Singapur’a İhracat Nasıl Yapılır?

0 11

Singapur’a İhracat Nasıl Yapılır? Türkiye-Singapur ticari ilişkilerinde son 10 yıllık dönemde ciddi bir ivme yakalanmıştır. 2008 krizi sonrasında azalan ticaret hacmi 2010 yılından itibaren tekrar artış eğilimine girmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2011 yılında özellikle demir çelik ürünlerinin etkisiyle Singapur’a ihracatımız 840,07 milyon ABD Dolarına, ithalatımız ise 354,25 milyon ABD Dolarına ulaşmıştır. Böylelikle, 2011 yılı ikili ticari ilişkilerde ABD Doları bazında ihracatımız, ithalatımız ve dolayısıyla dış ticaretimiz açısından zirve yılı olmuştur. Daha sonra bazı ürünlerdeki ticaret hacminin zayıflamasıyla gerileyen ticaret hacmimiz son iki yılda tekrar artış sürecine girmiştir. 2017 yılında Singapur’a ihracatımız 680 milyon ABD doları, Singapur’dan ithalatımız 400 milyon ABD doları olmuştur.

Singapur’a İhracat Nasıl Yapılır?

Ülkemiz ile Singapur arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması (STA) 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Ülkemizin şimdiye kadar akdettiği en kapsamlı “yeni nesil STA” olan Singapur STA’sı pek çok açıdan stratejik önem taşımaktadır. Güney Asya bölgesinde yapılması hedeflenen diğer kapsamlı STA’lara esas teşkil etmesi amaçlanan STA ile ihracatımızın sektörel ve bölgesel temelde çeşitlendirilmesi suretiyle Asya pazarındaki rekabet gücümüzün arttırılarak Singapur’dan ülkemize gelecek yabancı yatırımların teşvik edilmesi ve iki ülke işadamları arasında yeni işbirliği ve yatırım imkânlarının yaratılması hedeflenmektedir.

Küçük bir ada ülkesi olan Singapur’un coğrafi sınırları önemli zorluklar yaratmakla birlikte, vergi kolaylıkları, hükümet desteği, sanayi teşvikleri pek çok firmayı Singapur’a yatırım yapmaya yöneltmektedir. Dünyanın en işlek limanlarından birisine sahip olması ve düzenleyici çerçevenin sağladığı imkânlar da Singapur’un bölgedeki en önemli yatırım merkezlerinden birisi haline gelmesinde rol oynamıştır. Bu çerçevede, ithalat potansiyeli ve re-eksport kabiliyeti, uygulamakta olduğu liberal ticaret politikaları, lojistik açıdan bulunduğu avantajlı konum ile bölgeye açılmak açısından bir merkez olarak kullanılabilecek olması Singapur’u ihracatımız açısından daha da önemli kılmaktadır.

Singapur’a Mikro İhracat Yapmak

Öncelikle mikro ihracat kapsamına bir bakmak gerekmektedir. Bunun başlıca nedeni ise son dönemde döviz kuru fiyatlarındaki artışlardır. Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 7.500 Euro, 150 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Singapur’a Nasıl Ürün Satabilirim?

Bunun cevabı içinde bulunduğumuz durumdan da istinaden tabii ki e-Ticarettir. Peki, nedir bu e-Ticaret? e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Singapur e-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. Bu Belgeler şunlardır;

  • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
  • Ticari Fatura
  • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri
  • TR Dolaşım Belgesi

Singapur Vergi Muafiyeti

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen gönderi başına bedeli 22 Euro olan ithal ürünler vergiden muaftır. İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Singapur vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Singapur Gümrük Muafiyet Sınırı

İhracatta yani gönderdiğiniz ürünlerde Singapur vergi muafiyeti uygulamamaktadır.

Singapur Vergi Oranları

Singapur ürünlere ihracatta %20’e varan vergiler uygulanmaktadır.

Singapur’a İhraç edilen Ürünler

Singapur’a en çok ihraç edilen ürünler şunlardır; Petrol Yağları Ve Bitümenli Minerallerden Elde Edilen Yağlar, Çelikten Çubuklar, Gümüş, Mücevherci Eşyası Ve Aksamı, Altın, Tedavide Veya Korunmada Kullanılmak Üzere Hazırlanan İlaçlar, Ayçiçeği tohumu, aspir veya pamuk tohumu yağları, Elektrik Devresi Techizatı ( GTİP 8536) ön plana çıkmaktadır.

Singapur’daki Kısıtlı ve Yasaklı Ürünler

Kısıtlı ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Tarım, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı Ürünler ise Biyolojik tehlikeler, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, CBD Kimyasallar, Elektrikli Bisiklet 100Wh, Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Kumar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Uçan kaykaylar, İnsan kalıntıları, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzemeleridir.

Singapur’un Resmi Dili Nedir?

Sömürge hayatında uzun yıllar yaşamış olan Singapur’un dört resmi dili vardır. Bu diller; İngilizce, Tamilce, Malayca ve Standart Çincedir.

Singapur’un Para Birimi Nedir?

Singapur’un para birimi Singapur Dolarıdır. 1 Singapur Doları 6,11 Türk Lirasına eşittir.

Singapur Vize İşlemleri

Singapur Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen; Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları,30 günü aşmayacakları turistik seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedirler. Singapur’un Türk Vatandaşlarına uyguladığı 30 günlük vizesiz seyahat politikası izlemesine rağmen sınırda herhangi bir sorun yaşamamak adına yaptıkları seyahat planlarını destekleyici belgelerin yanlarında bulundurulmasına ve kullandıkları pasaport türü ne olursa olsun minimum 6 ay geçerliliği ile son 2 sayfası boş olan bir pasaportlarının olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Singapur’a 30 gün süreden fazla kalmayı planlayan Türk vatandaşlarının Singapur Cumhuriyeti Konsolosluğuyla irtibata geçerek uzun süreli ikamet vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.