Nepal’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 24

Nepal’e İhracat nasıl yapılır ? Nepal ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 82,88 Milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir. Nepal, resmi adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya’da bir ülkedir. Büyük bölümü Himalayaların eteklerinde, bir bölümü ise Hint-Ganj Ovası’nda konumlanmıştır. Dünyanın 49. en kalabalık ve 93. en geniş ülkesidir. Verimli topraklara sahip olan ülkede başlıca geçim kaynağı tarım olmakla birlikte turizm de ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlar. Nüfusunun yaklaşık üçte biri yoksulluk sınırı altında yaşar, kişi başına düşen gelir 240 dolar civarındadır. Ekonomik olarak sıkıntılı olan ülkede yine de insanlar mutlu, huzurlu bir yaşam sürmektedir.

Nepal’e İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye – Nepal İş Konseyi 2012 yılında kurulmuştur. Türk ve Nepalli iş adamlarının İş Konseyi dışında da temasları olmaktadır. 2019 yılı şubat ayında bir Türk şirketi, CG Corp Global ile birlikte (CG Communication ve CG LIFECELL) Nepal’de iletişim sektöründe yatırım yapmaya başlamıştır. Ülkemiz, Katmandu Üniversitesi Kız Yurdu inşası için TİKA aracılığıyla Nepal’e Nisan 2009’da 97.500 ABD doları tutarında yardımda bulunmuştur.

Nepal’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Nepal’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Nepal Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Nepal 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Nepal Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Nepal vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Nepal Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Nepal pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Nepal, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Nepal’e İhraç Edilen Ürünler

Nepal’e ihraç edilen ürünler şunlardır; Palm yağı ve fraksiyonları, Sentetik devamsız lifden iplik, Düğümlü veya sarmalı halılar ve diğer dokumaya elverişli maddelerden düğümlü veya sarmalı yer kaplamaları, Soya yağı ve fraksiyonları, Sular (mineral ve gazlı sular dâhil) ve alkolsüz diğer içecekler (tatlandırıcılı, lezzetlendirilmiş), Plastikten diğer eşya, Jüt ve bitki iç kabuğundan dokumalar, Küçük Hindistan cevizi, küçük Hindistan cevizi kabuğu ve kakule, Eşya ambalajında kullanılan torba ve çuval, Çay, Şallar, eşarplar, fularlar, kaşkollar, peçeler, duvaklar vb. eşya, Kazak, süveter, hırka, yelek vb. eşya (örme), Demir veya alaşımsız çelikten teller ve Hayvan gıdası olarak kullanılan müstahzarlardır.

Nepal’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Nepal Vize İşlemleri

Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti ile Türkiye arasında herhangi bir vize anlaşması bulunmamaktadır. Bu nedenle Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’ne seyahat etmeyi planlayan Bordo (Umumi), Hususi (Yeşil), Hizmet(Gri), Diplomatik (Siyah) Pasaporta sahip tüm Türk vatandaşlarının seyahat öncesi vize almaları mecburidir. Nepal’e seyahat etmeyi planlayan Türk Vatandaşları Nepal vizesine; başvurularını direkt olarak vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlayarak sınırda Kapı Vizesi uygulamasıyla sahip olabilmektedirler. Vize işlemleri için gerekli olan evraklar ise pasaport; Nepal vize başvurusu yapan kişinin seyahatin dönüş tarihi itibariyle en az 6 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası olan pasaporta sahip olması gerekmektedir. Fotoğraf; Nepal vize başvurusu yapacak olan kişinin son 6 ay içerisinde çektirdiği, arka fonu beyaz, 3,5 cm x 4,5 cm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf. Nepal başvuru formu; Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Nepal vize başvuru formu vize müracaatı sırasında yanında olması gerekmektedir. Davetiye; Nepal vizesi başvuru sahibinin pasaport numarasının ve isminin yer aldığı ve var ise davetiye gönderen kişinin kişisel bilgileri ve pasaport fotokopisi gerekmektedir. Şirket banka hesap dökümleri; Nepal vizesi başvurusu yapan kişinin son 3 aya ait, bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınan bir hesap hareket dökümü konsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir.

Nepal Resmi Dili nedir?

Nepalce’dir. Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-Aryan koluna ait bir Doğu Pahâṛi dili. Dil, Nepal’in resmî dili olup, aynı zamanda Hindistan’daki 22 tanınan dilden biridir. Nepalce Devanagari alfabesi ile yazılır.

Nepal Para Birimi Nedir?

Nepal’in para birimi Nepal Rupisidir. 1 Nepal Rupisi 0,068 Türk Lirasına eşittir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.