Özbekistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 48

Bir ülkede bulunan ya da üretilen mal veya hizmetin başka bir ülkeye gümrük yönetmelikleri çerçevesince satılması işlemine ihracat denilmektedir. İthalat ise başka bir ülkede üretilen bir mal veya hizmetin gümrük mevzuatı gereğince ülke sınırları içerisine alınmasına verilen isimdir. İhracat ve ithalat birleştiğinde o ülkenin dış ticaret dengesini oluştururlar. Ülkelerin dış ticaret dengelerinin oluşabilmesi için de birbirleriyle ekonomik ilişkiler içerisinde bulunmaları gerekir. Hiçbir ülke tek başına sadece ithalat ya da sadece ihracat yaparak varlığını sürdüremez. En nihayetinde dünya üzerinde bulunan tüm ülkeler birbirleriyle doğrudan veya dolaylı olarak ticaret yapmakta ve dış ticaret dengesini oluşturmak durumundadırlar. Özbekistan’a İhracat nasıl yapılır?

Özbekistan’a İhracat Nasıl Yapılır?

Bu ülkelerden biri Özbekistan’dır. Özbekistan ile ülkemiz arasında yaklaşık 2 milyar 178 milyon dolarlık bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Bu rakamın 2021 yılında 3 milyar doları aşması ekonomistler tarafından düşünülmektedir. Yapılan açıklamalara göre 2020 yılında Özbekistan’ın Türkiye’den ithalatı 1 milyar 85,4 milyon dolar olurken, ihracatı ise 1 milyar 16,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Özbekistan’la yapılan ticari ilişkilerde ülkenin ihracatında geçen yıl 3. olan Türkiye, ithalat baz alındığında 5. sırada yerini korumuştur.

Serbest piyasa ekonomisine geçmiş yapmak için çalışmalarına devam eden, geçiş ekonomisi kategorisinde yer alan Özbekistan ekonomisi, tarım ve imalat sektörlerinin eşit oranlı katkılarıyla ayakta durmaktadır. GYSYİH’nın dörtte birini oluşturan bu sektörlerde Özbekistan, büyük bir pamuk ihracatçısı ve üreticisi konumunda olup ayrıca değeri oldukça yüksek olan altın madeninin de üreticisi konumunda yer alır.

Özbekistan’a İhracat Yapma Yolları

2020 yılı tüm dünya ülkelerinde ekonomik krizlerin yaşandığı bir yıl olmakla birlikte Covid’19 salgını nedeniyle ihracat rakamlarında düşmesine neden olan bir yıldır. Ancak ihracatçıların mikro ihracatın kapsamını öğrenmeleri ve bunu hayata geçirmeleri hayati önem arz etmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri döviz kurlarında yaşanan önemli artışlar ve sürekli dalgalanmalardır. Mikro ihracat kapsamında Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişikliklerin 20 Temmuz 2011 yılında Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından fatura tutarı 7.500 Euro olan ve 150 kilograma kadar olan her bir gönderi için KDV istisnası uygulamasına geçilmiştir.

Özbekistan’a yapılacak ürün satışlarında ülke ekonomisi ve koşulları göz önüne alındığında e-ihracat en önemli gelir kaynakları arasında yer alır. Eski dönemlerde, insanların birbirleriyle kolay iletişim kuramadığı ve tanışmak için yurtdışında bulunan fuarlara katılım gösterildiği zamanlarda, fuar ve ajans maliyetleri kar getirilerinin önüne geçmekteydi. Yüksek maliyetlerde reklam faaliyetlerine girişen ihracatçılar sınırlı sayıda müşteri ile görüşebiliyor ve bunların yarısını kendisi ile iş yapmaya sevk ediyordu. Artık günümüzde internetin sınırsız olanaklarının bulunması ihracatçılara sayısız müşteriye ulaşabilme kolaylığı sağlamaktadır. E-ihracat işlemleri çok karmaşık gibi görünse bile bu işlemleri ihracatçılar için gerçekleştirecek birçok yardımcı kuruluş bulunmaktadır. İhraç ürün gönderimi yapacaklar kurumsal bir yazılım şirketi ile anlaşarak düşük maliyetli bir e-ihracat sitesi satın alabilir ya da kendi e-ihracat sitelerini oluşturarak ürünlerin gönderimini sağlayabilirler. Ayrıca ürün gönderimlerinde PTT, DHL, UPS, TNT gibi hızlı kargo firmaları yer almakta ve istenir ise ihracatçılar adına gümrük işlemlerini de yürütebilmektedirler.

Özbekistan’a Yapılacak E-İhracatta Gerekli Belgeler

Türkiye’nin Özbekistan ihracatında hem ülkemiz tarafından hem de karşı ülke tarafından istenen belgeler mevcuttur. E-ihracat yapan satıcılar kargo üzerinden gönderim yapacakları takdirde anlaşma sağladıkları hızlı kargo firmasına gerekli olan tüm evrakların teslimini talep eder. Gerekli olan evraklar şunlardır:

  • TR Dolaşım Sertifikasına sahip olmak
  • Malın ticari faturasının kesilmesi
  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyanının varlığı
  • Kargo teslimat belgelerine sahip olmak

Özbekistan’a Ürün İhracı Nasıl Yapılır? Satış İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Türkiye ile Özbekistan arasında yapılacak ürün ihraçlarında ilk olarak hedef pazar araştırılması iyi yapılmalıdır. İyi bir pazar araştırmasının ardından yapılacak olan analizlerin sonucuna bağlı olarak ülkeye satışı gerçekleşecek olan ürün için mevcut ve potansiyel müşteri portföyü oluşturulabilir. Son dönemlerde Türkiye ile Özbekistan arasında yapılan ihracata bakıldığında kimyevi maddeler (temizlik ürünleri), makine ve aksamları, iklimlendirme sanayi, tekstil ürünleri, elektrik- elektronik ve demir- çelik gibi ürünlerin revaçta olduğu görülmektedir.

Özbekistan’a Ürün İhracatında Vergi Muafiyeti

Mikro ihracat kapsamında e-ihracat yapıldığı takdirde hızlı kargo ya da posta taşımacılığı ile ülkeye gelen ürünlerde gönderi başına 22 Euro’ya kadar olan ürünler vergiden muaf tutulmaktadır. İhracat ile gönderilen ürünlerde ise Özbekistan hükümeti vergi muafiyeti uygulaması getirmemiştir. Ancak ihracat kapsamında gönderilen ürünlerde gümrük muafiyet sınırı 150 Euro olarak belirlenmiştir. İhracat kapsamında Özbekistan ürünlere yüzde 20’ye varan vergi oranları uygulamaktadır. Ülkeye girişi kısıtlanmış olan bazı ürünler mevcuttur. Bunlar; cep telefonu, mücevher, alkol, aşındırıcı, bıçaklar, hayvanlar, lityum piller, pullar ve sanat eserleri gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin Özbekistan ülkesine girişi Gümrük İdaresi’nin belirli şartlarına tabi tutulur. Şartların yerine getirilmesinin ardından bu ürünlerin ülkeye girişinde hiçbir sorun yaşanmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.