Paraguay’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 8

Paraguay’a İhracat nasıl yapılır? Türkiye ile Paraguay arasındaki ilişkiler yakın geçmişe kadar oldukça sınırlı düzeyde süregelmiş, ancak son yıllarda Türkiye’nin Latin Amerika ülkelerine yönelik açılımları sayesinde yeni bir ivme kazanmıştır. İlişkilerin sınırlı kalışında iki ülke arasındaki tarihî, coğrafi, siyasi ve kültürel mesafenin etkisi de belirleyici olmuştur. Türkiye ile Paraguay arasında bugüne kadar devlet başkanlığı düzeyindeki tek ziyareti Aralık 2018’de Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan gerçekleştirmiştir. Paraguay’ın dışişleri bakanlığı düzeyindeki ilk ziyareti 2006’da, Türkiye’ninki ise 2017 yılında yapılmıştır. Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçiliği Paraguay’a akredite olup iki de fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Benzer şekilde Paraguay’ın da Ankara’da bir fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Ayrıca iki ülke arasında 2006 yılında imzalanan anlaşma uyarınca vize muafiyeti bulunmaktadır.

Türkiye ile Paraguay arasındaki ticari ilişkiler, Paraguay’ın ticari kapasitesi, ulaşımdan kaynaklanan yüksek maliyetler, iki ülke ilişkilerinin yakın geçmişe kadar sınırlı düzeyde kalışı gibi nedenlerden dolayı çok güçlü değildir. Bununla birlikte Türkiye Paraguay’la ticaretinde büyük açık vermekte olup toplam ticaret hacminin önemli bir bölümü Paraguay’dan ithalat şeklinde gerçekleşmektedir. 2017 yılında 330 milyon dolar olarak gerçekleşen toplam ticaret hacmi, 2018 yılında büyük bir düşüş göstererek 39,4 milyon doları Türkiye’den Paraguay’a ihracat, 107,4 milyon doları ithalat olmak üzere toplamda 146,8 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’den Paraguay’a ihraç edilen başlıca ürünler demir-çelik ürünleri, beyaz eşya, inşaat malzemeleri, kara yolu taşıtları için yedek parçalar ve motorlu taşıtlar oluşturmaktadır. Başlıca ithalat kalemleri ise başta soya fasulyesi olmak üzere, tarım ürünleridir.

Paraguay’a İhracat Nasıl Yapılır?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Paraguay’a Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Paraguay e-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu Belgeler şunlardır;

 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Ticari Fatura
 • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
 • TR Dolaşım Belgesi

Paraguay Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Paraguay vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Paraguay Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Paraguay vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Paraguay Vergi Oranları

Gümrük Tarife yapısı Paraguay pazarına girişte bir engel olarak görülmemelidir. Çünkü gümrük vergilerinde eskiye oranla büyük indirimlere gidilmiştir. Ekonomik liberalizasyon çerçevesinde Paraguay, gümrük tarife oranlarını düşürmüş olup, en yüksek tarife oranı %230’dan %35’e indirilmiştir. En düşük tarife oranı ise %0’dır.Ortalama gümrük vergi yükü %41,6’dan %17,5’e düşürülmüştür.

Paraguay’a İhraç Edilen Ürünler

Paraguay’a ihraç edilen ürünler şunlardır; petrol yağları, otomobiller, haşarat öldürücü, dezenfekte edici ürünler, telefon cihazları, ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar, otomatik bilgi işlem makineleri, azot, fosfor ve potasyumun ikisini veya üçünü içeren mineral veya kimyasal gübreler, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, kauçuktan yeni dış lastikler, monitörler ve projektörler, televizyon alıcı cihazları, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlardır.

Paraguay’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Paraguay Resmi Dili nedir?

İspanyolca ve Guarani’dir. Her iki dili de nüfusun yüzde 95’i kullanmaktadır.

Paraguay Para Birimi Nedir?

Paraguay para pirimi Paraguay Guaranísidir. 1 Paraguay Guaranísi 0,0013 Türk Lirasına eşittir.

Paraguay Pasaport ve Ülkeye Geçici Giriş Vizesi Uygulaması

Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları vizeden muaftırlar. Resmi ve umuma mahsus pasaport sahibi Paraguay vatandaşları ise 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla ülkemize yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Paraguay’a Brezilya üzerinden seyahat edecek olan vatandaşlarımızın sarıhumma aşısı olmalarında fayda bulunmaktadır.

Paraguay Resmi Tatiller ve Mesai Saatleri

Paraguay Çalışma Kanunu’nun 194 üncü maddesi uyarınca ülkede çalışma saatleri günlük 8 ve haftalık 48 saatle sınırlandırılmıştır. Paraguay’da resmi tatillere aşağıda yer verilmektedir:

 • 1 Ocak (Yeni Yıl)
 • 1 Mart (Kahramanlar Günü)
 • 8 Nisan (Kutsal Perşembe)
 • 9 Nisan (İyi Cuma)
 • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • 14 ve 15 Mayıs (Bağımsızlık)
 • 12 Haziran (Paz del Chaco)
 • 15 Ağustos (Asunción Vakfı)
 • 29 Eylül (Boqueron Savaşı)
 • 8 Aralık (Caacupe Meryem Ana Günü)
 • 25 Aralık (Noel)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.