Romanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 41

Romanya’ya İhracat nasıl yapılır? Romanya’nın dış ticaret mevzuatı zaten AB’ye giriş yolunda 1990’lı yılların başından beri liberalleştirilmiş olup halen Avrupa Birliği Müktesebatına dâhil olunmuş ve bu mevzuat uygulanmaktadır. Romanya’ya mal ihracat ve ithalatında genelde özel bir ruhsata gereksinim duyulmamaktadır. Sadece uluslararası anlaşmalara göre; ateşli silahlarla patlayıcı maddeler, bitki, hayvan ve insan sağlığına zarar verebilecek belirli malların ithalatı kısıtlama ve yasaklamalara tabidir. Bu bağlamda, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Ruhsatlandırma dairesi bu tür malların ticaretini ruhsata bağlamaktadır.

Romanya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

Türkiye, 2016 yılında Romanya’ya 2,6 Milyar Dolar değerinde ihracat gerçekleştirirken, bir önceki yıla kıyasla %5 oranında bir daralma yaşamıştır. İki ülke arasında gelişen diplomatik ilişkilerin yanı sıra ekonomik temelde de ilişkiler her geçen yıl ivme kazanmaktadır. Bugün Romanya, Türkiye’nin Balkanlar’daki en büyük ticari ortağıdır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler bağlamında geçmişte imzalanan bir takım anlaşmalar bulunmaktadır. 1997 yılında Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan iki ülke arasında 2001’de Enerji ve Altyapı Alanlarında İşbirliği Anlaşması ve Protokolü’nü imzalanmıştır. 2002 yılında Turizm İşbirliği Anlaşması, 2006 yılında ise Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. 1 Ocak 2007’den itibaren ikili ticaret; Romanya’nın AB’ye katılımı nedeniyle feshedilmiş ve Gümrük Birliği kapsamına alınmıştır.

Romanya’ya Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 15.000 Euro, 300 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Romanya’ya Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Romanya’ya e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Slovakya’ya e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Romanya’ya Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Romanya’ya En Çok İhracatı Yapılan Ürünler

Bu ürünler; Sıkıştırmayla ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlar (dizel ve yarı dizel), Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Demir veya çelikten diğer ince ve kalın borular ve içi boş profiller, Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar, Kıvılcım ile ateşlemeli içten yanmalı doğrusal veya döner pistonlu motorlar, Diğer örme mensucat, Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları, Sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat, Turunçgiller (taze/kurutulmuş), Demir veya çelikten diğer eşya.

Romanya’da Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Romanya Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Romanya vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Romanya Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Romanya 150 Euro’ya kadar vergi muafiyeti uygulamaktadır.

Romanya Vergi Oranları

Romanya ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Romanya Resmi Dili nedir?

Rumence’dir. Sınır bölgelerde Macarca ve Almanca konuşulduğu da görülmektedir. Turizm endüstrisinden dolayı diğer popüler diller ise İngilizce ve Fransızca’dır.

Romanya’nın Para Birimi

Rumen Leyi, Romanya’nın resmî para birimidir. 1 Rumen Leyi 1,97 Türk Lirasına eşittir.

Romanya’da Barınma

Romanya’da çok çeşitli oteller bulunmaktadır. Otel fiyatları, 50 dolardan başlayarak 250-300 dolara kadar çıkmaktadır. Ayrıca uzun dönemli kalınacak yerler de mevcuttur. Kalacak yer bulmak için uluslararası seyahat acenteleriyle ilişki kurulabilir ya da doğrudan temasa geçilebilir.

Önde gelen otellerde faks, teleks ve uluslararası telefon servisleri mevcuttur. Yatak, yemek ve diğer hizmet bedelleri yerel para ile yerel paraya çevrilebilen herhangi bir para birimiyle, seyahat çekleriyle ve kredi katlarıyla ödenebilir. Nakit Amerikan Doları ve Euro, kolaylıkla değiştirilebilir olduğu için yaygın bir ödeme aracıdır.

Romanya’nın Resmi Tatilleri

1-2 Ocak (Yeni Yıl)

6 Ocak (Ortadoks takviminde Paskalya)

1 Mayıs (İşçi Bayramı)

1 Aralık (Romanya Ulusal Günü)

25-26 Aralık (Noel)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.