Proforma fatura nedir? Proforma fatura ne işe yarar?

0 13

Proforma fatura nedir? Proforma fatura firmaların, şirket ve işletmelerin kestiği fatura çeşitlerinden biridir.

Normal faturadan en temel farkı ise mali yükümlülüğünün olmamasıdır. Aynı zamanda proforma faturaları için teklif niteliği taşıyan fatura türü demek de yanlış olmayacaktır. Yani bu fatura cinsi sadece bir belge olarak düzenlenip müşterilere ibraz ediliyor. Genelde dış ticaret, yurtdışı çalışmalarında kesinlen bir fatura türüdür.

Klasik vergiye tabi faturalar satışın onaylanmasıyla beraber kesilir ve ibraz edilir. Ancak proforma faturalar teklif niteliğinde olduğu için satış öncesinde düzenlenir. Mali açıdan hiçbir zorunluluğunu olmayan proforma faturaları ihracat firmaları kesebildiği gibi buna bankalar da gereksinim duyabilir. Eğer bu faturayı kesmeyi tercih edersiniz müşterilerinize karşı ne denli güvenilir bir şirket ya da firma olduğunuzu da göstermiş olursunuz.

Firmaya güven duyulmasına zemin olan proforma faturaların nasıl kesilmesi gerektiği de en sık araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, nedir, proforma fatura nasıl kesilir, nasıl düzenlenmesi gerekir? Merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı yanıtlarına içeriğimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Proforma fatura ne işe yarar?

Proforma fatura kesmenin birden fazla amacı bulunuyor. Eğer firma olarak müşterinize teklif sunmak istiyorsanız ve bu konuda netliğinizi göstermeyi hedefliyorsanız proforma faturalardan faydalanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bu faturayı kesmeniz müşterinizin firmanıza karşı güvenini de doğrudan arttıracaktır. Örneğin müşterinize bir satış yapacaksanız satış öncesinde proforma faturanızı keserek tüm sipariş sürecini görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda teklif niteliğinde de olduğu için proforma faturayı sunduğunuz müşterinin onaylama olasılığı da daha fazla olacaktır.

Proforma fatura nasıl kesilir?

Yine en çok merak edilen sorulardan biri de proforma fatura nasıl kesilir sorusudur. Eğer proforma fatura kesmeniz gerekiyorsa şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Proforma faturalar hem temiz hem de şablonlu kağıtlar üzerine hazırlanmalıdır.
 • Kesilecek faturanın sağ üst kısmına proforma numarası ve tarih yazılmalıdır.
 • Faturanın sol üst köşesine ise alıcı ve satıcı belirtilmelidir.
 • Faturanın orta kısmında ise satılması hedeflenen mallar net olarak yer almalıdır.
 • Proforma faturalarınızı hazırlarken kesinlikle antetli kağıt kullanmaya da özen göstermelisiniz.
 • Hazırladığınız faturanın üzerine ‘’ proforma fatura’’ ibaresi eklemeniz gerekiyor.

Tüm bu ayrıntılara dikkat ederek proforma faturalarınızı sorunsuz bir şekilde kesebilirsiniz. Ayrıca fatura hazırlarken ihtiyacınız olacak diğer bilgileri de sıralamak gerekirse;

 • Faturanın tarihi belirtilmelidir.
 • Mal ve hizmet cinsi yer almalıdır.
 • Satıcının ve alıcının isim ve unvanı aynı zamanda adresleri yer almalıdır.
 • Ödeme şekli mutlaka yer almalıdır
 • Malların menşeisine yer verilmelidir.
 • Teslim şeklini yazmalısınız.
 • Mal veya hizmetin birim fiyatı yer almalı
 • Miktarını yazmalısınız
 • Tutarı yer almalıdır.
 • Malların ağırlığı, ebatları, miktarına mutlaka yer verilmelidir.
 • Sevkiyatın şekli yazmalıdır.
 • Mallara ilişkin ambalaj özelliklerine yer verilmelidir.
 • Navlun, sigorta prim tutarları yazmalıdır.
 • Düzenleyenin imzası mutlaka olmalıdır.

Bir proforma faturada olması gereken tüm bilgiler eksiksiz olarak bu şekildedir. Kendi firmanız için proforma keserken tüm bunları teyit ederek kesmenizi tavsiye ediyoruz. Yanlış kesilmesi halinde firmanıza resmi anlamda zarar vermese bile teklif niteliğinde olduğu için müşterinizin firmanıza bakış açısını olumsuz etkileyebilir. Genel olarak yurt dışı müşterileriniz için bu faturadan kesmeyi tercih edebilirsiniz.

Proforma faturayı kesmeniz ve müşteri tarafından tüm mal alım satımı kabul edilirse, bu faturayı gerçek faturaya çevirebilirsiniz. Yani net alım-satım işlemi tamamlanacaksa yeni bir fatura düzenlemeden proforma faturanızı doğrudan yasal faturaya çevirmeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu faturayı kesmeniz ticari faturanız da oluşabilecek hataları da e az seviyeye indirecektir.

Bu fatura türünü kesmek tamamen isin inisiyatifinizdedir. Yani resmi ve ticari anlamda iç bir bağlayıcılığı yoktur. Bu nedenle kestiğiniz proforma faturaları alım-satım anlaşma olmadan kesinlikle vergilendirilmez.

Proforma fatura özellikleri nelerdir?

Ticari yaşam günümüzde oldukça gelişim göstermiştir. Bu gelişim çeşitli satış yöntemlerinin de açığa çıkmasına zemin oluyor. Firmalar, şirket ve işletmeler kendi müşterilerine hizmet sunarken müşterinin süreci daha iyi anlamasını ve şartları takip ederek kabul etmesi için bir takım belgeler düzenleyebilir. Bu belgeler; faturalar, sözleşmeler, teklifler olarak sıralanabilir. Tüm bu seçeneklerden bir tanesi de proforma fatura türüdür.

Proforma faturaları bir ön anlaşma olarak düşünebilirsiniz. Ancak şekil ve düzenlenme türü itibariyle genelde resmi faturalar ile karıştırılabilir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere vergilendirilmesi söz konusu olmadığı için normal faturadan ayırt etmenizin en kolay yolu üzerinde proforma numarası ve ibaresi yer almasıdır. Matbu bir proforma bastırarak proforma faturalarınızı kesebilirsiniz. Bunun yanı sıra antetli kağıt kullanarak da düzenlemeniz mümkündür. Ancak tüm bunların yanı sıra proforma fatura kesme zorunluluğunuz olmadığını da bilmelisiniz. Sadece daha kurumsal bir hizmet süreci yürütmek adına teklif olarak isteğe bağlı şekilde kesebilirsiniz.

Proforma fatura nedir?  İlgili konuya dair merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sizler için kaleme aldık.

Proforma faturalar yazımızda aklınıza takılabilecek tüm soruları yanıtlayarak yardımcı olmayı hedefledik. Sitemizde yer alan diğer bilgilendirici içeriklerden de faydalanarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz konuları bize iletmeniz halinde dikkate ve kaleme alacağımızdan da emin olabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.