Orta Afrika’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 17

Orta Afrika’ya İhracat nasıl yapılır? OAC’ye halihazırda Yaounde Büyükelçiliğimiz (Kamerun) akredite olup, Bangui’de yeni bir Büyükelçiliğimizin açılması planlanmaktadır. Ülkemizin ayrıca Bangui’de 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren bir Fahri Başkonsolosluğu mevcuttur. OAC ‘nin ise 1995 yılından itibaren İstanbul’da bir Fahri Başkonsolosluğu bulunmaktadır.

2015 Ağustos ayında Kinşasa’da göreve başlayan Askeri Ataşeliğimiz OAC’ye de akreditedir.

2013 yılında OAC’de iç savaşın patlak vermesinin ardından, ülkede yaşanan şiddetin kurbanlarına yardım eli uzatan ve aynı amaç doğrultusunda uluslararası toplumu harekete geçirmek üzere girişimde bulunan ilk ülkelerden birisi Türkiye olmuştur. Diğer yandan, ülkenin tarihinde ilk defa darbe yapmadan yönetimin başına geçen Geçiş Dönemi Hükümeti’ne desteğimiz gösterilmiş ve ülkenin toprak bütünlüğü ile egemenlik haklarının korunması ilkeleri tarafımızca gözetilmiştir.

18-21 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen 29. İSEDAK (İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari Daimi İşbirliği Komitesi) Toplantısı’na OAC’den, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın davetine icabetle, Geçiş Hükümeti Başbakanı Nicolas Tiangaye başkanlığında bir heyet katılmıştır.

OAC’nin bir diğer eski Başbakanı olan André N’Zapayéké başkanlığında bir heyet, Haziran 2014’te ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne ve 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilen En Az Gelişmiş Ülkelere (EAGÜ) yönelik İstanbul Eylem Programı’nın Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’na, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na üst düzey OAC heyetleri katılmıştır.

9-11 Mart 2020 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden OAC Stratejik Yatırımlardan Sorumlu Pascal Bida Koyagbele Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve ilgili kurum ve kuruluşlarımızla temaslarda bulunmuştur.

Orta Afrika’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye ile OAC arasındaki ikili ticaret hacmi 2018 yılında 5,89 milyon ABD Doları, 2019 yılında 5,81 milyon ABD Doları (3,84 milyon ABD Doları ihracatımız ve 1,97 milyon ABD Doları ithalatımız) seviyesinde gerçekleşmiştir.

Yarım milyon Dolar civarındaki nakdi bağışlar ve Bangui’deki bazı hastanelerin ve camilerin modernizasyonuna sağlanan katkılarımızla da OAC’deki temel sosyal ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için çabalarımız devam etmiştir.

Ülkemizden OAC’ye yönelik olarak başta TİKA, Kızılay, AFAD, Türkiye Diyanet Vakfı ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarımız aracılığıyla olmak üzere çok sayıda insani yardım, bağış, altyapı restorasyonu, kira desteği gibi yardım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

1992 yılından bu yana Türkiye Bursları kapsamında ülkemizce OAC’den öğrencilere eğitim imkânı sağlanmaktadır.

Orta Afrika’ya Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Orta Afrika’ya Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Orta Afrika Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Orta Afrika Cumhuriyeti vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Orta Afrika Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Orta Afrika Cumhuriyeti vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Orta Afrika Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Orta Afrika Cumhuriyeti pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Orta Afrika Cumhuriyeti, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Orta Afrika’ya İhraç Edilen Ürünler

Orta Afrika’ya ihraç edilen ürünler; Prefabrik yapılar, Demir veya çelikten inşaat ve inşaat aksamı, inşaatta kullanılmak üzere hazırlanmış demir veya çelikten sac, çubuk, vb., Maya, Karayolu taşıtları için aksam ve parçalar, Demir veya çelikten diğer ince ve kalın borular, Makarnalar ve kuskus, Buğday unu, Hijyenik havlular ve tamponlar, bebek bezleri ve benzeri hijyenik eşya, Diğer mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları, Petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, Cilasız veya sırsız seramikten döşeme veya kaplama karoları ve kaldırım taşları, mozaik küpler vb., Enzimler, müstahzar enzimler, Kağıt veya kartondan defterler, bloknotlar, klasörler, dosyalar vb. kırtasiye eşyası, Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları ve Matbu her türlü takvimlerdir.

Orta Afrika’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Orta Afrika’nın Resmi Dili nedir?

Orta Afrika’nın resmi dili Sango ve Fransızcadır. Bağımsızlığın ilan edildiği 1960 yılından bu yana resmî dil olan Fransızcanın haricinde 1991 yılında Sango’da ülkenin resmî dili olarak belirlenmiştir. Sango dili resmî dil olmasının haricinde ayrıca ulusal dil olarak da kabul edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.