Slovakya’ya İhracat Nasıl Yapılır?

0 30

TÜİK verilerine göre; Türkiye ve Slovakya arasındaki ikili ticaret hacmi 2017 yılında 1,282 milyar dolar,  ihracatımız 387 milyon dolar (%+0,8), ithalatımız ise 895 milyon dolar (%-5,9 ) olarak gerçekleşmiştir. Slovakya, özellikle makine sektörü ve diğer teknoloji alanları başta olmak üzere tıbbi malzemeler, endüstriyel laboratuvar araç gereçleri ve elektrikli makineler gibi sektörlerde önemli yatırım fırsatlarına sahip konumdadır. Bunun yanında otomotiv yedek parçaları ve satış sonrası destek ürünleri sektörleri bakımından da fırsatlar sunabilir. Yenilenebilir enerji kaynakları, turizm ve ilgili hizmetler sektörü ile bölgedeki ülkelerle bağları bakımından da franchising için önem taşıyor olmasının ilerleyen dönem için de Slovakya’yı yabancı yatırımlar için ciddi bir cazibe merkezi haline getirmesi öngörülebilir. Slovakya’ya İhracat nasıl yapılır?

Slovakya’ya Nasıl İhracat Yapılır?

Mikro ihracat kapsamın 20 Temmuz 2011 tarihli Resmî Gazete de yayımlanan Posta ve Hızlı Kargo Taşımacılığı ile ilgili Gümrük Genel Tebliğinde yapılan değişikliğe istinaden 15.000 Euro, 300 Kg kadar olan her gönderide KDV iadesi uygulanmasıdır.

Slovakya’ya Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

İçinde bulunduğumuz günümüzün şartlarını da dikkate aldığımızda bu sorunun cevabı tabii ki e-Ticarettir. e-Ticaret, internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasına denmektedir. Günümüzde internetin güzel ve avantajlı imkânlarını kullanarak iyi bir e-ihracat sitesi ve dijital pazarlama faaliyeti ile oldukça az maliyetle yüksek kâr elde edebilmeniz mümkündür.

Slovakya’ya e-İhracat/e-Ticaret Yapmak İçin Gereken Belgeler

Slovakya’ya e-İhracat yapmak için gerekli belgeler hem ülkemiz hem de karşı ülkeler tarafından istenebilmektedir. Kargo üzerinden yürüteceğiniz e- ihracat süreçlerinde yetkili hızlı kargo firmaları sizden gerekli evrakları zaten talep eder. İstenilen belgeler ise Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB), Ticari Fatura, Yurt dışı kargo teslimat belgeleri ve A.TR Dolaşım Belgesidir.

Slovakya’ya Nasıl Ürün Gönderilir?

Bu sorunun cevabı kargo yoluyladır. Mikro ihracat işlemleri kapsamında sadece Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) yetkisine sahip operatör sıfatıyla ülkelerin mikro ihracat şartları konusunda yetkili hızlı kargo firmaları (PTT, DHL, UPS, TNT v.b.) tarafından gerçekleştirilmektedir.

Slovakya’ya En Çok İhraç Edilen Ürünler

Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yarış rabaları dahil), Tişörtler, fanilalar, atletler, kaşkorseler ve diğer iç giyim eşyası (örme), Bakırdan demetlenmiş teller, kablolar, örme halatlar ve benzerleri (elektrik için izole edilmiş olanlar hariç), Aluminyum saclar, levhalar, şeritler, Sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan diğer eşya, Karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, Külotlu çoraplar,taytlar, kısa ve uzun konçlu çoraplar, soketler (varis çorapları dahil) ve patik çoraplar (örme), Bakır teller, Aluminyumdan çubuklar ve profiller, Demir veya çelikten vidalar, civatalar, somunlar, tirfonlar, perçin çivileri, pimler, kamalar, rondelalar vb eşya, Kauçuktan yeni dış lastikler, Sıvılar için pompalar (ölçü tertibatı olsun olmasın) ve sıvı elevatörleri, 10 veya daha fazla kişi taşımaya mahsus (sürücü dahil) motorlu taşıtlar, Kadın ve kız çocuk için takım elbise, takım, ceket, blazer, etek, pantolon, tulum ve şort (örme)(yüzme kıyafeti hariç), Kazak, süveter, hırka, yelek vb. eşya (örme), Diğer anorganik asitler ve ametallerin diğer anorganik oksijenli bileşikleri, Plastik emdirilmiş, sıvanmış, kaplanmış veya plastikle lamine edilmiş mensucat, Buzdolapları, dondurucular ve diğer soğutucu ve dondurucu cihazlar ve ısı pompaları, Mücevherci eşyası ve aksamı (kıymetli metallerden veya kıymetli metallerle kaplama metallerden), Dış tabanı ve yüzü kauçuk veya plastik maddeden olan diğer ayakkabılar, Oturmaya mahsus mobilyalar ve bunların aksam ve parçaları, Yatak çarşafı, masa örtüleri, tuvalet ve mutfak bezleri, İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; tek tek kaplanmış liflerden oluşan fiber optik kablolar, Plastikten diğer levha, plaka, şerit, film, folye (gözeneksiz), Merkezi ısıtma kazanları (84.02 pozisyonundakiler hariç), Demir veya çelikten diğer dökme eşya, Baskı yapmaya mahsus makinalar; kopyalama ve faks makinaları; bunların aksam, parça ve aksesuarları, Aluminyumdan diğer eşya, Diğer maddeler ile birleştirilmiş metal tabakalardan contalar, takım veya grup halinde contalar, mekanik salmastralar, Plastikten diğer eşya, Diğer hazır eşya (elbise patronları dahil), Bulaşık, şişe vb yıkama ve kurutma makinaları, şişe, kutu çuval vb doldurma, etiketleme makinaları, ambalaj vb makinalar, Turunçgiller (taze/kurutulmuş) ve Diğer alaşımlı çelikten yassı hadde mamulleri (genişliği 600 mm.veya daha fazla).

Slovakya’da Kısıtlı ve Yasaklı Olan Ürünler

Kısıtlı olan ürünler Lityum Piller (Ürünle birlikte paketlenmiş), Pullar, Mücevher, Hayvanlar, Sanat ve Eski Eserler, Bıçaklar, Cep telefonu, Aşındırıcı ve Alkoldür. Yasaklı olan ürünler ise Motorlar, Patlayıcılar, Gübreler ve Pestisitler, Ateşli silahlar, Tehlikeli Mallar ve Tehlikeli Maddeler, Fildişi, Kurşun asit pilleri, Tıbbi Cihazlar, Boya, Parfüm/Kolonya, Bozulabilir Gıda, Bitkiler, Zehir, Reçeteli uyuşturucular, Basınçlı Bidonlar, Radyoaktif Malzeme ve Tütün ve Nikotin Ürünleridir.

Slovakya Pasaport ve Vize Uygulaması

Resmi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Slovakya’ya yapacakları üç aya kadar ikamet süreli turistik seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler. Umuma mahsus pasaport sahipleri T.C. vatandaşlarının ise Slovakya’ya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

21.12.2007 tarihinde kara sınırları bakımından Schengen bölgesine katılan Slovakya’nın 1 Ocak 2008 tarihinden beri Schengen vizesi vermeye başlaması ile TC vatandaşlarına uygulanan vize prosedürü Schengen çerçevesinde daha sıkı bir görünüm arzetmeye başlamıştır.

Slovakya’nın benimsediği vize rejimine göre umuma mahsus pasaport hamili yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.