzellik, makyaj ve cilt bakımı için müstahzarlar (güneşlenme kremleri ve müst. dahil), manikür ve pedikür müstahzarlarıdır.

Madagaskar’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Madagaskar Vize İşlemleri

Madagaskar’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Bununla birlikte, sınır kapılarında turistik amaçlı girişler için vize verilebilmektedir.

Ülkeye seyahat etmeden önce Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan uyarıların takip edilmesinde ve hepatit aşılarının yaptırılmasında yarar görülmektedir. Ülkenin sahil kesimlerinde sıtma yaygın olup, bu taraflara seyahat edecek vatandaşlarımızca gerekli koruyucu önlemlerin alınması yararlı olacaktır.

Ayrıca, vatandaşlarımızın Madagaskar’da bulunduğu sürece, hijyen konusunda dikkatli davranmaları, şehir şebeke suyundan içmemeleri ve özellikle yabancılara karşı soygun ve yankesicilik olaylarının sıklıkla yaşandığı dikkate alınarak, gece seyahatlerinden mümkün olduğunca kaçınmaları ve üzerlerinde değerli eşya bulundurmamaları tavsiye olunmaktadır.

Türkiye’den gidecek olan kişiler için Madagaskar vizesini sınır kapısından almak mümkündür. Vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir: Pasaport (En az 6 ay daha geçerliliği bulunan), Nüfus cüzdan fotokopisi, Madagaskar Vizesi Başvuru Formu, Standartlara uygun 2 adet fotoğraf (Son 6 ay içerisinde çekilmiş)i Seyahat amacını anlatan vize talep dilekçesi (Ticari vize için şirketin başlıklı kâğıdına yazılmış olmalıdır.) , Seyahat belgeleri (Uçak vb. bilet ya da rezervasyonları), Konaklama yeri belgeleri (Otel vb. rezervasyonları), Uluslararası aşı sertifikası.

Madagaskar Resmi Dili Nedir?

Madagaskar’ın resmi dili Malgasça ve Fransızcadır. Resmi dil Malgasça olsa da hemen hemen Madagaskar’da yaşayan herkes ikinci dil olarak Fransızcayı bilmektedir.

Madagaskar Para Birimi Nedir?

Madagaskar’ın para birimi Madagaskar Ariarisidir. 1 Madagaskar Ariarisi 0,0021 Türk Lirasına eşittir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.