Nijer’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 11

Nijer’e İhracat nasıl yapılır? Türkiye ile Nijer arasında olumlu seyreden ilişkiler, son yıllara kadar oldukça sınırlı düzeyde kalmış, ancak 2010’lu yıllardan itibaren ivme kazanmaya başlamıştır. İki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini 2012 yılında hizmete açmıştır. Nijer’in ayrıca İstanbul, Bursa ve Antalya’da fahri konsoloslukları bulunmaktadır. Büyükelçiliklerin hizmete girdiği 2012 yılından bu yana Türkiye ile Nijer arasında 28 anlaşma imzalanmıştır.

Nijer’e İhracat Nasıl Yapılır?

İki ülke arasında son yıllarda üst düzey ziyaretler gerçekleşmekte, bu da ikili ilişkilerde çıtayı daha da yükseltmektedir. 2013 yılında R. Tayyip Erdoğan’ın başbakan sıfatı ile gerçekleştirdiği ziyarete, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou 2014 ve 2015 yıllarında mukabele etmiş, Ocak 2018’de de Nijer Başbakanı Brigi Rafini ülkemizi ziyaret etmiştir.

Son yıllarda ticari ilişkilerde gözle görülür bir artış kaydedilmiştir. 2000’li yılların başlarında yıllık 1 milyon doları dahi bulmayan ticaret hacmi, 2007 yılında 10 milyon dolar seviyesini aşmış ve 2019 yılında tamamına yakını Türkiye’den Nijer’e ihracat olmak üzere 72 milyon dolar olmuştur. Türkiye’nin Nijer’e ihraç ettiği ürünlerin önemli bir bölümünü gıda mamulleri oluşturmaktadır.

Başta İHH İnsani Yardım Vakfı olmak üzere, STK’lar ve kamu kuruluşları aracılığıyla da Nijer’in kalkınmasına yönelik bazı projeler hayata geçirilmektedir. Eğitimden tarıma, sağlıktan barınmaya kadar pek çok alanda gerçekleştirilen hizmetler, Türkiye ile Nijer arasındaki köprüleri daha da kuvvetlendirmektedir. Ayrıca her yıl onlarca Nijerli öğrenci de Türkiye bursları kapsamında üniversite eğitimi almak için ülkemize gelmektedir.

Nijer ile Türkiye’nin ekonomik ilişkileri 40 Milyon doların üzerinde gerçekleşmektedir. Nijer bugün dünyanın en yoksul birkaç ülkesinden biridir. Nüfusun üçte biri açlık sorunu ile karşı karşıyadır. Kişi başı ortalama yıllık gelir 400 dolar civarındadır; ancak ülke sahip olduğu genç nüfus (%49’u 15 yaş altı) ve zengin yer altı kaynaklarıyla ciddi bir potansiyel barındırmaktadır. Önümüzdeki yıllarda uranyum ihracatından elde edilecek gelirin artması ve petrol ihracatına başlanmasıyla birlikte, son yıllarda yüksek seyreden ekonomik büyümenin daha da artacağı tahmin edilmektedir. Ülke ekonomisi tarım, hayvancılık ve madenciliğe dayanmaktadır. Millî gelirin %40’ı tarımdan sağlanırken, istihdamın %80’i de bu sektöre aittir. Yetiştirilen başlıca ürünler; pamuk, yer fıstığı, fasulye, pirinç, sorgum, manyok ve darıdır; ayrıca hayvancılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Sahip olduğu yaklaşık 300.000 ton uranyum rezerviyle bu alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Nijer, yer altı kaynaklarını kendi çıkarları için kullanamamanın sıkıntısını yaşamaktadır.

Nijer’e Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Nijer’e Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Nijer’e e-İhracat Yapmak İçin gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu belgeler şunlardır;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
  • Ticari Fatura
  • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
  • TR Dolaşım Belgesi

Nijer Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Nijer vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Nijer Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Nijer vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Nijer Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Nijer pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Nijer, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Nijer’e İhracat Edilen Ürünler

Türkiye’nin Nijer’e İhracatında Başlıca Ürünler şunlardır; Makarnalar ve kuskus, Azot, fosfor ve potasyumun ikisini veya üçünü içeren mineral veya kimyasal gübreler, Mayalar ve cansız diğer tek hücreli mikroorganizmalar, Dış tabanı kauçuk, plastik, tabii veya terkip yoluyla elde edilen kösele ve yüzü dokumaya elverişli, Dokunmuş halılar ve dokumaya elverişli maddelerden diğer yer kaplamaları, Çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları, Kakao içermeyen şeker mamulleri (beyaz çikolata dahil), Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Ekmek, pasta, kek, bisküvi ve diğer ekmekçi mamüller, hosti, boş ilaç kapsülü mühür güllacı, pirinç, Tarifenin başka yerinde yer almayan gıda müstahzarları, Magnezit, erimiş yanmış manyezi ve diğer magnezyum oksit, Sabunlar, yüzey aktif organik ürünler ve müstahzarlar, Diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları, Kamış/pancar şekeri ve kimyaca saf sakkaroz (katı halde) ve Demir veya alaşımsız çelikten profillerdir.

Nijer’deki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Nijer Resmi Dili nedir?

Fransızcadır. Fransızcanın haricinde Hausa, Djerma dilleri de nüfus içerisinde yoğun olarak konuşulan diğer dillerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.