Marshall Adaları’na İhracat Nasıl Yapılır?

0 13

Marshall Adaları ‘na İhracat nasıl yapılır? Marshall Adaları ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 183 Milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir. Marshall Adaları ya da resmî adı ile Marshall Adaları Cumhuriyeti, Mikronezya ada öbeği içerisinde, Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşan ada devleti.

Marshall Adaları’na İhracat Nasıl Yapılır?

Pasifik Okyanusu’nun ortasında 24 mercan atol adasında yaklaşık 70.000 nüfusa sahip Marşal Adaları’nın ekonomisinin belkemiğini ABD’den sağlanan yardımlar (gelirlerin yaklaşık %80’ini) oluşturmaktadır. ABD ile imzalanan Bağımsız Birlik Anlaşması (COFA) uyarınca, ABD, 2023 yılına kadar bu ülkeye her yıl 70 milyon ABD Doları yardımda bulunmaktadır. Diğer fonlarla birlikte bu rakam 100 milyon ABD Doları’nı bulabilmektedir. Marshall Adaları hükümeti, 1988’den bu yana% 3,4 oranında azalarak, iş gücünün% 30,6’sını istihdam eden en büyük işverendir. GSYİH, esas olarak, Birleşik Devletler tarafından değiştirilmiş Serbest Dernek Sözleşmesi uyarınca yapılan ödemelerden kaynaklanmaktadır.

Marshall Adaları’na Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Marshall Adaları’na Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Marshall Adaları Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Yemen 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Marshall Adaları Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Marshall Adaları vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Marshall Adaları Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Marshall Adaları pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Marshall Adaları, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Marshall Adaları’na En Çok İhraç Edilen Ürünler

Marshall Adaları’na en çok ihraç edilen ürünler şunlardır; Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar, Mineral yakıtlar ve yağlar, Temizlik maddeleri, Elektrikli makina ve cihazlar, Değirmencilik ürünleri, malt, nişasta, Demir ve çelik, Makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, Boyalar, Motorlu kara taşıtları ve Ağaç ve ahşap eşya, odun kömürüdür.

Marshall Adaları’ndaki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Marshall Adaları Resmi Dili nedir?

Marshall Adalarının iki resmi vardır. Bunlar İngilizce ve Marshallase’dir.

Marshall Adaları Para Birimi

Marshall Adaları’nın para birimi ABD Dolarıdır. 1 ABD Doları 8,17 Türk Lirasına eşittir.

Marshall Adaları Vizesi Nasıl Alınır?

Marshall Vizesi başvurusu yapmadan önce ilk iş olarak seyahatinizin türüne karar vermeniz gerekmektedir. Hangi tür vize alacağınızı belirledikten sonra yapmanız gereken ikinci aşama Online Vize Başvuru Formu doldurmanız gerekmektedir. Formun okunaklı bir şekilde İngilizce ve Türkçe olarak, tükenmez veya pilot kalem ile doldurulması mümkündür. Form doldurulup Marshall Vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize ücreti ödenir. Ardından evraklar Marshall konsolosluğuna iletilir. Online olarak konsolosluktan randevu alınır. Randevu vakti geldiğinde vize başvurusu sahibi bizzat konsolosluğuna giderek parmak izi verir ve yetkililer ile mülakat yapar. Mülakat aşamasını da tamamlandıktan sonra vize başvurusunun sonucunu beklenir.

Marshall Adaları ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Türkiye ile Marshall Adaları arasında 9 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 08.00 iken Marshall Adalarında saat 17.00’dır. İki ülke arasındaki mesafe ise 13.163 kilometredir.

Marshall Adaları Resmi Tatil Günleri

 • 1 Ocak- Yeni Yıl Günü
 • 1 Mart- Anma Günü
 • Mart Nisan- Hayırlı cumalar
 • 1 Mayıs-Anayasa Günü
 • Temmuzun 1 cuma günü-Balıkçılar Tatili
 • Eylül ayının 1 cuma günü-İş günü
 • Eylül ayının son cuma günü-Manit Günü
 • 17 Kasım-Başkanlar Günü
 • Aralık ayının 1 cuma günü-İncil Günü
 • 25 Aralık-Noel günü
 • Aralık 31-Yılbaşı gecesi
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.