Norveç’e İhracat Nasıl Yapılır?

0 89

İhracat; hemen her ekonominin gücüne en çok inandığı finansal faaliyetler arasında yer almaktadır. Özellikle Türkiye hem ihracat hem de ithalat noktasında diğer ülkeler ile yakın bağlar kuran bir ülkedir. Ülkelerin, ihtiyaç duydukları ürünlere; farklı ülkeler aracılığı ile ulaşması durumu olarak adlandırılan ihracatta dünyanın her noktasından bu akışa katkı sağlanabilir. Norveç de bu bağlamda Türkiye’den ihracat düşüncesinde olan kişiler için aratılan ülkeler arasındadır. Bu ülkeye dair ticaret hacimlerini, ithal ve ihraç malları ve bu mallara ilişkin tüm verileri yazımızda bulabilirsiniz.

Norveç’e İhracat Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Norveç gelişmiş bir ülke olmasının altını, pek çok farklı alandaki sağlayıcıları ile tamamlamaktadır. Eğitimden sağlık sektörüne, ticaretten hizmete pek çok alanda yaptığı düzenlemeleri ile dikkat çekmektedir. Şimdi ise Norveç’in ithalat ve ihracat noktasındaki özelliklerine bakalım.

Norveç kişi başına düşen 69.61 Bin $ gelire sahiptir. Bununla birlikte Gayri Safi Milli Hasılası da yaklaşık 403.11 Milyar $’dır. İthalat oranı 86.14 Milyar $ ve ihracat oranı da 104.2 Milyar $’dır. Bu bilgilere göre Norveç’in hem ithalat hem de ihracat noktasında iyi konumda olan bir ülke olduğundan bahsedebiliriz. En çok ithalatı; İsveç, Almanya, Çin, ABD ve Danimarka ile yapmaktadır. İhracat noktasında ise İngiltere, Almanya, Hollanda, İsveç ve Fransa sıralanmaktadır.

Norveç’te En Çok İthal ve İhraç Edilen Mallar

Norveç için ithalat ve ihracat oldukça önemlidir. Özellikle büyük ülkeler ile ticaret içerisinde olmaları ve bu ülkelerin katkılarını da doğru kullanması nedeni ile Norveç, güçlü ekonomisi ile de bilinmektedir.

Ülkenin en fazla ithal ettiği ürünler şu şekilde sıralanabilir;

Sadece elektrik motoru üzerinden elde edilen tahrikli taşıtlar

Petrol yağları

Bitümlü minerallerden elde edilmiş olan yağlar

Nikel matları

Otomobil

Vagonlar

Yarış arabaları

Yolcu gemileri

Feribotlar

Yük gemileri ve gezinti gemileri

Telli telefon ve telgraf için gerekli olan elektrikli cihazlar

Mavnalar

Feribotlar

Norveç’in en fazla ihraç ettiği ürünler ise şu şekildedir;

Ham petrol

Petrol gazları ve diğer gazlar

Balık

İşlenmemiş alüminyum

Norveç’in Ticari Cazibe Faktörleri

Norveç iş yapma kolaylığı bakımından oldukça elverişli bir ülkedir. Bununla birlikte vizesiz geçişe izin vermediği de bilinmelidir. Lojistik performansı ortalamanın üzerinde ve yıllık mal ve ithalat büyümesi de ortalama %5.5 civarındadır.

İhracatta en önemli detaylardan bir tanesi de ikili anlaşmalardır. İki ülke arasında imzalanan ve vergilerden, gümrük uygulamalarına kadar pek çok konuyu kapsayan bu anlaşmalar, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Norveç ile ikili anlaşmalar kapsamında; Serbest Ticaret Anlaşması ve Çifte Vergilendirme Önleme Anlaşması yapılmaktadır.

Ülkelerin farklı teknik düzenlemeleri bulunmaktadır. Bu teknik düzenlemeler bazen engel bazen de fayda olarak kendini gösterir. Norveç ile ihracat ilişkisi kurmak isterseniz de bu engelleri ortadan kaldırmalısınız. Yetkili kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçmek, zorunlu belgeleri bulundurmak önemlidir.

Norveç’e İhracatta Zorunlu Belgeler

Her türden ticari ilişki muhakkak belgelendirilmelidir. Bunun önemi en küçük ürün satışından, yüksek ücretli bir ihracata kadar aynıdır. Norveç’e ihracat yapmak isteyenlerin bulundurması gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Gümrük faturası

GÇB yani Gümrük Çıkış Beyannamesi

EURO belgesi

Çeki listesi

Orman Bakanlığı’nın Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü biriminden düzenlemem sağlık sertifikası (Tarım ürünleri için geçerlidir.)

Norveç’e ihracat yapmak isterseniz iyi bir Pazar araştırması yapmanızda fayda vardır. Doğru yapılmış bir araştırma ve analiz neticesinde, daha makul yorumlamalar da yapılacaktır. Buna göre ortalama bir ihraç ürünü belirleyebilir, bu bağlamda bir ticaret girişimi gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç’e Ürün Nasıl Satılır?

Norveç’e ürün götürmek yani ihracat faaliyetlerine yer vermek isterseniz öncelikle muhakkak doğru bir araştırma ve analiz ile ne götüreceğinizi belirlemelisiniz. Sonrasında bunun şartlarını bilmelisiniz. Şartların en başında Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığına ilişkin Gümrük Genel Tebliği’nde yer almakta olan 7500 Euro, 150 kg olan her bir gönderim esnasında, KDV’nin uygulanması zorunluluğuna bakılmalıdır.

Bu çerçeveden hareketle Norveç’e ürün götürmek ya da göndermek isteğindeyseniz muhakkak e-ticarete bakmalısınız. Çünkü içerisinde bulunduğumuz düzende her alanda hızlı ve etkin tek çözümün e-ticaret olduğunu söyleyebiliriz. İnternetin sağlamış olduğu sınırsız imkanlar ile birlikte, Türkiye’den bir ürünü dilediğiniz ülkeye gönderebilirsiniz. Böylece hem risksiz hem de oldukça karlı bir ticaret içerisine kendinizi konumlandırabilirsiniz.

Norveç pek çok yönden oldukça avantajlı bir ülkedir. E-ticaret üzerinden gelişerek, e-ihracat sekmenize yoğunlaşabilirsiniz. Dijital pazarda varlığınızı; yapacağınız reklamlar ve kampanyalar ile daha da sağlamlaştırabilirsiniz. Bugünün dijital platformları, sadece bir eğlence yeri değildir. Üzerinden her şeyin döndüğü sanal pazarlardır. Bu avantajın sizdeki izdüşümü e-ihracat şeklinde olabilir. Bu yüzden doğru adımlar atarak, doğru araştırma ve analizler ile duruma en uygun çözümleri izleyebilirsiniz. Şimdi ve gelecekte en uygun çözüm önerileri yine e-ticaret platformlarında olacaktır. Bu şekilde sadece Norveç ile değil, dilediğiniz tüm ülkeler ile sanal ticareti gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.