Mozambik’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 27

Mozambik’e İhracat nasıl yapılır? Türkiye ile Mozambik arasındaki ticaret hacmi henüz istenilen seviyede değildir. 2016 yılı itibarıyla Türkiye’nin Mozambik’e gerçekleştirmiş olduğu ihracat 24,2 milyon dolar, Mozambik’ten gerçekleştirdiği ithalat ise 90,8 milyon dolar seviyesindedir.

Mozambik’e İhracat Nasıl Yapılır?

2016 yılında Mozambik’e yapılan ihracat bir önceki yıla göre azalırken, Mozambik’den yapılan ithalatımız ise artmıştır. 2018 yılında Türkiye’nin Mozambik’e ihracatı 48,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olup, Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin başında azotlu gübreler ve ürün grubu olarak da demir/çelik ürünleri ve demir çelikten eşya gelmektedir. Amyantlı ve selülozlu çimentodan eşyalar, elektrikli ürünler ve ev eşyaları ve şekerler en önemli ürün olup, bu ürünün ardından mayalar ve izole kablo ve teller diğer önemli ürünlerdir. Türkiye’nin Mozambik’den gerçekleştirmiş olduğu ithalatta en önemli ürünler tütün, alüminyum teller ve taş kömürüdür. 2018 yılında Mozambik’den gerçekleştirilen ithalatın yaklaşık %95’ini bu üç ürün oluşturmuştur. 2018 yılında ithal edilen ürün gurbu 12 kalemdir.

Mozambik’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Mozambik’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Mozambik Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Mozambik 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Mozambik’e Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Venezuela vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Mozambik’e Vergi Oranları

Mozambik ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Mozambik’e İhraç Edilen Ürünler

Mozambik’e ihraç edilen ürünler; Azotlu mineral veya kimyasal gübreler, Amyantlı çimentodan, selülozlu çimentodan ve benzerlerinden eşya, Demir veya çelikten diğer ince ve kalın borular, Elektrikli su ısıtıcıları, elektrotermik cihazlar, ortam ısıtıcıları, saç ve el kurutucuları, ütüler, rezistanlar, Diğer şekerler, Demir veya çelikten diğer eşya, Demir veya alaşımsız çelikten çubuklar, Mayalar ve cansız diğer tek hücreli mikroorganizmalar, İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; tek tek kaplanmış liflerden oluşan fiber optik kablolar, Toprak, taş, metal cevheri vb. ayıklama, eleme, tasnif, ayırma, yıkama, kırma, öğütme, yoğurma, kalıplama vb. Makinaları, Tuvalet ve yüz temizliği için ince kağıt, havlu veya kağıt peçete vb. Kağıtlar, Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları, Demir veya çelikten inşaat ve inşaat aksamı, inşaatta kullanılmak üzere hazırlanmış demir veya çelikten sac, çubuk, vb., Eşya ambalajında kullanılan torba ve çuval, Süblime veya çöktürülmüş kükürt, kolloidal kükürt, Demir veya alaşımsız çelikten yassı hadde ürünleri, Sofra, mutfak, tuvalet, yazıhane, ev tezyinatı ve benzeri işler için cam eşya, Tabii boratlar ve bunların konsantreleri, Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamüller, hosti, boş ilaç kapsülü mühür güllacı, pirinç kağıdı vb., Tohum, hububat, kuru baklagilleri temizleme, tasnif etme ayıklama ve öğütmeye mahsus makina ve cihazlar, Demir veya alaşımsız çelikten diğer çubukIar, Ağaçtan bina ve inşaat için marangozluk, mamülleri, doğrama parçaları, Isı değişikliği yöntemi ile maddeleri işlemek için cihazlar, elektrikli olmayan şofbenler veya depolu su ısıtıcıları, Hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşya ve Kümes hayvanlarının etleri ve yenilen sakatatıdır.

Mozambik’teki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Mozambik Ticari Vize

Ticari vize, Mozambik’e ticaret amaçlı seyahat etmek isteyen yabancı vatandaşlara verilmektedir. Vize, 30 (otuz) güne kadar verilebilmektedir ve toplamda doksan (90) gün olacak şekilde iki kere yenilenebilmektedir. Bu vize, ilgili yabancı vatandaşın tâbiiyetini taşıdığı/ikamet ettiği ülkedeki Mozambik Cumhuriyeti diplomatik ve konsolosluk temsilcilikleri tarafından düzenlenmektedir ve oturma izni alma hakkı vermemektedir. Ticari vize almak için başvuru sahibi, Mozambik’te kurulu bir şirketten davet mektubu veya başvuru sahibinin temsil ettiği şirketten bir yazı ibraz etmelidir. Bu davet mektubu veya yazıda, ülkede kalacağı süreyle ilgili tüm sorumluluğun üstlenildiği bildirilmeli ve Mozambik seyahatinin nedenleri belirtilmelidir. 2 (iki) iş günü içerisinde verilen acil vizeler hariç, vizeler 6 (altı) iş günü içerisinde verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.